
Ako planirate automobilom u Grčku: Koja oprema je obavezna i kolike su kazne
Počinje sezona godišnjih odmora. Mnogi koriste pogodnije cene u predsezoni, ali ako ne znate neka pravila, to bi moglo da vas košta više nego letovanje u avgustu.

Foto: Pixabay
Urednik sajta "Polovni automobili" Petar Veličković otkriva za RTS koja je obavezna oprema u automobilu ako putujete u Grčku, ali i kolike su kazne na omiljenim srpskim destinacijama. Savetuje vozače da obrate pažnju na propise.
Omiljena destinacija mnogih Srba je Grčka. Ima raznih novina kada je reč o Grčkoj kako do Soluna, odnosno kako zaobići Solun.
"Počeli su radovi i, koliko čujemo informacije iz Grčke, ti radovi na obilaznici će trajati četiri godine. Tako da zaista verujem da će biti naporno turistima da u toku turističke sezone prođu taj deo, ali postoje neki alternativni pravci, već se uveliko diskutuje na društvenim mrežama i u raznim specijalističkim emisijama koje su opcije na raspolaganju. Tako da verujem da to neće odvratiti naše turiste", navodi Veličković za RTS.
Koja je obavezna oprema u Grčkoj
Govoreći o tome koja je obavezna oprema ako se putuje u Grčku, odnosno šta moramo da imamo u automobilu, Veličković kaže da je to standardna oprema - rezervni točak, sigurnosni trougao, s tim što je za Grčku obavezan i protivpožarni aparat.
"Ono što bi trebalo da znaju ljudi koji putuju u Grčku preko Bugarske ili Severne Makedonije, i tamo je potreban aparat, s tim što ako se ja ne varam za Severnu Makedoniju, mislim da je potreban protivpožarni aparat za ona vozila koja su na plin, odnosno metan", ističe Veličković.
Objašnjava i koji su to protivpožarni aparati.
"Propisana zakonska obaveza je da se poseduje određena vrsta protivpožarnog aparata u kolima. U Grčkoj je kazna, ukoliko nemate i ukoliko vas zaustavi policija u vidi da nemate 80 evra. A sa druge strane, te aparate vi kod nas možete da nađete onlajn za 2.500 do 3.000 dinara i zašto prosto ne putovati na sigurno, uštedeti novac u startu i ne razmišljati", poručuje Veličković.
Ograničenje težine prtljaga važi ako se putuje autobusima
Kada je reč o ograničenju težine prtljaga koji se može poneti u Grčku, Veličković kaže da ga je ta informacija najpre zbunila, jer je pomislio da je neka zakonska obaveza, a u stvari je pravilo koje su uvele turističke agencije.
"Ne znam da li su sve agencije u tome učestvovale, znam da je većina. Gledajući ovako sa strane, taj zahtev je razuman u smislu da se stane malo na put pojavi određenog broja putnika koji krenu na more sa većim brojem kofera. Svaki taj autobus, svako vozilo ima određenu masu, ukoliko se ta masa prekorači, mi dolazimo u situaciju da to vozilo postaje nebezbedno. Dešavale su se situacije u prošlosti da se onda ti koferi i torbe ubacuju u prostor gde su putnici. To je potencijalno jako opasno, ne daj bože dođe do nekog sudara, te teške torbe mogu da povrede putnike", ističe Veličković.
Ukazuje i da Zakon o bezbednosti saobraćaja predviđa koliko autobus ili neko teretno vozilo može da bude opterećeno i za prevoznike je zaprećena kazna ukoliko to ne poštuju i ona može da ide čak do 2,5 miliona dinara.
"Koliko sam ja pročitao, koliko sam se informisao, putnici koji zaista imaju potrebu da nose višak prtljaga imaju mogućnost da se o tome dogovore sa turističkom agencijom uz određenu doplatu", dodaje Veličković.
Šta treba da znaju vozači električnih vozila ako putuju trajektom
Istakao je i propis koji je donet u Grčkoj za vozače koji putuju na ostrva vozilima na električni pogon.
"Dakle, na struju ili hibridna vozila, mora da bude kapacitet baterije ispod 50 odsto. Isto važi i za vozila koje su na tečni naftni gas, odnosno na metan. Znači vi dođete na trajekt i morate da isplanirate kada ćete da točite benzin, odnosno gas ili da punite bateriju, tako da ona bude ispod kapaciteta 50 odsto", dodao je Veličković.
Ono što se ne zna u ovom trenutku, kako kaže, to je kako će Grci primenjivati taj propis i kako će izgledati kontrole.
"Ali potencijalno to može da napravi neprijatnost turistima i putnicima koji ne mogu da se ukrcaju na trajekt ukoliko im je baterija puna stoprocentno", navodi Veličković.
Na pitanje koji je razlog tih ograničenja, Veličković kaže da su verovatno to neke bezbednosne procene.
"Zabranjeno je i punjenje takvih vozila na samom trajektu, rizik od požara, visoke temperature, pretpostavljam da je to u pitanju", naglašava Veličković.
Drakonske kazne
Govoreći o tome kakve su kazne u Grčkoj, ali i u drugim zemljama koje su omiljene destinacije naših turista, Veličković navodi da su Grci doneli neke zaista stroge kazne.
"Naplaćuju iznos kazne za prolazak kroz crveno svetlo ili nezaustavljanje na znak 'stop' na raskrsnici 700 evra, to je zaista puno. I zato savetujemo ljude da obrate pažnju kada putuju da poštuju saobraćajne propise. Drakonske su kazne za nevezivanje pojasa, 350 evra iznosi kazna, a čak su uveli i tu mogućnost da ukoliko načinite neke ozbiljne prekršaje, recimo nebezbedan prevoz dece, da vam oduzmu tablice i da vam oduzmu dozvolu na 60 dana. I sada zamislite tu neprijatnost, krenete sa porodicom na more i prosto ostanete bez automobila, bez novca i morate za dva meseca ponovo da se vraćate da je taj automobil preuzmete", ističe Veličković.
Ističe da nema povlastica za turiste i da pravila važe apsolutno za sve.
Pored toga, navodi da ćemo i ove godine morati da plaćamo zelenu kartu za prolazak kroz Severnu Makedoniju.
"To nije do nas, to je do njihove države, da postanu deo te međunarodne organizacije osiguranja. Kad smo kod Severne Makedonije, bitno je da kažemo da oni daju mogućnost vozačima u prekršaju da plate kaznu na licu mesta karticom, imaju terminale. Međutim, ako naiđete na patrolu koja nema taj terminal, vozite noću ili vikendom, njihovo pravilo je šalju vas do prve pošte ili banke da kaznu platite. To može da napravi problem turistima, zato pamet u glavu", poručio je Veličković.
Kada je reč o Grčkoj, napominje da je njihova saobraćajna policija umrežena sa graničnom policijom.
"Ukoliko neki naš turista vozač dobije kaznu, bolje je da plati u tom nekom predviđenom roku, nego da pokuša da izbegne. Mogu da ga sačekaju problemi na granici, gubljenje vremena. Grčka je članica EU, mnoge zemlje EU kada napravi neki naš vozač prekršaj u toj zemlji uredno pošalju na našu kućnu adresu kaznu u roku od mesec, dva dana i prosto u obavezi smo da platimo. Tako da je svakako preporuka da tu neprijatnost rešimo odmah i da uživamo u odmoru", zaključuje Veličković.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
VIDEO: Neobični i futuristički toaleti u Kini postali turistička atrakcija
14.09.2025.•
0
Kina je poznata po neobičnim turističkim sadržajima, ali poslednjih meseci posebnu pažnju privukli su javni toaleti.
VIDEO: Strani turisti u Japanu ostavljaju kofere gde god stignu - pa i nasred ulice
07.09.2025.•
2
Napušteni koferi postali društveni problem u Japanu, koji je prošle kalendarske godine posetilo 38 miliona stranih turista.
VIDEO: Najveće groblje kitova nalazi se usred pustinje i pokazuje - kitovi su imali stopala i hodali kopnom
07.09.2025.•
5
Možda se čini neverovatno, ali najveće groblje kitova na svetu nalazi se usred pustinje. Tačnije, u egipatskoj Zapadnoj pustinji.
Gradonačelnik mesta na Azurnoj obali traži zabranu skutera na vodi: Bučni su, bahati i zagađuju
01.09.2025.•
4
Gradonačelnik mesta Teul-sir-Mer na Azurnoj obali zatražio je od nadležnog prefekta da skuteri na vodi budu zabranjeni.
VIDEO: Šta zapravo znači dvostruki "ding!" u avionu - pilot objasnio
31.08.2025.•
0
Dvostruki "ding!" koji se čuje u avionu ubrzo nakon poletanja ili tokom sletanja nije slučajan, već predstavlja signal za posadu.
Putnici Rajanera će od septembra moći da nose veću ručnu torbu - bez naplate
31.08.2025.•
1
Irska niskobudžetna avio-kompanija Rajaner objavila je da će njeni putnici počev od septembra moći da nose veću besplatnu ručnu torbu koja staje ispod sedišta.
VIDEO Na malom grčkom ostrvu problem sa mladima: Skaču u more za trajektima koji isplovljavaju
27.08.2025.•
0
Na malom grčkom ostrvu Sikinos kod mladih se pojavio sve češći opasan trend da skaču u more dok iz pristaništa isplovljavaju trajekti, ali lokalne vlasti počele su da pišu kazne zbog rizičnosti ovakve zabave.
Pariz proglašen najstresnijim gradom na svetu: A drugi gradovi?
25.08.2025.•
1
Na vrhu liste najstresnijih destinacija u svetu našao se Pariz, koji godišnje poseti više od 47,5 miliona turista.
Posetite Frankfurt - evo šta da vidite tokom dvodnevne posete
25.08.2025.•
0
Dobrodošli u Frankfurt – grad u kojem se istorija i moderni neboderi sreću na obali reke Majne.
Studija: Letovi niskobudžetnih kompanija znatno jeftiniji od voza, a štete klimi
24.08.2025.•
2
Nova studija ekološke organizacije Grinpis pokazala je da je letenje, koje šteti klimi, i dalje jeftinije od putovanja vozom na većini prekograničnih ruta.
VIDEO: Ovo su mesta u Evropi gde za iznajmljivanje ležaljki treba izdvojiti trocifren iznos
24.08.2025.•
2
Ako želite da zauzmete najbolje mesto na najlepšim evropskim plažama, onda će vam biti potreban dubok džep i rezervacija nekoliko nedelja unapred.
Deset turista nestalo na ostrvu u Kurilskom arhipelagu
24.08.2025.•
0
Spasioci tragaju za grupom od deset turista na ostrvu Iturup u Kurilskom arhipelagu u oblasti vulkana Baranski.
Turska protiv švedskog stola - Zbog bacanja skoro 9 miliona tona hrane
23.08.2025.•
1
Od bureka do supa, od testenine, humusa i raznih umaka do mesa i ribe, od lubenica do kolača… Ko je ikada letovao u Turskoj zna koliko raznovrsna može biti ponuda u sklopu jednog doručka.
Obustavljen železnički saobraćaj u Crnoj Gori zbog štrajka, za Bar se ide autobusom od Prijepolja
23.08.2025.•
2
Železnička infrastruktura Crne Gore (ŽICG) saopštila je da do daljeg neće biti železničkog saobraćaja, nakon što je juče deo zaposlenih počeo štrajk tražeći veće plate.
Izabrani najbezbedniji gradovi u Evropi, na prvom mestu jedna lokacija u komšiluku
21.08.2025.•
1
Dubrovnik je najbezbedniji grad u Evropi, prema novom istraživanju turističke agencije Riviera Travel, koja je objavila svoju rang listu najbezbednijih gradova na kontinentu.
Škotski turista uhvaćen kako krade kamenje iz Pompeje
17.08.2025.•
0
Turista iz Škotske uhvaćen je u krađi kamenja iz antičkog lokaliteta Pompeja na jugu Italije, saopštili su zvaničnici tog nalazišta iz vremena starog Rima.
Nepal ukida naknade za penjanje na skoro 100 vrhova Himalaja
17.08.2025.•
0
Nepal će ukinuti penjačke naknade za gotovo 100 vrhova u udaljenim regijama severozapadnih Himalaja kroz sledeće dve godine kako bi pokušao da prvuče više planinara u ta manje razvijena i manje popularna područja.
Obustavljen saobraćaj trajekata u Egejskom moru zbog olujnog vetra
08.08.2025.•
0
Saobraćaj trajekata u Egejskom moru u Grčkoj danas je obustavljen zbog vetra olujne jačine, koji dostiže brzinu od 60 kilometara na sat, usled čega hiljade turista nisu mogle da krenu prema planiranim destinacijama.
Rafting u avgustu i septembru: Avantura, priroda i najbolji provod za ekipu
05.08.2025.•
0
Rafting na Tari već godinama važi za najuzbudljiviji oblik aktivnog odmora u Evropi, a u Rafting Centru Drina-Tara ovaj vid outdoor avanture je doveden do savršenstva.
Pojedini turisti će morati da daju i do 15.000 dolara depozita ako žele da uđu u SAD
05.08.2025.•
0
Putnici iz zemalja koje Sjedinjene Američke Države smatraju visokorizičnim uskoro bi mogli da se suoče s dodatnim finansijskim barijerama pri apliciranju za američku vizu.
I ove godine turisti iz Srbije prevareni za hiljade evra: "Ako je cena neprimereno niska - to je alarm"
04.08.2025.•
7
Alarm da je neki turistički aranžman zapravo prevara jeste njegova neprimereno niska cena koja ne odgovara kvalitetu ponude, upozorio je direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija YUTA Aleksandar Seničić.
Komentari 4
Nenad
Da li neko zna?
Dragan
Avion...taksi...apartman..
renta car...more.
Ko nema para...Dunav, Tisa , Sava...
Lopovska posla
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar