Brucoši moraju da plate da vide prijemni ili ako žele da se žale

Budući brucoši koji misle da su tokom pregledanja "zakinuti" za bod ili više, moraju da pojedinim fakultetima da plate kako bi isterali pravdu.
"Novosti" prenose da na Učiteljskom u Beogradu, na primer, 500 dinara košta uvid u dokumentaciju, a još 1.000 dinara ako hoće da se žale. Fakultet organizacionih nauka žalbu naplaćuje 1.000 dinara, ali vraća novac ako se ispostavi da je kandidat u pravu.
 
Žalbe su tek jedan od troškova koji sačekaju svršene maturante kada prvi put kroče na fakultet. Da bi uopšte polagali prijemni to ih košta između 3.000 i 14.000 dinara, a većina fakulteta tu uslugu naplaćuje od 6.000 do 8.000 dinara. Nakon toga budžetski plaćaju i upis, a samofinansirajućima je taj trošak uračunat u školarinu.
 
Za nekoliko dana počeće upisi na fakultete, a budući brucoši imaće još jedan suvišan, mada ne tako veliki trošak. Moraće da obezbede izvod iz matične knjige rođenih ili bar tako piše u uputstvima za upis manje-više svih fakulteta.
 
Još prošle godine, nakon junskog roka, Ministarstvo prosvete poslalo je fakultetima dopis da od kandidata ne smeju da traže podatke koji su sadržani u ličnoj karti, već da moraju sami da ih obezbede. Među te podatke spada i izvod iz matične knjige rođenih. Tada je navedeno da službenik koji odbije studenta zato što nema "krštenicu" može da bude kažnjen.
 
Međutim, isto pravilo ostalo je da važi i ove godine. Istina, ni fakulteti nisu u međuvremenu dobili značajnu pomoć države kako da efikasnije nabave potrebne dokumente. Tek nedavno, prošle nedelje, na FON-u je predstavljen postupak "Upisa na fakultet" i rada e-ZUP-a, zahvaljujući kome državne institucije mogu da pristupaju podacima iz lične karte, prenose "Novosti".
 
"Novi servis zasada radi samo na našem fakultetu i kandidatima će znatno olakšati upis. Službenici sada mogu da pristupe jednostavno podacima, uz poštovanje zaštite podataka o ličnostima", objašnjava dekan FON Milija Suknović.
 
U Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave objašnjavaju da je plan da od narednog upisnog roka svi fakulteti počnu da koriste e-ZUP i po službenoj dužnosti pribavljaju izvode za buduće studente.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • gari

    02.07.2017 00:34
    @Lovac Luka
    Zapravo, ako neko obavlja neki posao, onda se taj posao treba platiti. Bilo da je u pitanju lekarski pregled, ili da je u pitanju prijemni ispit. Druga priča je to da li je 6.000 dinara za prijemni previše...

    Ako treba nešto kao lekarski pregled da bude kandidatima besplatno, onda treba da ga plati država. Ali ova država neće da plati lečenje ljudima kojima je to neophodno, pa o čemu onda pričamo. :P

    Mada za prijemni mislim da ipak treba da bude tu makar neka simbolična suma. Čisto jer da je besplatno, kandidati bi se verovatno previše prijavljivali na prijemne na koje neće izaći, što bi komplikovalo organizaciju.
  • Lemi

    01.07.2017 23:05
    xy
    To nije novina, postoji jako dugo bar na Pmf-u.
    2008. sam polagao prijemni i imao utisak da sam ga uradio bolje od broja bodova koje sam dobio. Odem da se raspitam da li je moguce da pogledam svoj prijemni, kazu moze ali da uplatim 1000 dinara na racun fakulteta (vec tad sam shvatio da samo vazduh ne naplacuju). Uplatim i sa uplatnicom odem do predsednika komisije koji je prvo uzduz i popreko pregledao uplatnicu. Nakon toga je uzeo da mi cita tacne odgovore, a kada sam ga pitao da li mogu sam da pogledam, pitao me je zbog cega mu ne verujem (kasnije sam njegov ispit vukao 3 godine). Na kraju mi je dao prijemni i preko toga papir sa izbusenim rupama na mestu tacnog odgovora gde sam video da su me zakinuli za 4 boda. Nakon toga su dosli jos njih nekoliko i ponovo pregledali moj prijemni, pa se raspravljali kako je to moguce da bi na kraju uvazili moju zalbu. Na osnovu ta dodata 4 boda sam upisao fakultet i zeljeni smer jer da nisam otisao da se zalim, ostao bih ispod crte. To naravno ne znaci da ih opravdavam sto takve zalbe naplacuju, taman posla. Naplacao sam se raznih gluposti i kao samofinasirajuci, a i posle kao budzetski student.
  • Brus Vilis

    01.07.2017 21:22
    Prosečno, svaki Srbin tokom života izvadi 4.975 izvoda iz matične knjige rodjenih. Prosečan Britanac samo jedan.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija