VIDEO: Ovo je vrsta koja je prvi put ikad snimljena u divljini

Neke vrste širom sveta poznate su samo iz muzejskih primeraka.
VIDEO: Ovo je vrsta koja je prvi put ikad snimljena u divljini
Foto: Češka akademija nauka
Vrsta pacova poznata samo iz muzejske građe fotografisana je živa u planinama Papue Nove Gvineje, što predstavlja prvi put da je ova životinja dokumentovana u divljini.
 
Subalpski vunasti pacov (Mallomys istapantap) naučno je opisan tek 1989. godine, a te informacije potiču iz muzejskog primerka.
Životinja je viđena živa samo jednom u poslednjih 30 godina i nikada nije fotografisana; jedine slike (osim onih primerka) su oslikane ilustracije iz 1995. Međutim, češki doktorand František Vejmělka odlučio je da krene u potragu.
 
Šestomesečna ekspedicija na ostrvo Nova Gvineja naterala je Vejmělku da blisko sarađuje s lokalnim autohtonim zajednicama. Grupe su istraživale najviši vrh Papue Nove Gvineje, planinu Vilhelm, a Vejmělka je dokumentovao 61 vrstu sisara na planini.
"Da nije bilo autohtonih lovaca koji su me pratili u planinama i pomogli mi da pronađem životinje, nikada ne bih prikupio ove podatke", rekao je Vejmělka, prenosi Klix.ba.
 
Ključno je bilo to što je tokom putovanja Vejmělka uspeo da pronađe vunastog pacova. Ova životinja je otkrivena na nadmorskoj visini između 3.700 i 3.200 metara. Korišćenjem foto-zamki i odlaskom u noćni lov s lokalnim zemljoposednicima, Vejmělka je postao prva osoba koja je snimila slike i videozapise te vrste.
 
Vejmělka je takođe uspeo da uzme mere za pet odraslih mužjaka, koji su težili između 995 grama i 1,5 kilograma. Uz to je pregledan i sadržaj želuca, koji je u sebi sadržao ishranu uglavnom sastavljenu od paprati, što potvrđuje ishranu zasnovanu na biljkama.
 
Vejmělka je takođe primetio osobinu koja nije spomenuta ni u jednoj referenci o subalpskom vunastom pacovu: jaku, crvenkastosmeđu boju na grudima životinja, i mužjaka i ženki, koje su uočene u divljini.
 
"Kombinacija modernih i tradicionalnih metoda detekcije, obogaćenih ogromnim tradicionalnim znanjem o lovu autohtonih zajednica, rezultirala je prvim zapisima o primercima ovog izvanrednog glodara u više od 30 godina i prvim naučnim opažanjima živih životinja", objašnjava Vejmělka u radu, piše IFLScience.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Svet životinja