Koalicija se povukla iz Radne grupe za izradu Medijske strategije

Predstavnik Koalicije novinarskih i medijskih udruženja Nedim Sejdinović napustio je radnu grupu Ministarstva informisanja za izradu Strategije razvoja sistema javnog informisanja do 2023. godine, a na osnovu zajedničke odluke članica Koalicije - Nezavisnog udruženja novinara Srbije, Nezavisnog društva novinara Vojvodine, Asocijacije nezavisnih elektronskih medija, Asocijacije Lokal pres i Asocijacije onlajn medija.

Koalicija novinarskih i medijskih udruženja donela je odluku da napusti radnu grupu zbog uverenja da je njen rad u ovom formatu i u datim okolnostima u potpunosti obesmišljen i da je jedini izlaz iz date situacije formiranje nove radne grupe sastavljene od osoba od profesionalnog i moralnog integriteta - medijskih stručnjaka i predstavnika relevantnih novinarskih i medijskih udruženja, kao i udruženja civilnog društva kao zastupnika interesa građana u ovom procesu.

"Koalicija je učešće u radnoj grupi prepoznala kao mogućnost da preuzme kontrolnu ulogu u ovom procesu, da zastupa interese građana i javnosti i principe medijskih sloboda, a nikako da taj položaj koristi za ostvarenje partikularnih interesa, pozicioniranje u strukturama moći i trgovinu sa vlastima. Nismo želeli da dajemo legitimitet vlasti, pa zbog toga, za razliku od drugih udruženja, naš predstavnik nije potpisao nikakav ugovor sa Ministarstvom i odbio je da primi honorar za svoj rad, javno ističući da zadržava pravo da istupi iz radne grupe onog trenutka kada bude smatrao da je njegovo učešće u njoj bespredmetno. Istovremeno smo se međutim konstruktivno i principijelno, kroz otvoren, ponekad veoma oštar dijalog, borili za naše stavove i predloge, u uverenju da to dugujemo i članovima/članicama naših udruženja i građanima, potpuno sigurni u to da su interesi profesionalnih i etičnih novinara, medija koji rade u javnom interesu i građana identični", navodi se u saopštenju Koalicije.

Kako se navodi, Koalicija protiv sebe nije imala samo predstavnike vlasti nego i kolege iz drugih novinarskih i medijskih udruženja.

"Smatramo da je legitimno pravo svakog udruženja da zastupa svoje interese, ali će u nama uvek imati protivnika ukoliko su ti interesi suprotni javnom interesu, konceptu medijskih sloboda, novinarskim pravima i medijskom profesionalizmu. Naših pet udruženja izlaskom iz radne grupe ne prestaju sa radom na izradi dokumenta koji će sadržavati elemente potrebne za izradu strateškog medijskog dokumenta i koji će, nadamo se, biti temelj neke buduće Medijske strategije u nekim budućim, nadamo se srećnijim vremenima. Želimo da pokrenemo najširu javnu diskusiju o analizi stanja u medijskoj sferi, preporukama kako da se problemi prevaziđu, ciljevima koje treba dosegnuti i aktivnostima koje u tu svrhu valja preduzeti. Želimo da dokument bude produkt zajedničkog rada naših udruženja, medijskih i drugih eksperata, civilnih organizacija, sindikata i drugih zainteresovanih organizacija i građana, a u čitav proces ćemo uključiti i međunarodne organizacije".

Zaključuje se da je medijska scena Srbije izložena dramatično jakim, beskrupuloznim pritiscima vlasti, ali i da se mnogo jasnije vidi ko je zaista prijatelj medijskih sloboda, a ko "lovac u mutnom".

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija