Lisabon proglašen najšarenijim gradom na svetu, Porto na trećem mestu
Studija irske kompanije za putno osiguranje "DžastKaver" izabrala je Lisabon za najšareniji grad na svetu.
Foto: Pixabay
U analiziranim fotografijama portugalske prestonice detektovano je više od 2,6 miliona boja.
Lisabon se smatra najšarenijim gradom na svetu, prema novoj studiji koju su sproveli stručnjaci za putno osiguranje iz Irske "DžastKaver". Analiza je zasnovana na slikama 78 destinacija poznatih po živim bojama, pri čemu je Porto zauzeo treće mesto na rang-listi.
Portugalska prestonica poznata je po zgradama u pastelnim tonovima i pločicama sa šarama koje prekrivaju istorijske četvrti kao što je Alfama, kao i po žutim tramvajima koji prolaze uskim ulicama, piše Euronews.
Kuala Lumpur, u Maleziji, zauzima drugo mesto, sa upečatljivim kontrastom boja između modernih nebodera i tradicionalnih građevina, uključujući bogato ukrašene hramove i svetilišta. Stepenice u duginih bojama kod Batu pećina često se povezuju sa ovom destinacijom i, iako se ne nalaze u samom gradu, udaljene su samo kratku vožnju.
Grad Porto zauzima treće mesto, potvrđujući prisustvo Portugala na listi. Kao i u Lisabonu, krovovi od terakote i prepoznatljive šarene kuće duž reke Douro doprinose njegovom prepoznatljivom izgledu. Kamenite ulice i istorijski podrumi vina takođe pružaju posetiocima autentičan uvid u portugalski način života i boje grada.
Na četvrtom mestu nalazi se lučki grad Kartahena u Kolumbiji, poznat po živopisnim bojama. Jedan od njegovih simbola je žuta kula sa satom na glavnom ulazu u Stari grad. Duž ulica, zgrade u duginim nijansama i balkoni puni cveća dodaju još više šarenila.
Rio de Žaneiro u Brazilu zauzima peto mesto među najšarenijim gradovima, sa više od 2,3 miliona jedinstvenih boja identifikovanih na slikama njegovih pejzaža i zgrada. Stepenice Selaron, prekrivene pločicama u žutoj, plavoj i zelenoj boji, jedno su od najpoznatijih obeležja grada i privlače milione turista svake godine.
Među 15 najšarenijih gradova ističu se i Gvanahuato, Havana, Nju Orleans, Antigva i Njujork. To je zbog njihove živopisne arhitekture i užurbanih ulica ispunjenih natpisima i neonskim svetlima.
Evropa je takođe dobro zastupljena na listi, sa Dubrovnikom i Barselonom, uz Lisabon i Porto, na istaknutim pozicijama.
Za ovu analizu odabrane su reprezentativne dnevne fotografije svake lokacije, bez jakih filtera. Zatim je korišćen alat za identifikaciju broja boja prisutnih na slikama, otkrivajući najšarenije destinacije.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Putovanja
Turisti od 1. jula plaćaju ulaz u katedralu u Kelnu: Koliko košta i gde se još naplaćuju crkve u Evropi
05.06.2026.•
1
Katolička katedrala u Kelnu počeće od 1. jula da naplaćuje ulaz turistima 12 evra.
Vozači od danas jednim TAG-om plaćaju putarinu u Srbiji i Republici Srpskoj
04.06.2026.•
2
Preduzeće Putevi Srbije najavilo je da sistem naplate putarine Republike Srpske od danas postaje deo integrisanog sistema elektronske naplate putarine TOLL4ALL.
Kilometarske kolone na Evzoniju usled primene novih biometrijskih kontrola
30.05.2026.•
28
Na grčkom graničnom prelazu Evzoni od ranog jutra se formiraju duge kolone.
Među 10 najboljih evropskih plaža čak pet je u Grčkoj
29.05.2026.•
1
Grčka je zauzela čak pet mesta među prvih deset, kad su u pitanju najbolje plaže u Evropi.
Hrvatska ili Grčka: Kako izabrati idealnu letnju destinaciju za putovanje kamperom?
27.05.2026.•
0
Leto je vreme kada mnogi planiraju beg iz svakodnevice, ali umesto klasičnih aranžmana i unapred definisanih ruta, sve više putnika bira slobodu koju donosi putovanje kamperom.
Srbija na 48. mestu liste najboljih zemalja sveta, Švajcarska ponovo na vrhu
26.05.2026.•
11
Švajcarska se ponovo našla na vrhu U.S.News liste najboljih zemalja na svetu, a Srbija je završila na 48. mestu.
Objavljeno kojih 10 aerodroma najviše doprinose zagađenju
24.05.2026.•
1
Novi podaci su otkrili uticaj 1.300 svetskih aerodroma na klimu i kvalitet vazduha - i to su loše vesti za Evropu.
Avion prinudno sleteo jer je putnik imao u prtljagu eksterni punjač za telefon
24.05.2026.•
1
Let kompanije EasyJet EZY2618 na relaciji od Hurgade u Egiptu do Londona preusmeren je na rimski aerodrom Fjumićini zbog nedozvoljenog uređaja u prtljagu jednog putnika.
Ulcinj zabranio šetnju u kupaćem van plaža - kazne od 150 do 500 evra
21.05.2026.•
10
Skupština opštine Ulcinj dopunila je Odluku o komunalnom redu pa tako osoba koja se u kupaćem kostimu ili bez dela odeće zatekne van kupališne zone, biće kažnjena novčanom kaznom od 150 do 500 evra.
Evo kako će izgledati ulazak u Grčku nakon uvođenja novog EES sistema
19.05.2026.•
4
Grčka je saopštila da je u potpunosti operativan novi sistem EU za uzimanje biometrijskih podataka putnika koji nisu iz EU (EES) i odbacila izveštaje da će Britanci na leto biti izuzeti - da im se neće uzimati podaci.
Posetilac sedeo na Velikom carskom tronu u Ermitažu, pa priveden
18.05.2026.•
1
Posetilac muzeja Ermitaž u Sankt Peterburug sedeo je na Velikom carskom tronu, zbog čega ga je Nacionalna garda Rusije privela.
Budistički hram u Japanu moli turiste da ne nose previše oskudnu odeću prilikom posete
17.05.2026.•
0
Vodeći budistički hram na planini Koja, lokalitetu svetske baštine UNESKO-a u zapadnom Japanu, apelovao je na posetioce da se uzdrže od nošenja odeće koja "mnogo otkriva" prilikom posete njegovom svetom području.
Split zabranjuje prodaju alkohola od 21 sat do šest sati ujutro
17.05.2026.•
2
Gradonačelnik Splita Tomislav Šuta je najavio da će biti zabranjena prodaja alkoholnih pića na splitskom području od 21 sat do šest sati ujutro zbog sigurnosti i zaštite javnog reda i mira.
VIDEO: Tajvanski grad prihvata sporiji tempo života i privlači turiste uz pomoć trke puževa
14.05.2026.•
0
Tajvanski grad Fenglin stekao je reputaciju mesta gde se život odvija sporo i gde ljudi mogu da predahnu.
Šef IATA: Neizbežno poskupljenje avio-karata
14.05.2026.•
0
Više cene avionskih karata u Evropi su neizbežne zbog rasta troškova mlaznog goriva, upozorio je generalni direktor Međunarodnog udruženja za vazdušni saobraćaj (IATA) Vili Volš.
Tajland smanjuje trajanje bezviznog boravka da bi sprečio kriminalne aktivnosti
13.05.2026.•
1
Tajland će skratiti vreme važenja bezviznog boravka za turiste iz 93 zemlje sa 60 dana na 30 dana.
Ovo su mesta koja nikada nećete moći da posetite
13.05.2026.•
2
Postoje mesta u svetu koja su iz različitih razloga nedostupna javnosti - od posledica nuklearnih katastrofa i ratova, preko strogo čuvanih vojnih zona, do područja koja se štite zbog izuzetne vrednosti.
Nepal ove godine izdao rekordan broj dozvola za uspon na Mont Everest
10.05.2026.•
1
Nepal je ovoga proleća izdao rekordan broj od 492 dozvole za uspon na Mont Everest, rekao je Himal Gautam, portparol ministarstva turizma.
"Kroacija erlajns" otkazuje oko 900 letova u narednom tromesečju
07.05.2026.•
0
Hrvatski nacionalni avioprevoznik "Kroacija erlajns" saopštio je da u narednom tromesečju otkazuje oko 900 letova.
Nemački turista preko suda dobio odštetu zbog "rezervisanih" ležaljki u Grčkoj
07.05.2026.•
3
Nemački turista dobio je na sudu spor protiv turističke agencije zbog prakse "rezervisanja" ležaljki peškirima u hotelu na grčkom ostrvu Kos i dodeljena mu je odšteta od 986,70 evra.
Zbog rasta cene mlaznog goriva smanjen broj sedišta u avionima
06.05.2026.•
0
Oko dva miliona avionskih sedišta je uklonjeno iz globalnih rasporeda letova u maju, pošto avio-kompanije smanjuju kapacitete zbog naglog rasta cene mlaznog goriva.
Komentari 1
mazalo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar