Zarade rastu brže od produktivnosti

Zarade u Srbiji realno su veće za 4,5 odsto i rastu nešto brže od produktivnosti.
Zarade rastu brže od produktivnosti
Foto: 021.rs
To, za sada, kako ističe Milojko Arsić, profesor sa Ekonomskog fakulteta, nije previše zabrinjavajući podatak, ali ukoliko bi se takva situacija nastavila, to bi moglo da dovede do smanjivanja konkurentnosti privrede Srbije.
 
Ipak, u drugom tromesečju ove godine zabrinjava visok rast zarada u evrima koje su povećane 10,7 odsto u odnosu na isti period lane.
 
"To je posledica ne samo realnog rasta plata nego i jačanja dinara u odnosu na evro, a upravo od vrednosti zarade u evrima zavisi u najvećoj meri međunarodna cenovna konkurentnost neke privrede. Sve ovo je važnije za domaća mala i srednja preduzeća koja rade na iviici rentabilnosti nego za veće multinacionalne kompanije koje rade na tržištima gde su plate od 1.000 do 2.000 evra. Snažan rast zarada u evrima smanjuje konkurentnost privrede tako da mislim da je to jedan od razloga pogoršanja u spoljnotrgovinskom bilansu Srbije. O tome bi trebalo voditi računa, pošto se tako povećava deficit u spoljnotrgovinskoj razmeni", objašnjava Arsić za Politiku.
 
Osim jačanja dinara na nešto veće povećanje prosečnih zarada u 2018. godini uticali su i neki netržišni činioci poput povećanja plata u državi u proseku za devet odsto, što je znatno iznad nominalnog rasta BDP-a. Uz to, država je u ovoj godini porpisala i relativno snažno povećanje minimalne zarade, što takođe utiče na vanredno ubrzanje rasta prosečne zarade.
 
Na osnovu podataka o zaposlenosti, proizvodnji i zaradama, ovog aprila, maja i juna zabeleženo je i povećanje produktivnosti. Ono nije veliko i iznosi samo procenat, dok su jedinisčni tropkovi rada smanjeni za procenat, pokazali su podaci Centralnog registra osiguranika na obavezno socijalno osiguranje. Prema Anketi o radnoj snazi rast produktivnosti i pad jediničnih troškova rada je veći nego u istom periodu prošle godine.
 
Zarade u privatnom sektoru u drugom kvartalu ove godine povećane su za 1,7 odsto, u odnosu na prvo tromesečje, dok u javnom stagniraju. Ipak, u javnom sektoru su i dalje veće za 18,8 odsto nego u privatnom, dodaje prof. Arsić.
  • Deda

    10.10.2018 22:37
    Neverovatno
    Na kom ekonomskom fakultetu je Milojko profesor? Odma' zatvoriti. On pominje konkurentnost privrede. Kpje privrede? Alo bato, u kom ti svetu zivis?
  • pričam ti priču

    10.10.2018 18:57
    o retail industriji Srbije
    Makar šta! zarade su se negde i nekako topile, neznano kako, da bi bile podignute na nivo zarada s početka 2017.; ovo važi za nesrećnike koji rade u nekada čuvenom domaćem lancu trgovina. A što se tiče produktivnosti u istom lancu, troje radi za petoricu! Što stariji to ga bolje iskoriste!

  • pawlle

    10.10.2018 18:53
    pa ,Milojko ne seri

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Smanjene devizne rezerve NBS

Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su bruto devizne rezerve na kraju marta ove godine bile 24,9 milijardi evra, što je u odnosu na kraj prethodnog meseca smanjenje za 89,3 miliona evra.