Amnestirano skoro 3.000 osuđenika, ali nepoznato koliko se time uštedelo

Predstavnici vlasti pre četiri godine doneli su po hitnom postupku Zakon o amnestiji navodeći da će ovim zakonom država uštedeti ali i da će se rešiti problem prebukiranih zatvora.
Međutim, prema istraživanju Insajdera, više od četiri godine kasnije država nema preciznu analizu efekata ovog zakona, kao ni egzaktne podatke o tome da li je i koliko budžet zaradio.
 
Na osnovu Zakona o amnestiji koji je donet 2012. godine, amnestirani su i optuženi za nedozvoljene polne radne kao i osuđenici za držanje i promet oružja i droge. Na spisku amnestiranih našli su se i pojedini huligani ali i napadači na novinara i snimatelja. 
 
Obećane uštede – za sada nepoznate
 
Novinari Insajdera tražili su od Ministarstva pravde, na osnovu Zakona o dostupnosti informacijama od javnog značaja, podatke o finansijskim efektima Zakona o amnestiji. Na konkretno pitanje koji je finansijski efekat Zakon o amnestiji, dobili su odgovor u kome se navode podaci o tome koliko je osuđenih lica svake godine otpušteno iz zatvora, kao i kolika je cena jednog dana boravka u zatvorima po godinama.
 
Konačne analize kao i da li je Zakon zapravo doprineo uštedi u budžetu međutim nema, a iz dostavljenih podataka to nije moguće izračunati. Iz odgovora koji je Insajder dobio od Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde vidi se da ne postoji tačan registar i analiza svih podataka. 
 
U odgovoru se navodi da je od 2012. do 2016. godine iz zatvora na osnovu Zakona o amnestiji izašlo ukupno 2.755 osuđenih lica. Takođe se navodi da je država po zatvoreniku dnevno plaćala u prethodnih pet godina od 1.595 dinara (u 2012. godini) do 2.234 dinara (u 2016. godini).
 
Na osnovu dostavljenih podataka nije moguće izračunati efekte pošto, primera radi, nije poznato za koliko dana je ukupno, svim zatvorenicima, umanjena kazna. "Uprava za izvršenje krivičnih sankcija ne poseduje registar podataka, niti vodi evidenciju o ukupnom broju zatvorskih dana za osuđena lica nakon što im je snižena kazna primenom amnestije."
 
U odgovoru Insajderu dodaje i sledeće: Činjenica da ne postoje podaci o efektima opšte amnestije posebno je zanimljivo jer su predstavnici vlasti prilikom obrazlaganja Zakona o opštoj amnestiji 2012. godine navodili precizne podatke o tome kolike će biti uštede u budžetu primenom ovog Zakona. Tada je navedeno da bi "trenutni efekat stupanja na snagu ovog zakona značio smanjenje budžetskih troškova za oko 127 miliona dinara, dok bi ukupan dugoročni finansijski efekat trebao da iznosi oko 800 miliona dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Građanin

    08.05.2017 18:32
    A da ne stavljaju više sirotinju u zatvor koja nema za kartu u busu i za kazne za nevezivanje pojasa i slične, umesto kriminalaca i dilera koje puštaju, pod sloganom pun zatvor.
    Izgleda da su zaboravili da zatvor je za kriminalce a ne za sirotinju.
  • Jogi Letač

    08.05.2017 11:09
    Zatvorska institucija treba da boravak zatvorenika tako da organizuje, da oni radom zarađuju za svoj boravak u istoj. Nisu oni tamo otišli da lenčare i zabušavaju i da im bude lepo. Treba da im bude tako da svakog dana željno isčekuju kada će izaći i da zažale zbog svega što su uradili i zbog čega su i dospeli u zatvor. Kakav crni trošak i kakva crna ušteda sa puštanjem zatvorenika!
  • Građanin

    08.05.2017 10:14
    a sirote u zatvor
    A sirote trpaju u zatvor zbog kazne za nevezan pojas ili neplaćenu kartu u busu. Prepun zatvor sirotog naroda a kriminalci, dileri i silovatelji se puštaju na slobodu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija