Zakažu po nekoliko pregleda kod lekara, za svaki slučaj

Normativima određeno vreme pregleda kod izabranog lekara je 15 minuta, a kod specijaliste pola sata.
Mišljenja građana su podeljena: ima onih koji tvrde da lekar sa njima završi za dva minuta, ali i onih koji smatraju da predviđeno vreme nije ni izbliza dovoljno.
 
Dr Milica Nikolić Urošević, predsednica Udruženja za zaštitu prava izabranih doktora opšte medicine Srbije, navodi da nijedan ozbiljan lekar pregled pacijenta ne može da završi za dva minuta, kako se često može čuti, čak ni kada je građanin došao samo da mu se na recept prepišu lekovi koje je izdao specijalista. Takav pregled može da traje do pet minuta, koliko je potrebno da se na kompjuteru "uđe u sistem", jer računari često rade usporeno.
 
"Doktori koji tvrde da im je dovoljno pet minuta jesu oni koji pacijenta ne udostoje ni osnovnog pregleda. Za lekare koji se hvale velikim brojem primljenih pacijenata u jednoj smeni tvrdim da ne pregledaju bolesnike, jer u tako kratkom vremenu to nije moguće uraditi", kaže za Politiku doktorka koja svakodnevno u smeni primi 28 ili 29 pacijenata.
 
Ona navodi da u svojoj kartoteci izabranog lekara ima veliki broj pacijenata starijih od 70 godina i hroničnih bolesnika, koji su teško pokretni. Njima je potrebno duže vreme da pređu put od čekaonice do ambulante, ali i da se svuku i pripreme za pregled, uz pretpostavku da im nije potrebna nečija pomoć. Njima je nužno svaki put izmeriti i krvni pritisak. Određenih 15 minuta, kaže, dovoljno je samo za mlađe pacijente, koji imaju grip ili kojima se pritisak meri tek ako zatraže.
 
Ona, kao i ostali izabrani lekari u domovima zdravlja, vreme koje uštedi od petnaestominutnih pregleda iskoristi da primi ljude koji imaju akutne tegobe - visoku temperaturu, bolove, ukočenost ili proliv, koji nisu mogli da zakažu pregled unapred. Takva rupa u rasporedu može se stvoriti i zato što određeni broj građana ne dođe na redovno zakazani pregled. Takvih je dnevno i po petoro-šestoro, a retki su oni koji se jave da termin otkažu i oslobode ga za one kojima je zaista potreban. Inače, zakazivanje po nekoliko termina postalo je trend među pacijentima domova zdravlja, kao vid snalaženja s obzirom na to da se teško dolazi do izabranog lekara.
 
"Nedavno smo imali pacijenta koji nam je otvoreno poručio da će zakazivati svaki dan, a da će doći kada mu bude odgovaralo", navodi dr Nikolić Urošević.
 
Direktor Službe poliklinike Kliničkog centra Srbije prof. dr Milan Petrović kaže da je u najvećem broju slučajeva 30 minuta dovoljno da se obavi specijalistički internistički pregled kardiologa, endokrinologa, pulmologa, hematologa, gastroenterologa... Ipak, ističe, ima kolega koji smatraju da pola sata nije dovoljno. Prema njegovom mišljenju, 45 minuta je prava mera za prvi specijalistički pregled, dok je za kontrolne preglede dovoljno i manje od pola sata. Izuzeci su kad pacijent u ambulantu stigne s obimnom dokumentacijom o bolesti u koju lekar mora da se udubi i prouči.
 
Dr Petrović iznosi podatak da je u Poliklinici Kliničkog centra Srbije sve više pacijenata koji preglede zakazuju putem Integrisanog sistema zakazivanja pregleda IZIS. U oktobru je preko IZIS-a zakazano 32.448 pregleda, a samo za prvih 19 dana novembra 45.746 pregleda. On navodi da se sistem još uhodava sa brojnim poteškoćama, od kojih kao najveći navodi termine bez uputa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Borislav

    21.12.2016 10:17
    Naravno da im treba 45 minuta za pregled, da bi imali dovoljno vremena za odmaranje, tracarenje i kaficu! A taj ko je napravio sistem zakazivanja je totalno glupav jer nije sprecio da jedan pacijent zakaze vise pregleda odjednom za nekoliko dana unapred i to kod istog doktora. E moji programeri....!
  • Neb' da lajem...

    21.12.2016 09:51
    @Juja
    Cak i za vreme bivse nam drzvave Hrvati su imali SPECIJALIZACIJU opste medicine. Za razliku od Srbije. Zbog toga ista i ima smilsla s' te strane granice.

    Na zalost opsta medicina su u Srbiji sramotna specijalizacija na koju se odlazi ako se mora ili odskocna daska za sjajnu karijeru u nekoj od unosnijih grana. Na zalost pacijenti (mozda sa pravom) nemaju veru u iste koje vide samo kao prepisivace lekova i bolovanja. Generacije ce trebati da se bilo sta promeni i to tek kada se resimo na promenu...
  • Frau Baba

    21.12.2016 09:51
    @Neb' da lajem...
    Stoji to u Engleskoj, međutim, u Srbiji lekar potroši 10 minuta na priče s pacijentom o zdravstvenom stanju - ali svom. Ne daj bože da se pacijent nešto požali, još bi dobio preko usta. Retki su oni koji imaju strpljenje s bolesnim svetom. Meni se desilo da se požalim nešto i pitam da nije ovo ili ono, a doktorka će meni: "Jeste li vi lekar? Ako znate bolje od mene nemojte da mi dolazite..." Lek za pritisak, krvna slika, "krčenje" pluća - to je njihov delokrug. Sve ostalo: kući pa umri! Nije čudo što toliko sveta skapava od raka koji se mogao izlečiti samo da je neko obratio pažnju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija