Prvi put snimljeno kako nešto izlazi iz crne rupe

Istraživanja sugerišu da su magnetna polja razlog zašto neke crne rupe usisavaju materijal iz svemira.
Pokojni Stiven Hoking posvetio je mnogo vremena istražujući crne rupe. Zapravo, njegova teorijska predviđanja da crne rupe emituju zračenje često nazivaju Hokingovom zračenjem. Do sada jedina stvar za koju su naučnici mislili da znaju sa sigurnošću jeste da je njeno gravitacijsko "povlačenje" tako jako da čak ni svetlo ne može da pobegne. A novo Nasino otkriće dokazuje suprotno.
 
Naime, Nasa i Nuklearni Nasin teleskop Nustar (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) uočili su ogromnu erupciju svetlosti koja izlazi iz centra supermasivne crne rupe u sazvežđu Pegaza, koje je udaljeno od Zemlje 324 miliona svjtlosnih godina. Nešto što nikada ranije nije bilo viđeno.
 
Rezultati sugerišu da kada se korone, koje su izvori izuzetno energičnih čestica, stvaraju oko crne rupe, pucaju iz rupe, zbog čega se javlja snop svetlosti rendgenskih zraka.
 
"Ovo je prvi put da smo uspeli da povežemo lansiranje korona i bljesak svetlosti. Ovo će nam pomoći da shvatimo kako supermasivne crne rupe napajaju neke od najsjajnijih objekata u svemiru", rekao je Dan Vilkins sa univerziteta Svete Marije u Halifaku.
 
Kako piše britanski Unilad, crne rupe ne emituju svetlost, ali pošto rupe privlače čestice oko sebe i dodatno ih nadograđuju, naučnici ih vide kako su okružene prstenom svetlosti. 
 
Iako su korone dugo već poznate, za sada nemamo previše informacija o njima.
 
  • mixi

    05.03.2019 20:13
    nije tako crno.
    sjajna vest iz crne rupe.
    Znaci da u dalekom svemiru ipak tamo nije sve tako crno.
    ("uzdah olaksanja")
  • astronom amater

    22.10.2018 09:32
    Fascinantno .
  • Andrija Šrek

    22.10.2018 09:32
    AAAARRRGGHH!!
    Konačno, Ukazanije Leteće Špageti Nemani !!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Nauka i tehnologija