Opštine i gradovi nenamenski troše novac za zaštitu životne sredine

Opštine i gradovi sve više nenamenski troše novac namenjen za finansiranje zaštite životne sredine, pa su tako u 2015. nenamenski potrošili oko 29 miliona evra, a 2016. godine 52 miliona evra, pokazalo je istraživanje Ekološkog centra Stanište i Centra za evropske politike.
"Odmah po donošenju Zakona o budžetskom sistemu 2015, kojim je ukinut namenski karakter sredstvima od naknada za zaštitu životne sredine, koja se sada mogu koristiti i za druge svrhe, 46 gradova i opština planiralo je da na životnu sredinu potroši manje novca nego što je naplatilo na osnovu lokalne naknade za zaštitu životne sredine", preneo je rezultate istraživanja sajt Reciklaža (reciklaza.biz).
 
Prema rezultatima istraživanja "u 2016. godini taj broj se povećao na 54 opštine i grada". 
 
Dodaje se da je očigledno da su lokalne samouprave brzo počele da koriste zakonsku mogućnost korišćenja sredstava za druge namene i tako dodatno smanjile ulaganja u životnu sredinu.
 
Objašnjava se da to znači "da u lokalnim samoupravama finansiranje zaštite životne sredine dobija sve manji značaj". Navodi se da takva praksa može negativno da se odrazi na proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji, "s obzirom na veliki obim nadležnosti na lokalnom nivou i obaveza koje Srbija ima u pogledu usklađivanja sa visokim standardima EU u oblasti zaštite životne sredine".
 
Detalji istraživanja mogu se pročitati OVDE
  • Dule

    19.09.2017 08:58
    osvesti se
    Kod nas je besmisleno govoriti o šatiti životne sredine. To je samo kanal za krađu novca. U svetu se taj problem rešava sprovođenjem odluka u okviru politike države, pod pritiskom eko NVO i građanstva. Mi uopšte nemamo svest značaju ovog problema po zdravlje i moći zainteresovanih da se ovi problemi rešavaju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija