Amerikanci puštaju na slobodu GMO komarce

Američke vlasti su posle nekoliko meseci debate dale dozvolu kompaniji Oksitek da na slobodu puste hiljade genetski modifikovanih komaraca vrste Aedes Aegypti, kako bi se borili protiv širenja bolesti, među kojima je i virus Zika.

Komarci će biti pušteni u Floridi, a projekat kompanije koja se bavi biotehnologijom i specijalizuje za "inovativnu kontrolu insekata" bi trebalo da drastično smanji populaciju "divljih komaraca" u ovoj američkoj državi.

Oksitekovi genetski modifikovani komarci imaju dve kopije "gena ubice", koji suštinski služi da ubije potomstvo koje naprave GMO komarci i divlje ženke. Kompanija tvrdi da je prenos ovog gena na jajašca skoro garantovan, da "zaobilazi prirodnu selekciju" i da zbog tog gena jajašca ne mogu da se razviju u odrasle jedinke.

Kako navode, testovi koje su radili u Brazilu, Panami i na Kajmanskim Ostrvima su smanjili lokalnu populaciju komaraca za 90 odsto.

Američka FDA (Uprava za hranu i lekove) je dala dozvolu i sada se čeka dogovor Oksiteka sa lokalnim vlastima.

Komarci ove vrste osim virusa Zika, koji se pojavio na Floridi, prenose i denga groznicu i druge bolesti.

Međutim, iz Svetske zdravstvene organizacije kažu da još nema dokaza da ovakve metode zaista sprečavaju epidemije.

  • istina

    08.08.2016 13:49
    ko ce kome nego...
    Ameri su inace sami oslobodili i taj virus i ko zna koje jos kada su masovno sekli sume u juznoj americi...to niko ne pise jel tako, ali eto neko je rekao odatle na stranom sajtu u komentaru...
    Mislite o tome i mnogo cemu drugome slicnom...
  • Nik

    07.08.2016 08:40
    Pa ako sam dobro razumeo, ni ti GMO komarci ne mogu da se razmnozavaju...
  • odgovor

    07.08.2016 08:35
    Za GMO komarce ne trebaju insekticidi. Njih trenutno unistava blagi rastvor kuhinjske soli.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija