
Turisti, oprez: Ukoliko idete u Tunis, morate znati njihova pravila oko novca
Osim Grčke, Hrvatske i Crne Gore, naši turisti kao letnju destinaciju za godišnji odmor često biraju i Tunis.

Foto: Pixabay
Međutim, ono što mnogi ne znaju jeste da ova zemlja ima neka specifična pravila na koja sigurno nisu naleteli tokom boravka u drugim državama, piše Telegraf.
Jedno takvo pravilo odnosi se na lokalni novac i strogu zabranu njegovog iznošenja iz Tunisa.
Valuta ove države je Tuniski dinar, a njegova međunarodna oznaka je TND i sastoji se od hiljadu milima. Uvedena je 1960. godine kao zamena za tuniski franak koji je korišćen od 1891. godine kao zamena za rijal.
Postoje novčanice u iznosima 5, 10, 20, 30 i 50 dinara i kovanice od 20, 50 i 100 milima i od pola, 1, 2 i 5 dinara. Ipak, ono što je specifično je to što tuniski dinari ne smeju da se iznose iz ove zemlje, što malo ko zna.
"Da li je možda neko nosio sa sobom u Tunis njihove dinare? Posto je koleginici ostalo, a ne znam da li smem da ih nosim pošto znam da je zabranjeno da se iznose iz države", pitala je jedna članica Fejsbuk grupe o letovanjima u Tunisu.
Strogo je zabranjeno iznošenje tuniskih dinara iz zemlje, ali je isto tako zabranjeno njihovo unošenje u zemlju.
Za zamenu tuniskih dinara koji vam preostaju na kraju vašeg boravka, potrebno je da pokažete račun banke u kojoj ste prvi put podigli ili kupili dinare. Imajte na umu da se računi sa bankomata ne prihvataju.
Pošto je strogo zabranjen izvoz tuniskih dinara, vlasti imaju pravo da vas i vaše stvari pretresu na aerodromu.
Dakle, pre odlaska na aerodrom iskoristite veći deo preostalih dinara. Na aerodromu se prihvata širok spektar stranih valuta i debitnih i kreditnih kartica, pa ako planirate da kupite nešto na aerodromu nema potrebe da brinete ako nemate lokalnu valutu.
To je samo jedna od specifičnosti Tunisa.
"Ukoliko se prekorači boravak u Tunisu, svaka nedelja prekoračenja se naplaćuje 20 tuniskih dinara (oko 6 evra). Rok važenja pasoša radi turističkog putovanja mora biti više od tri meseca, uz obavezno posedovanje povratne karte. Ne postoji obaveza posedovanja polise zdravstvenog osiguranja, niti potreba podnošenja dokaza o vakcinaciji", stoji na portalu Ministarstva spoljnih poslova.
Što se tiče akcizne robe koja se unosi i iznosi, postoje ograničenja.
"Može da se unese 200 komada cigareta, 20 komada cigara, 500 grama duvana, a što se tiče alkoholnog pića, ako sadrži do 25 odsto alkohola, dozvoljena su dva litra, dok je za piće koje sadrži više od 25 odsto alkohola dozvoljeno jedan litar. Što se tiče unosa novca u zemlju, ukoliko iznos koji se unosi premašuje 25.000 tuniskih dinara, mora da se prijavi na carini", piše na sajtu ministarstva.
Kada je reč o ulasku u Tunis privatnim vozilom, carinski organi izdaju dozvolu za upravljanje vozilom na teritoriji Tunisa u trajanju do tri meseca, posle čega mora da se reguliše status vozila.
Dozvoljen je unos lovačkog oružja, uz obaveznu prijavu na carini i dozvolu tuniskog MUP. Unos drugih tipova oružja je zabranjen.
Kućni ljubimci moraju da imaju veterinarsku knjižicu, kao i sanitarnu potvrdu, izdatu od nadležnih organa. Zabranjeno je unošenje rasa koje su opasne, kao što je pitbul.
Dela od kulturnog i istorijskog značaja moraju se obavezno prijaviti i potrebna je prethodna dozvola tuniskog MUP.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
VIDEO: Strani turisti u Japanu ostavljaju kofere gde god stignu - pa i nasred ulice
07.09.2025.•
1
Napušteni koferi postali društveni problem u Japanu, koji je prošle kalendarske godine posetilo 38 miliona stranih turista.
VIDEO: Najveće groblje kitova nalazi se usred pustinje i pokazuje - kitovi su imali stopala i hodali kopnom
07.09.2025.•
2
Možda se čini neverovatno, ali najveće groblje kitova na svetu nalazi se usred pustinje. Tačnije, u egipatskoj Zapadnoj pustinji.
Gradonačelnik mesta na Azurnoj obali traži zabranu skutera na vodi: Bučni su, bahati i zagađuju
01.09.2025.•
4
Gradonačelnik mesta Teul-sir-Mer na Azurnoj obali zatražio je od nadležnog prefekta da skuteri na vodi budu zabranjeni.
VIDEO: Šta zapravo znači dvostruki "ding!" u avionu - pilot objasnio
31.08.2025.•
0
Dvostruki "ding!" koji se čuje u avionu ubrzo nakon poletanja ili tokom sletanja nije slučajan, već predstavlja signal za posadu.
Putnici Rajanera će od septembra moći da nose veću ručnu torbu - bez naplate
31.08.2025.•
1
Irska niskobudžetna avio-kompanija Rajaner objavila je da će njeni putnici počev od septembra moći da nose veću besplatnu ručnu torbu koja staje ispod sedišta.
VIDEO Na malom grčkom ostrvu problem sa mladima: Skaču u more za trajektima koji isplovljavaju
27.08.2025.•
0
Na malom grčkom ostrvu Sikinos kod mladih se pojavio sve češći opasan trend da skaču u more dok iz pristaništa isplovljavaju trajekti, ali lokalne vlasti počele su da pišu kazne zbog rizičnosti ovakve zabave.
Pariz proglašen najstresnijim gradom na svetu: A drugi gradovi?
25.08.2025.•
1
Na vrhu liste najstresnijih destinacija u svetu našao se Pariz, koji godišnje poseti više od 47,5 miliona turista.
Posetite Frankfurt - evo šta da vidite tokom dvodnevne posete
25.08.2025.•
0
Dobrodošli u Frankfurt – grad u kojem se istorija i moderni neboderi sreću na obali reke Majne.
Studija: Letovi niskobudžetnih kompanija znatno jeftiniji od voza, a štete klimi
24.08.2025.•
2
Nova studija ekološke organizacije Grinpis pokazala je da je letenje, koje šteti klimi, i dalje jeftinije od putovanja vozom na većini prekograničnih ruta.
VIDEO: Ovo su mesta u Evropi gde za iznajmljivanje ležaljki treba izdvojiti trocifren iznos
24.08.2025.•
2
Ako želite da zauzmete najbolje mesto na najlepšim evropskim plažama, onda će vam biti potreban dubok džep i rezervacija nekoliko nedelja unapred.
Deset turista nestalo na ostrvu u Kurilskom arhipelagu
24.08.2025.•
0
Spasioci tragaju za grupom od deset turista na ostrvu Iturup u Kurilskom arhipelagu u oblasti vulkana Baranski.
Turska protiv švedskog stola - Zbog bacanja skoro 9 miliona tona hrane
23.08.2025.•
1
Od bureka do supa, od testenine, humusa i raznih umaka do mesa i ribe, od lubenica do kolača… Ko je ikada letovao u Turskoj zna koliko raznovrsna može biti ponuda u sklopu jednog doručka.
Obustavljen železnički saobraćaj u Crnoj Gori zbog štrajka, za Bar se ide autobusom od Prijepolja
23.08.2025.•
2
Železnička infrastruktura Crne Gore (ŽICG) saopštila je da do daljeg neće biti železničkog saobraćaja, nakon što je juče deo zaposlenih počeo štrajk tražeći veće plate.
Izabrani najbezbedniji gradovi u Evropi, na prvom mestu jedna lokacija u komšiluku
21.08.2025.•
1
Dubrovnik je najbezbedniji grad u Evropi, prema novom istraživanju turističke agencije Riviera Travel, koja je objavila svoju rang listu najbezbednijih gradova na kontinentu.
Škotski turista uhvaćen kako krade kamenje iz Pompeje
17.08.2025.•
0
Turista iz Škotske uhvaćen je u krađi kamenja iz antičkog lokaliteta Pompeja na jugu Italije, saopštili su zvaničnici tog nalazišta iz vremena starog Rima.
Nepal ukida naknade za penjanje na skoro 100 vrhova Himalaja
17.08.2025.•
0
Nepal će ukinuti penjačke naknade za gotovo 100 vrhova u udaljenim regijama severozapadnih Himalaja kroz sledeće dve godine kako bi pokušao da prvuče više planinara u ta manje razvijena i manje popularna područja.
Obustavljen saobraćaj trajekata u Egejskom moru zbog olujnog vetra
08.08.2025.•
0
Saobraćaj trajekata u Egejskom moru u Grčkoj danas je obustavljen zbog vetra olujne jačine, koji dostiže brzinu od 60 kilometara na sat, usled čega hiljade turista nisu mogle da krenu prema planiranim destinacijama.
Rafting u avgustu i septembru: Avantura, priroda i najbolji provod za ekipu
05.08.2025.•
0
Rafting na Tari već godinama važi za najuzbudljiviji oblik aktivnog odmora u Evropi, a u Rafting Centru Drina-Tara ovaj vid outdoor avanture je doveden do savršenstva.
Pojedini turisti će morati da daju i do 15.000 dolara depozita ako žele da uđu u SAD
05.08.2025.•
0
Putnici iz zemalja koje Sjedinjene Američke Države smatraju visokorizičnim uskoro bi mogli da se suoče s dodatnim finansijskim barijerama pri apliciranju za američku vizu.
I ove godine turisti iz Srbije prevareni za hiljade evra: "Ako je cena neprimereno niska - to je alarm"
04.08.2025.•
7
Alarm da je neki turistički aranžman zapravo prevara jeste njegova neprimereno niska cena koja ne odgovara kvalitetu ponude, upozorio je direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija YUTA Aleksandar Seničić.
I stanovnici pariskog kvarta Monmartr se žale na previše turista
03.08.2025.•
0
Stanovnici pariskog kvarta Monmartr sve glasnije upozoravaju na prekomerni turizam koji se pojačao nakon Olimpijskih igara 2024. godine, pošto smatraju da je lokalna infrastruktura prenapregnuta.
Komentari 1
Karavan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar