Srbija zaostaje u budžetskoj transparentnosti

U procesu otvaranja uprave u Srbiji ima napretka, ali je ostalo još mnogo toga da se uradi, pokazao je Izveštaj o sprovođenju Akcionog plana Partnerstva za otvorenu upravu, koji je predstavio Centar za evropske politike (CEP).
Srbija zaostaje u budžetskoj transparentnosti
Foto: Pixabay
Programska direkotrka CEP Milena Lazarević ukazuje da je od svih obaveza koje je "Srbija bila dužna da ispuni, nakon godinu dana, samo jedna ocenjena kao ispunjena u potpunosti“.
 
S druge strane, napomenula je ona, 57 odsto obaveza je ocenjeno kao delimično ispunjeno. Dakle, napretka svakako ima, ali i nedostataka, predočila je Lazarević, najviše kada je u pitanju kašnjenje u preduzimanju nekih mera.
 
Ona smatra da bi "trebalo da budemo svesni da se stagnacija u otvaranju uprave direktno negativno odražava i na stepen demokratičnosti i odgovornosti u zemlji" i upozorava da "nema odgovornosti, ako nema transparentne i otvorene uprave".
 
Još jedan od problema na koji je Izveštaj ukazao je i to što građani Srbije nemaju dovoljno načina da utiču na proces izrade propisa i predloga javnih politika, a još manje za praćenje njihovog sprovođenja.
 
U saopštenju CEP naglašava da je potrebno obezbediti različite modele uključivanja građana i privrede u proces donošenja odluka, među kojima jedan od značajnijih mehanizama može biti unapređenje sistema za prikupljanje inicijativa građana i privrede. "Problem je, međutim, i to što su budžet i ljudski resursi predviđeni za reformske procese otvaranja uprave vrlo ograničeni", naglasila je Lazarević.
 
Prema njenoj oceni, česti vanredni izbori u prethodnom periodu takođe su jedan od faktora koji su uticali na usporavanje reformi. Srbija znatno zaostaje za svojim susedima, članicama EU, kao što su Hrvatska, Bugarska, Rumunija i Slovenija i kada je u pitanju budžetska transparentnost.
 
Prema istraživanju o otvorenosti budžeta, Vlada Srbije tek četiri od osam ključnih budžetskih dokumenata objavljuje onlajn. Ovo ne pruža mnogo mogućnosti za učešće javnosti u budžetskom procesu, kažu u CEP.
 
Njihova preporuka je da naredni Akcioni plan, koji je u procesu izrade, uključi obavezu uvođenja koncepta otvorenog budžetiranja na nacionalnom i lokalnom nivou, uz posebno objavljivanje finansijskih planova i izveštaja o troškovima u obliku otvorenih podataka.
 
  • Nervirach

    15.04.2018 08:45
    A da je bolje kao nesto bi promenilo u ovom narodu, potlrona, ulizica, grebatora, lenstina kojima je moto ,,cuti da ne bude gore,, ... A ovo su jos birane reci.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija