Izveštaj UN o smrti drugog po redu generalnog sekretara Daga Hamaršelda 1961. godine, u avionskoj nesreći u centralnoj Africi, otkrio je da postoji "značajna količina dokaza" da je avion u kome se on nalazio oborila neka druga letelica.
Izveštaj, koji je prošlog meseca predat sadašnjem generalnom sekretaru UN Antoniju Guteresu uzeo je u obzir prethodno neobjavljene informacije koje su pružile američke, britanske, belgijske, kanadske i nemačke vlade, piše britanski "Gardijan".
Autor izveštaja, bivši predsednik Vrhovnog suda Tanzanije Muhamed Čande Ohmana, otkrio je da su američka i britanska vlada presrele radio saobraćaj u toj oblasti u to vreme i sugerisale da bi misterija duga 56 godina mogla biti rešena.
"Zahvalan sam na pomoći koju sam dobio, što je otkrilo veliku količinu vrednih novih informacija. Sa sigurnošću mogu da kažem da što smo više išli u pretraživanja, nalazili smo relevantnije podatke", napisao je Ohman u zaključku izveštaja u koji je "Gardijan" imao uvid.
Avion se srušio 17. septembra oko ponoći i u toj nesreći, pored Hamaršelda, stradalo je još 15 osoba. Dve britanske istrage ukazale su da je uzrok nesreće greška pilota, dok je komisija UN 1962. godine potvrdila pogibiju, ali nije mogla da odredi uzrok.
Prethodnih godina nezavisna istraga jednog švedskog humanitarnog radnika i saradnice londonskog Instituta za studije Komonvelta uticale su da UN ponovo pokrene istragu, da bi na panelu organizovanom 2015. godine otkriveno da ima dovoljno materijala da garantuje imenovanje "eminentne osobe" za procenu, tako da je Ohman dobio taj posao u februaru ove godine.
Neki od Ohmanovih nalaza su da je Francuska tajno isporučila pobunjenicima Katanga tri aviona "fuga", koji su upotrebljavani u napadima na objekte američke vlade.
Pokazalo se da su britanske kolonijalne vlasti tadašnje Severne Rodezije (današnje Zambije) "presrele komunikaciju", ondono špijunirale UN u vreme pada i da su imale obaveštajne aktivnosti u toj oblasti.
Isto tako, Ohman je naveo da su ranije istrage ignorisale svedočenja lokalnih očevidaca koji su tvrdili da su videli još jedan avion kako svetli na nebu u noći pada Hamaršeldovog aviona.
Takođe, zanemareno je i svedočenje Harolda Džulijena, oficira za bezbednost koji je bio u avionu i preživeo još nekoliko dana nakon pada, a koji je medicinskom osoblju rekao da je video "iskre" na nebu malo pre nego što se avion srušio.
Hamaršeld, švedski diplomata koji je postao generalni sekretar UN 1953. godine, bio je na misiji posredovanja u mirovnim pregovorima u Kongu (današnji DR Kongo), između vlade i pobunjenika iz regiona Katanga, koje su podržavale kompanije za eksploataciju rude. Njegov avion "daglas DC-6" bio je na putu iz kongoanske prestonice Leopoldvil (današnja Kinšasa) ka gradu Ndola (današnja Zambija), gde su britanske kolonijalne vlasti trebalo da budu domaćini njegovih razgovora sa pobunjenicima iz Katange.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Pregovori Kine i SAD, kojim pokušava da se reši trgovinski rat između dve zemlje, prekinuti su u subotu i biće nastavljeni u nedelju ujutru, rekao je neimenovani izvor upoznat sa situacijom za AFP.
Porodice žrtava požara u diskoteci "Puls" u Kočanima odbile su poziv premijera Severne Makedonije Hristijana Mickoskog na sastanak, koji je trebalo da se održi 13. maja u Skoplju.
Ronilac operativnog tima za vađenje superjahte britanskog milijardera Majka Linča, koja je prošlog avgusta potonula kod severne obale Sicilije, poginuo je u nesreći, javila je policija.
Oružano krilo paletinskog islamističkog pokreta Hamas objavilo je video na kojem se vide dvojica živih izraelskih talaca u Gazi, a jedan od njih poziva na okončanje rata na toj palestinskoj teritoriji
U Crnoj Gori građani su ove godine predali policiji 3.611 komada oružja, 121.256 komada municije, 403 ručne bombe i stotine drugih eksplozivnih sredstava i delova oružja.
Predsednik SAD Donald Tramp prvi je objavio da je postignuto "potpuno i momentano" primirje u ratu između Indije i Pakistana koji su od srede u intenzvnoj vojnoj konfrontaciji.
Španske vlasti su apelovale na više od 160.000 stanovnika pet opština Katalonije da ne napuštaju svoje domove zbog toksičnog oblaka hlora izazvanog požarom u industrijskom depou.
Evropska unija zvanično se pridružila pozivu Sjedinjenih Američkih Država, Ukrajine i drugih međunarodnih partnera na potpuni i bezuslovni prekid vatre u Ukrajini u trajanju od najmanje 30 dana.
Ukrajina je saopštila da je proterala dvojicu mađarskih diplomata, nekoliko sati pošto je njena obaveštajna agencija izvestila da je uhapsila dva čoveka pod sumnjom da su špijunirali za Mađarsku.
U Bratislavi i još nekim gradovima Slovačke održane su deomonstracije zbog toga što je populistički premijer Robert Fico otišao u Rusiju na obeležavanje Dana pobede.
Republikanski strateg Kris LaČivita, koji je 2024. vodio predizbornu kampanju Donalda Trampa, pomaže glavnoj opozicionoj stranci u Albaniji da na parlamentarnim izborima svrgne vladu Edija Rame.
Poslanička grupa Socijalisti i demokrate u Evropskom parlamentu smatra da svrstavanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića uz ruskog lidera Vladimira Putina nanosi štetu proširenju Evropske unije.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar