Srbija gubi više od polovine vode iz izvorišta, ne postoji sistem za merenje

Većina vodovoda u Srbiji izgubi preko 50 odsto od ukupne količine vode koje koristi iz izvorišta.
Pravi problem je što većina vodovoda u stvari i ne zna kolike gubitke ima, zbog nepostojanja sistema za merenje i upravljanja gubicima vode.
 
Srpska kompanija Ehting, tvorac je informacionog sistema koji smanjuje gubitke vode i povećava efikasnosti vodovoda. Jedini su koji se time bave u Srbiji, ali od 2010. godine, njihov sistem primenio je samo vodovod u Požarevcu. 
 
"Najveći problem je ustvari instalacija softvera koji omogućava da se upravlja vodovodnim sistemom, odnosno višcima vode. Dobar deo sredstava je neophodan da bi se uspostavile takozvane zone potrošnje, jer većina vododova nemaju uopšte ispravna merenja, niti koliko zahvataju vodu, niti je sam sistem kontrole potrošnje dovoljno dobar da bi mogao da se uspostavi bilans”, objašnjava za N1 direktor Momčilo Bikički.
 
Ehting, kako kaže, koristi metodologiju međunarodne organizacije za vode, koja podrazumeva formiranje manjih zona potrošnje i na granicama svih tih zona postavljaju se merni uređaji koji onda omogućavaju da se postavi bilans za pojedinu zonu od kojih je svako merno mesto smešteno u betonski šaht.
 
"Tu je veoma kvalitetna oprema, precizna merna oprema, tu je napajanje besprekidno koje je ili iz javne elektromreže, pa čak i iz solarnih panela i to je jedan skup projekat", ističe on.
 
Glavni uzroci gubitka vode, prema rečima Bikičkog su procurivanje, odnosno starost cevovoda, ali jedan deo otpada na "divlju potrošnju".
 
"Na divlje priključke, one potrošače koji nisu registrovani i koji praktično ne plaćaju vodu. Takođe je i jedan od uzroka neracionalno trošenje vode, odnosno veliki gubici. Naveo bih primere određenih industrija koje su u situaciji da nisu privatizovane, preduzeća raznorazna, zapušteni su interni sistemi", upozorava on.
 
Direktor Ehtinga dodaje i da JVP Srbijavde, nakon poplava 2014, i u 2017. ima nula dinara iz budžeta za projektovanje.

Teme

voda
  • Sir Oliver

    20.01.2017 00:08
    Eno na keju kod Azerbejdzanca iz svake druge cesme curi voda u slabom mlazu. Ja sam mislio da se zimi voda na tim cesmama zavrne da ne smrznu cevi, ali izgleda sam bio u zabludi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija