Zbog nezakonitog pritvora isplaćeno šest miliona dinara odštete

Država je na osnovu 34 sporazuma o isplati štete, za skoro 10 meseci ove godine zbog nezakonitih pritvora isplatila 6.348.000 dinara.

Istovremeno, čak 738 onih koji su nezakonito bili u pritvoru nisu prihvatili ponudu Ministarstva pravde. U istom periodu, Državnom pravobranilaštvu stiglo je oko 320 tužbi. U 2015. godini na osnovu sporazuma s Ministarstvom pravde isplaćeno je 4.408.500 dinara.

"Podnosioci zahteva tražili su od 10.000 za dan pritvora pa do 25,5 miliona dinara za 765 dana. Bio je i zahtev od 1,315 milijardi dinara za 282 dana", saznaje "Blic" u Ministarstvu pravde. Rok za dogovor s državom je tri meseca. Oni koji ne prihvate sporazum mogu da tuže državu.

Na odštetu utiče vreme provedeno u pritvoru, odsustvo s posla, strah za budućnost porodice, krivično delo, interesovanje javnosti, da li je osoba osuđivana i kakav ugled ima, kažu u Državnom pravobranilaštvu. Odšteta koju sud presuđuje je, u proseku, od 3.000 do 7.000 dinara po danu.

Poslednja u nizu onih koji su tužili državu, ali su kivni zbog male odštete i najavljuju tužbu u Strazburu, je Marina Andrejić, koja je bila uhapšena zbog sumnje da je ubila sina Đorđa. Za 703 dana određena joj je odšteta od dva miliona dinara ili oko 2.800 dinara po danu.

Za razliku od nje, Uglješi Grguru, vlasniku nekadašnje detektivske agencije "Gvozden", država treba da plati rekordnih 145 miliona dinara, plus zatezne kamate. Sud je procenio da je Grgurov bol i uslovi u pritvoru, kao i gubitak ugleda 200 puta veći od onoga što je proživela Marina Andrejić. A procena suda je slobodna.

Advokati ukazuju na to da suđenja za odštetu traju godinama.

"Ranije je država bila više fer i dan nezakonitog pritvora bio je oko 100 evra. Nije bilo toliko hapšenja bez pravih dokaza pa je i manje ljudi tužilo državu", rekao je advokat Nebojša Milosavljević.

Njegova koleginica Zora Dobričanin-Nikodijević mišljenja je da bi trebalo da se odredi minimum isplate po danu nezakonitog pritvora.

"Moj klijent bio je u pritvoru šest meseci, pušten je, a posle 15 dana ponovo je uhapšen i tada je ležao godinu i po dana. Oslobođen je pravosnažno u oba slučaja. Za prvi pritvor dobio je 11.000 po danum a za drugi oko 2.500, što govori io različitim aršinima. Što je čovek duže u nezakonitom pritvoru, dobija manju odštetu po danu", navela je Dobričanin- Nikodijević.

Njen klijent je i Miloš Rašić, koji je bio uhapšen zbog ubistva. Pravosnažno je oslobođen, a sada od države traži 50,9 miliona dinara zbog 79 meseci nezakonitog pritvora.

  • Nije isplaćeno

    14.11.2016 11:25
    Računi SVIH SUDOVA U SRBIJI SU U BLOKADI.
    To znači da ove sume nisu isplaćene, već su samo priznate na papiru.
    Notorna je stvar da se ove naknade, kao i honorari advokata odbrane po službenoj dužnosti ili za oslobadjajuće presude ne plaćaju.
    To nam govori da pravo na pravično sudjenje u Srbiji nije ispoštovano, odnosno da segment odbrane u krivičnom postupku u Srbiji nije važan za sudove.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija