VIDEO: Turisti u Italiji na 460 godina staru znamenitost ispisali slogan fudbalskog kluba
Italijanska policija traži dvoje nemačkih turista za koje veruje da su sprejom ispisali fudbalski slogan na znamenitosti iz 16. veka u Firenci.
Foto: Pixabay
Sedam velikih slova i brojki za koje se veruje da se odnose na nemački fudbalski tim, München 1860, iscrtano je crnom bojom na spoljašnjim stubovima koridora Vazari koji gleda na reku Arno, objavio je lokalni medij La Nazione.
Policija je identifikovala dvoje nemačkih turista u ranim 20-ima s kojima žele da razgovaraju u vezi s incidentom. Snimak muškaraca za kojima se traga objavila je na društvenim mrežama lokalna policija. Obojica su belci i nose farmerke i bejzbol kape.
Koridor dug jedan kilometar izgrađen je 1565. i predstavlja povišeni zatvoreni prolaz koji povezuje Palaco Vekio s Palaco Piti. Dizajnirao je Đorđo Vazari za vojvodu Kozima de Medičija kako bi omogućio velikim vojvodama da se sigurno kreću.
Sve su glasniji pozivi javnosti da se ovakvi vandali strože kažnjavaju, piše Sky News. Ajke Šmit, direktor galerije Ufici u Firenci, kazao je da bi se u SAD-u za slična dela moglo dobiti do pet godina zatvora.
"Jasno je da ovo nije pijani hir, već čin s predumišljajem. Dosta sa simboličnim kaznama i maštovitim olakšavajućim okolnostima. Treba nam tvrda šaka zakona. Mora se primenjivati postojeći zakon... A ako to nije dovoljno, mora se uvesti stroži zakon", uveren je.
Desidero esprimere il mio ringraziamento ai @_Carabinieri_ per aver individuato tempestivamente i presunti autori dell'imbrattamento ai danni del Corridoio Vasariano di #Firenze. Atti come questo non devono restare impuniti. Ora la giustizia faccia il suo corso.#24agosto pic.twitter.com/tjUtp88Bf8
— Gennaro Sangiuliano (@g_sangiuliano) August 24, 2023
Italijani su ranije ovog leta bili ogorčeni snimkom turista koji je urezao svoje inicijale svoje devojke u Koloseum, a vandali su se popeli na vrh Galerije Vitorio Emanuele II u Milanu i sprejom išarali luk okrenut prema katedrali Duomo.
Gradonačelnik Firence Dario Nardela obećao je potpunu istragu kako bi se identifikovali odgovorni za "sramotni čin vandalizma" u Vazarijevom koridoru. Italijanski ministar kulture Đenaro Sanđulijano poručio je da vandali "treba da shvate kako će čak i mala ogrebotina od sada biti kazneno gonjena".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
Katastrofalna situacija na aerodromima zbog EES sistema: Putnici kasne na letove, avioni poleću poluprazni
02.07.2026.•
0
Avio-kompanije i aerodromi u EU zatražili su od Evropske komisije, na čijem je čelu Ursula fon der Lajen, privremenu obustavu novog biometrijskog sistema graničnih provera tokom letnje sezone.
Katedrala u Kelnu počela da naplaćuje ulaz 12 evra
01.07.2026.•
1
Katedrala u Kelnu počela je da naplaćuje ulaz, a samo će posetioci koji dolaze da se mole moći besplatno da uđu u određeni deo katedrale preko posebnog ulaza.
Na španskoj plaži počinje naplata korišćenja tuševa
30.06.2026.•
0
Posetioci jednog od popularnih španskih letovališta uskoro bi mogli da plaćaju korišćenje tuševa na plaži.
Letovanje u Tunisu: U ovom mesecu su cene najpovoljnije
28.06.2026.•
0
U toku je sezona godišnjih odmora, a mnogi se odlučuju da ih provedu u Tunisu.
Spomenici i znamenitosti koje su turisti oštetili da bi napravili selfi ili ispunili izazov
28.06.2026.•
1
Kako bi napravili originalnu fotografiju i savršeni selfi ili ispunili izazov sa društvenih mreža, turisti su u poslednjih nekoliko godina oštetili neke od značajnih spomenika i znamenitosti stare vekovima.
Problemi prekomernog turizma: Problemi se ne rešavaju kad nastane posledica
27.06.2026.•
2
Dok turisti tragaju za sunčanim plažama, stanovnici nekih od najpopularnijih destinacija sve češće izlaze na ulice, protestujući protiv masovnog turizma.
EU menja pravila za putovanja: Veća zaštita putnika i jasniji povraćaj novca
25.06.2026.•
1
Predstavnici Saveta i Evropskog parlamenta postigli su danas dogovor o novim pravilima o pravima putnika u svim vrstama prevoza, koja bi trebalo da obezbede efikasniju primenu i brže rešavanje pritužbi.
Letnja ruta koju sve više putnika bira: Sedam dana, dve države i jedan kamper
24.06.2026.•
0
Savremena putovanja više nisu vezana za jednu adresu, jedan hotel ili unapred definisan plan.
Drastično se smanjuje broj dozvoljenih posetilaca Notr Damu
24.06.2026.•
0
Katedrala Notr Dam u Parizu od 1. jula uvodi stroža pravila za organizovane posete, uključujući obavezne rezervacije i ograničen broj termina zbog sve većeg broja posetilaca.
Deo Diznilenda u Parizu zatvoren zbog ekstremnih vrućina
24.06.2026.•
0
Diznilend u Parizu je privremeno zatvorio veliki broj atrakcija na otvorenom i prilagodio program zbog toplotnog talasa koji je pogodio Francusku, saopštila je uprava parka.
Hrvatsko more i dalje među najčistijima u Evropi, ali statistika pokazala pad
23.06.2026.•
4
Hrvatska je godinama važila za zemlju sa jednim od najčistijih mora u Evropi, ali novi izveštaj Evropske agencije za životnu sredinu pokazuje pad na rang-listi kvaliteta voda za kupanje.
Gde je najjeftinije sipati gorivo kad krenete na more?
23.06.2026.•
4
S obzirom na cene goriva kod nas, ukoliko se uputite na more u neku od susednih zemalja ili u Grčku, najisplativije je da gorivo sipate van Srbije.
Nakon pet godina ponovo se otvara Sveti Stefan: Dve ležaljke, suncobran i usluga koštaju 240 evra
23.06.2026.•
1
Ostrvo Sveti Stefan u Crnoj Gori ponovo će biti otvoren 1. jula, nakon pet godina. Zakupac navodi da je sve spremno za dolazak gostiju, dok otvaranje prati i spor s meštanima zbog kapije na Kraljičinoj plaži.
Iako je gorivo pojeftinilo - prevoznici još ne planiraju smanjenje cena avio-karata
23.06.2026.•
0
Putnici širom sveta ne bi trebalo da očekuju brzo pojeftinjenje avionskih karata uprkos značajnom padu cena avionskog goriva nakon napretka u pregovorima između SAD i Irana, ocenili su predstavnici avio-industrije.
Vize za Japan poskupele prvi put nakon skoro 50 godina
23.06.2026.•
0
Vlada Japana saopštila je da su vize za strane državljane poskupele sa 3.000 jena (oko 19 dolara) na 15.000 jena (oko 95 dolara), dok će višekratna viza ubuduće umesto 6.000 koštati 30.000 jena (oko 190 dolara).
Plaža u letovalištu Varna u Bugarskoj zatvorena zbog ešerihije koli
22.06.2026.•
3
Regionalni zdravstveni zavod bugarskog grada Varne saopštio je da se zabranjuje kupanje na Oficirskoj plaži u tom letovalištu, zbog posebno visokih nivoa ešerihije koli u moru.
Mesto u Nemačkoj gde stanarina za godinu dana košta manje od kafe
21.06.2026.•
1
Fugeraj u nemačkom Augsburgu najstarije je socijalno naselje na svetu. Stanarina od 88 centi godišnje postavljena je još 1521. godine, kada ju je Jakob Fuger odredio, i od tada se nije menjala.
Dnevna taksa za ulazak u Veneciju mogla bi da poskupi na 50 evra
21.06.2026.•
2
Novi gradonačelnik Venecije Simone Venturini želi da poveća cenu ulaznice za jednodnevne izlete u grad na čak 50 evra.
VIDEO: Grčki Partenon dobija izgled koji nije viđen 220 godina
21.06.2026.•
0
Posetioci Akropolja sada mogu da vide zapadnu stranu Partenona kako izgleda celovito prvi put posle oko 220 godina.
VIDEO: Turisti u Grčkoj satima stoje u redovima da bi napravili nekoliko fotki
21.06.2026.•
3
Neverovatni prizori stižu sa Santorinija, gde hiljade turista svakodnevno traga za onom jednom, "savršenom" fotografijom na najpoznatijim lokacijama ostrva.
Treće najveće jezero u Mađarskoj umire
20.06.2026.•
2
Nivo vode u trećem po veličini jezeru u Mađarskoj ovog leta bi mogao da padne na rekordno nizak nivo zbog klimatskih promena i decenija lošeg upravljanja vodnim resursima.
Komentari 2
Đorđe
ex-Vračarac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar