Srbija ne koristi dovoljno potencijal pepela

Pepeo u svetu ima višestruku namenu, koristi se u proizvodnji betona, cementa, putnoj industriji, dok se u Srbiji do sada bacao.
To bi uskoro moglo da se promeni s obzirom na to da je potpisan prvi ugovor o donaciji 3.600 tona pepela za izgradnju auto-puta Beograd-Čačak. Srbija 70 odsto struje dobija iz uglja, tako da Elektroprivreda Srbije ima ogroman potecijal pepela. Prave se planovi za njegovo veće iskorišćenje.
 
"Mi imamo u ovom trenutku na deponijama oko 200 miliona tona pepela. Godišnje se, na žalost ili na sreću što nam je dobra proizvodnja, proizvede oko šest miliona tona pepela. I politika Vlade Srbije je upravo usmerena da pepeo dostigne status sirovine", rekao je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, prenosi RTS.
 
Vlada je još 2015. donela Uredbu o korišćenju pepela u industriji. A termoelektrane u Obrenovcu i Kostolcu dobile su licence da trguju pepelom jer bi mogli i da ga izvoze.
 
"Srbija kao Srbija nije dovoljno tržište za količine koje imamo i iz tog razloga ističem da smo počeli gradnju luke na Dunavu, pristaništa na Dunavu, što je veoma važno u transportu pepela", kaže v. d. generalnog direktora EPS-a Milorad Grčić.
 
Srbija, odnosno EPS, od 2010. je i član EKOBE - Evropskog udruženja prizvođača produkata sagorevanja uglja, koje su osnovale članice Unije. Direktive u toj oblasti su sve rigoroznije, posebno u ekološkim zahtevima, zbog čega se mora naći balans između komercijalne koristi i zaštite sredine.
 
Inače, EPS za odlaganje i održavnje deponija pepela godišnje izdvaja više od 50 miliona evra.
  • Мунгос

    19.05.2017 12:35
    „Srbija, odnosno EPS, od 2010. je i član EKOBE - Evropskog udruženja prizvođača produkata sagorevanja uglja, koje su osnovale članice Unije“.
    И тако су ЕПС, односно Србија, добровољно ставиле себи свилени гајтан око врата.
    То што је Србија члан тог ЕКО монструма, и члан Енергетске заједнице, нека буде. Али, ко се то учлањује у нешто које има право да му наметне санкције (баш санкције) ако не слуша? Само будала или издајник. Колико се сећам, нису то биле будале.
    Као да нико у Србији не зна који је проблем пепео са термоелектрана, нашао се неки ЕКОБЕ по правилу ЕУ да даје савете. Ако су баш запели, ево даћемо им сав пепео бесплатно, нека га носе код њих својим транспортом. Па ако није радиоактиван, нека праве нешто индустријско од њега, и нека продају по свету.
    И да престану да се секирају што у Костолцу има много пепела.
  • kolubara

    19.05.2017 12:04
    priča se da je tona pepela oko 20 evra pa i koji cent više pa puta 200miliona tona da ti mozak stane koja cifra više imamo pepela nego zlata pa prodajmo to i vadimo se iz bede u narednih 10 godina

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija