
Sve više pacova u gradovima: Pretnja koja raste zbog klimatskih promena i smeća
Porast broja pacova u gradovima sveta sve je veći problem, naročito u poslednjih nekoliko godina.

Foto: Pixabay
Istraživači smatraju da na to utiču klimatske promene, jer je sve toplije, ali i naše navike prema brzoj hrani, kao i skladištenje smeća.
Uništavanje imovine nije jedina šteta koju pacovi prave. Oni predstavljaju ozbiljnu pretnju za zdravlje, jer prenose bolesti kao što su leptospiroza i hantavirus. Samo u Velikoj Britaniji od početka 2023. do sredine 2025. godine prijavljeno je više od pola miliona jedinki pacova. Ali nema samo Britanija problem sa ovim štetočinama, već i veliki gradovi sveta, Vašington, Njujork, San Francisko, Toronto, kao i evropski gradovi poput Amsterdama, prenosi RTS.
Istraživač Bobi Korigen koji proučava život ovih štetočina smatra da uzrok problema leži u klimatskim promenama, kao i naš apetit za brzom hranom i neadekvatno bacanje i odlaganje smeća.
"Iako je nemoguće utvrditi tačan broj pacova, procenjuje se da samo u Velikoj Britaniji ima od 10 do 120 miliona jedinki ovih štetočina", naveo je Kliv Bari, koji radi u kompaniji koja se bavi suzbijanjem pacova. Iste podatke iznela je i kompanija "British Pest Control Association" (BPCA).
Globalni porast temperatura, povećava brojnost populacije pacova
Studija koja je objavljena u časopisu Science Advances, istraživala je 16 gradova, u kojima je zabeležen porast populacije ovih glodara.Tako je u gradovima koji su imali porast vrednosti temperatura, zabeležen veći porast aktivnosti pacova.
U Vašingtonu je to skoro 400 odsto, u San Francisku oko 300 odsto, Njujorku 160 odsto. Zaključak studije je da pacovima ne prijaju niske temperature, pa hladnoća može da smanji njihov broj. Kada su zime toplije, oni se ubrzano razmnožavaju, jer su ženke pacova veoma plodne.
Ženke tokom godine mogu da imaju šest graviditeta, sa leglima sa po 12 mladunaca koji, opet, postaju polno zreli već u desetoj nedelji života. To znači da samo jedan par pacova može u jednoj godini da okoti više od 1.000 jedinki.
Za pacove su gradovi idealno stanište, jer asfalt i zgrade zadržavaju toplotu, pa tako sa sve većom urbanizacijom i smanjenjem nihovog prirodnog staništa, oni postaju sve bliži ljudima.
Pacovi imaju "supermoć"
"Teško ih je kontrolisati, jer su veoma oprezni prema novoj vrsti hrane, a interesantno je da pacovi ne mogu da povrate hranu. Novu hranu će pažljivo da onjuše i probaju u minimalnim količinama i kada shvate da je hrana bezbedna, onda će jesti. Zbog toga klasični otrovi ne deluju na pacove. Otrovi koji sporo deluju, posle nekoliko dana od uzimanja hrane, skoro da i ne ubijaju pacove, jer su oni razvili genetske mutacije koje im pružaju otpornost na hemikalije", objasnio je profesor Stiven Belman sa Univerziteta Grinvič.
U Njujorku postoji "akademija za pacove"
Njujork je grad u kome ima oko tri miliona pacova, prema procenama istraživača.
Tako se jedna učiteljuca, koju su nazvali „caricom pacova“ setila da organizuje predavanja za stanovništvo, kako bi u javnosti podigla svest o opasnostima po ljude od ovih glodara. Zamolila je građane da prijave svakog pacova kojeg vide, a u okviru projekta uvedeno je i postavljanje kanti za otpatke koje su "otporne" na pacove.
Kako je objasnila Kejtlin Koradi, učiteljica i osnivač ove akademije, pacovima treba ukinuti hranu i tako prekinuti lanac ishrane pacova, a to je i ključ za smanjenje njihovog broja.
Pretrpane kante za smeće i brza hrana
Aleks Donovan koji se bavi deratizacijom pacova, ukazao je na loše navike ljudi zbog kojih su kante za smeće pretrpane hranom, što su uslovi za dobar život ovih štetočina.
"Ignorisali smo pacove, a sada je sve izmaklo kontroli, pa plaćamo previsoku cenu", zaključio je Donovan.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja
VIDEO: Čank pobednik izbora za najdebljeg medveda na Aljasci
01.10.2025.•
4
U godišnjem takmičenju "Nedelja debelih medveda", koje se tradicionalno održava u Nacionalnom parku Katmai na Aljasci, titulu najimpresivnije uhranjenog medveda poneo je medved broj 32, poznat pod nadimkom Čank.
Ajkula teško povredila morskog biologa kod Kostarike
30.09.2025.•
0
Morski biolog iz Meksika teško je povređen kada ga je napala ajkula dok je ronio kod obale Kostarike, saopštile su vlasti te zemlje.
Muškarac na Floridi pojeo sopstvene paunove iz inata - samo da ih komšinica ne bi hranila
30.09.2025.•
0
Muškarac (61) iz Hadsona na obali Meksičkog zaliva na Floridi optužen je za okrutnost prema životinjama, nakon što je ubio, skuvao i pojeo svoja dva pauna.
Novozelandski soko proglašen za pticu godine
29.09.2025.•
0
Novozelandski soko kārearea osvojio je titulu "Ptice godine 2025", u konkurenciji 73 autohtone vrste, u 20. izdanju takmičenja "Bird of the year".
VIDEO: Rimski aerodrom otvorio luksuzni hotel za pse
28.09.2025.•
0
Međunarodni aerodrom Fjumičino u Rimu otvorio je luksuzni hotel za pse, jedan od prvih u Evropi, nakon slične inicijative u Frankfurtu.
Italijanski grad uvodi posebnu taksu za vlasnike pasa
25.09.2025.•
5
Vlasti italijanskog grada Bolcana uvešće od početka naredne godine plaćanje takse za turiste koji u taj grad dolaze sa psima.
Počela "Nedelja debelih medveda" na Aljasci: Bira se favorit među onima koji su se najviše ugojili
24.09.2025.•
0
Najkrupniji mrki medvedi na poluostrvu Aljaska, koji su se tokom leta prejedali lososom, nadmetaće se na popularnom onlajn takmičenju pod nazivom "Nedelja debelih medveda".
VIDEO: Los Emil mesecima lutao srednjom Evropom - uspavan i premešten na češko-austrijsku granicu
24.09.2025.•
1
Austrijske vlasti uspavale su i premestile losa po imenu Emil nakon što se životinja u ponedeljak opasno približila auto-putu A1 kod mesta Sattledt u Gornjoj Austriji.
Smanjuje se broj testiranja na životinjama: Tramp ukinuo finansiranje
23.09.2025.•
0
Administracija predsednika SAD Donalda Trampa ukinula je gotovo 28 miliona američkih dolara saveznog finansiranja za istraživanja koja uključuju testiranja na životinjama, saznaje danas američki CBS news.
Kamion udario medveda na auto-putu u Hrvatskoj, životinja uginula
23.09.2025.•
0
Na auto-putu A1 u tunelu Plasina u Hrvatskoj kamion je juče naleteo na medveda.
Eksperiment pokazao da sipe imaju iznenađujuću samokontrolu
21.09.2025.•
0
Eksperiment sproveden 2021. godine na sipama, Sepia officinalis, otkrio je da ovi glavonošci poseduju iznenađujući nivo inteligencije i samokontrole.
U Sloveniji ako pas nije na povocu - kazna je 1.200 evra
21.09.2025.•
7
Novi Zakon o zaštiti životinja značajno povećava kazne za vlasnike pasa u Sloveniji.
VIDEO: Prvi put zabeleženo gnežđenje glavate kornjače na Jadranu
21.09.2025.•
0
Gnežđenje ugrožene glavate kornjače (Caretta caretta) prvi put je dokumentovano na hrvatskoj obali i to na Korčuli.
VIDEO: Orke potopile jedrilicu kod portugalske obale
21.09.2025.•
0
Jedrilica sa pet članova posade potonula je nakon "interakcije s orkama" u blizini portugalskog grada Kosta da Kaparika, saopštila je Nacionalna pomorska uprava Portugala.
VIDEO Nežna tragična mama: Hobotnica na samrti daje poslednje atome snage da brine o jajima
21.09.2025.•
0
U akvarijumu "Aquarium of the Pacific" u Kaliforniji, hobotnica poznata pod imenom Duh ušla je u završnu fazu života, posvećujući poslednje dane brizi o svojim jajima, iako se ona nikada neće izleći.
Šimpanze svakodnevno kroz fermentisano voće unose alkohol - količina jednaka jednom pivu
18.09.2025.•
1
Novo istraživanje otkrilo je da divlje šimpanze u Africi redovno unose alkohol dok jedu zrelo i fermentisano voće, a količina etanola odgovara jednom standardnom alkoholnom piću dnevno.
Još traje potraga za vukom koji je u Grčkoj povredio devojčicu iz Srbije
17.09.2025.•
3
Vlasti i dalje pokušavaju da uhvate vuka koji je povredio petogodišnju devojčicu iz Srbije na odmoru u primorskom odmaralištu Neos Marmaras na severu Grčke, izvestila je nevladina ekološka organizacija "Kalisto".
Prvi primerci retkog vilinog konjica otkriveni u Srbiji
15.09.2025.•
1
Prvi nalazi vilinog konjica vrste "Lindenia tetraphylla" zabeleženi su na lokalitetu Dobrotin u jugoistočnoj Srbiji, saopštili su naučnici sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu i Biološkog društva "Dr Sava Petrović
Ženke guštera u Nju Orleansu otporne na olovo
14.09.2025.•
0
Naučnici iz Nju Orleansa otkrili su da lokalne ženke guštera vrste Cuban brown anoles pokazuju zapanjujuću otpornost na olovo.
"Apokalipsa insekata": I oni na izolovanim pacifičkim ostrvima trpe posledice ljudskog uticaja
14.09.2025.•
0
Novo istraživanje objavljeno u časopisu "Science" pokazuje da ni insekti na udaljenim pacifičkim ostrvima nisu zaštićeni od uticaja čoveka.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar