Plate u javnom sektoru: Umesto 600 koeficijenata 13 platnih grupa

Svetska banka saopštila je da je odobrila Srbiji tri kredita u ukupnoj vrednosti od 225,7 miliona evra.
Plate u javnom sektoru: Umesto 600 koeficijenata 13 platnih grupa
Foto: 021.rs
Zajmovi su namenjeni unapređenju upravljanja javnim rashodima, restrukturiranju javnih komunalnih preduzeća u oblasti energetike i saobraćaja i zaštiti zdravlja stanovnika.
 
Konkretna korist od prvog kredita od 160,6 miliona evra biće, kako je istaknuto, u tome što će zaposleni u javnoj upravi u Srbiji dobijati istu platu za isti posao, EPS, Srbijagas i Železnica Srbije smanjiće troškove a povećaće prihode, dok će 70.000 domaćinstava dobiti podršku kroz program za korisnike koji nisu u mogućnosti da plaćaju račune za električnu energiju.
 
"Kada je u pitanju upravljanje javnim rashodima, glavni problem s kojim se Srbija suočava jeste kako unaprediti kvalitet javnih usluga a da se pri tome javna potrošnja drži pod kontrolom. Mere će između ostalog uključivati promenu komplikovanog sistema plata u javnom sektoru i povećanje njihove transparentnosti i ujednačenosti", ukazala je Svetska banka.
 
Dodaje se da će sadašnji sistem, koji reguliše 16 zakona, 18 osnovica za obračun plata, te oko 600 koeficijenata, biti zamenjen jednostavnijim i koherentnijim sistemom koji će regulisati jedan zakon, 13 platnih grupa i devet platnih razreda.
 
Zajam Svetske banke za razvojnu politiku u oblasti javnih rashoda i javnih komunalnih preduzeća pomoći će da EPS približi cene električne energije za garantovano snabdevanje tržišnim cenama, sa 64 odsto na kraju 2014. na 80 odsto na kraju 2018. godine, uz uslov analize finansijskog stanja preduzeća i adekvatnosti sredstava neophodnih za investicije. Zajmom će biti podržana nastojanja u EPS-u da se postigne optimalan broj zaposlenih uz cilj da se poveća nivo obučenosti zaposlenih.
 
U Srbijagasu projekat će podržati povećanje stope naplate računa sa 80 odsto, koliko je iznosila 2015. na 87 odsto, zatim da Srbijagas u 2018. usvoji desetogodišnji plan za operatera transportnog sistema gasa, kao i petogodišnji plan razvoja za operatera distributivnog sistema.
 
U sektoru saobraćaja pozajmica Svetske banke će pomoći da se smanji direktna budžetska podrška za poslovanje železničkih preduzeća sa 13,5 milijardi dinara koliko je iznosila u 2015. na 11 milijardi u 2018, kao i da se podigne produktivnost rada i unapredi iskorišćenost kapaciteta. Optimizacija broja zaposlenih trebalo bi da dovede do smanjenja godišnje sume izdvajanja za plate zaposlenih u železnicama u 2018. za 25 odsto u odnosu na 2015.
 
Drugi kredit Svetske banke od 40,1 milion evra omogućiće bolje funkcionisanje državnih finansijskih i razvojno-finansijskih institucija, a najveći deo biće iskorišćen za bolje funkcionisanje Poštanske štedionice.
 
Od trećeg kredita, namenjenog zdravstu, u vrednosti od 25 miliona evra, u Vojvodini će biti nabavljena dva linearna akceleratora i uređaj za kompjuterizovanu tomografiju, a u celoj Srbiji biće obezbeđen standardizovan kvalitet u lečenju raka.
  • ggg

    23.03.2018 10:11
    "optimalan broj zaposlenih"- šta to znači, već sada nema radnika u struci, većina je sa opštim obrazovanjem i pojma nema šta treba da radi- kada se oni otpuste( partijski namešteni), videće se da nema ko da radi
  • @Zlica

    22.03.2018 16:39
    Nije 100%, ali jeste 30%, kako vec i zakon nalaze. Jedinosto je problem je sto zakon takodje nalaze - da se dodatni posao radi u dodatno radno vreme, a to se ne radi i problem je. Dok ti sedis sa studentima, primas platu za sedenje sa studentima i jos jednu platu da pregledas pacijente. Te dve radnje je nemoguce raditi istovremeno, sto znaci da jedan od ta dva posla ne radis, a primas platu. Trecinu radnog vremena ti se ne bavis svojim poslom, a primas platu za to.
  • Zlica

    22.03.2018 07:50
    Prof dr sa pravnog
    Na Medicinskom fakultetu u NS nije 100% plate na fakultetu, niti je ikad bilo; pre nego što napišete komentar, proverite izvor informacije

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija