GPS aplikacija za bezbednost ribara donela dečaku Gugl nagradu

Četrnaestogodišnji Indijac Advai Rameš osvojio je Guglovu prestižnu nagradu za uticaj na zajednicu za GPS aplikaciju.
Reč je o aplikaciji koja se brine za bezbednost indijskih ribara i povećava njihovu produktivnost.
 
Nagrada se dodeljuje projektima koji čine praktičnu razliku u zajednicama i rešavaju izazove koji se tiču životne sredine, zdravlja i resursa. Bilo je više od hiljadu projekta iz 107 zemalja. 
 
Rameš je dobio 10.000 dolara nagrade i postao je tako jedan od 20 finalista koji se takmiče za 50.000 dolara stipendije na Guglovom naučnom sajmu ove godine. 
 
Ovaj srednjoškolac se nada da će svoju aplikaciju fishermen Lifeline Terminal (FELT) razviti u uređaj koji će ribari nositi nezavisno od toga da li imaju smartfon. Ideju za aplikaciju je dobio slušajući nevolje s kojima se suoavaju ribari svaki dan. Ribari, na primer, često prelaze Međunarodnu pomorsku granicu sa susednom Šri Lankom i tada ih hapsi mornarica, a puštaju ih tek nakon nekoliko meseci zatvora. 
 
"Mladi umovi su inovativni, i odlučni da urade stvari za koje drugi misle da su nemoguće. Nama je imperativ da podržimo i ohrabrimo ove mlade ljude da istraže svet oko sebe. Gugl želi da podrži novu generaciju naučnika i inženjera", rekao je portparol Gugla. 
 
Ramešta je pri izradi aplikacije blisko sarađivao s Indijskom svemirskom istraživačkom organizacijom kako bi utvrdio tačne pomorske granice i stvorio sistem koji upozorava ribare da se vrate u indijsko područje.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija