Facebook nelegalno prikupljao podatke korisnika

Facebook je proglašen krivim u Francuskoj i Holandiji zbog praćenja podataka korisnika, uključujući i njihove seksualne sklonosti, na sajtovima koji nisu na njihovoj platformi.
Facebook nelegalno prikupljao podatke korisnika
Foto: Pixabay
Kompanija je to radila bez njihovog znanja i zbog toga se suočava sa novim sudskim postupcima u Belgiji, Nemačkoj i Španiji. 
 
Francuske vlasti su objavile da je Fejsbuk prikupljao podatke o korisničkim pretragama na drugim sajtovima, obrađivao te informacije i prosleđivao ih oglašivačima u cilju boljeg ciljanja njihovih kampanja. 
 
"Facebook je napravio masovnu kolekciju ličnih podataka. Takođe je primećeno da je kompanija prikupljala podatke o pretraživanju korisnika na drugim sajtovima, preko "dattr" kolačića, bez njihovog znanja", rekla je francuska Nacionalna komisija za informacione tehnologije i slobode (CNIL) u saopštenju, a prenosi "Sputnik". 
 
Medijskom gigantu je naređeno da plati kaznu od 165.400 dolara koja je prema rečima CNIL-a opravdana, s obzirom na veliki broj korisnika u Francuskoj (33 miliona), ozbiljnost i broj povreda. Pored toga, holandske vlasti izdale su upozorenje ovoj kompaniji da bi mogla da se suoči sa sankcijama ukoliko ne promeni svoju politiku. 
 
"Facebook grupa krši holandski zakon o zaštiti podataka. To je naš zaključak posle istrage u obradi ličnih podataka 9,6 miliona korisnika fejsbuka u Holandiji", navodi se u saopštenju Holandske agencije za zaštitu podataka. Ova agencija trenutno prati akcije fejsbuka kako bi ustanovila da li se gigant pridržava datih uputstava. 
 
Kompanija krši holandski zakon o zaštiti podataka uključujući i nedavanje korisnicima dovoljno informacija o korišćenju njihovih ličnih podataka. 
 
Holandski DPA je takođe utvrdio da Facebook grupa koristi osetljive lične podatke korisnika bez njihove izričite saglasnosti. Na primer, podaci koji se odnose na seksualne preferencije su korišćeni kako bi im se pokazale ciljane reklame. 
 
Holandska DPA trenutno procenjuje da li su ostale povrede zakona zaustavljene. Ako to nije slučaj, holandski DPA može odlučiti da izda sankcije. 
 
Tri druge zemlje - Belgija, Nemačka i Španija - takođe razmatraju preduzimanje akcija protiv Facebooka zbog sve većeg nezadovoljstva jer ova kompanija zloupotrebljava ljudska prava građana EU. 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija