Misteriozna zvezda ponovo "trepće", astronomi podigli uzbunu

Sjaj misteriozne zvezde KIC 8462852 ili Tabi, za koju deo naučnika veruje da bi mogla biti "dom vanzemaljaca" i da ima zaštitnu vanzemaljsku strukturu, ponovo je drastično oslabio.

Svi jači teleskopi usmereni su prema toj zvezdi, a naučni svet je zbunjen i podeljen.

Ova zvezda otkrivena je 2009. godine i udaljena je 1.500 svetlosnih godina od Zemlje. Pažnju astronoma i teoretičara zavere zaokupila je kada je tim astronoma na čelu sa Tabetom Bodžajian (po kojoj je i dobila ime), sa Univerziteta Jejl, opisao neobične svetlosne uzorke koje do danas niko nije uspeo da objasni.

Astronomi prate pad u nivoima sjaja zvezda. Ako na svakih nekoliko dana, sedmica ili meseci sjaj neke zvezde opadne, to znači da ispred nje prolazi planeta. Koliko sjaj pada zavisi od veličine planete, ali nikada ne prelazi jedan odsto. Ali, zvezda Tabi je u nekoliko navrata drastično oslabila - u jednom slučaju sjaj je opao za neverovatnih 22 odsto, pre nego što se ponovo vratio na normalu.

Neki fizičari pad sjaja objašnjavaju postojanjem džinovskog solarnog štita koji okružuje čitavu zvezdu. To bi značilo da su štit napravile vanzemljaske civilizacije. Deo naučnika nije oduševljen tom idejom i smatra da bi trebalo da vanzemaljci uvek budu poslednja hipoteza.

Prema drugoj teoriji, u mladom haotičnom zvezdanom sistemu došlo je do sudara dve planete u kojem je nastao veliki oblak materijala koji povremeno zasenjuje zvezdu. Problem te hipoteze jeste u tome što bi materijal obasjan svetlom zvezde trebalo da deo njenog vidljivog spektra pretvara u toplotu, što podaci ne potvrđuju.

Prema trećoj hipotezi, u tom sistemu postoji više planeta sa "diskovima", koji se ponekad u odnosu na naše teleskope nađu "na okupu" tako da zasene zvezdu.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija