
Stručnjaci o prodaji "rashodovanih" vojnih pasa: "Kao da su pakle cigareta"
U kasarni "Knjaz Mihailo" u Nišu država prodaje pse koji su godinama služili vojsci - po ceni od 400 do 3.000 dinara.

Foto: Screenshot (Youtube/Ministarstvo odbrane i Vojska
Ovi službeni psi, obučavani u teškim uslovima i verni svojim vodičima, sada se nalaze na spisku za "rashodovanje" kao "suvišni".
Suvi i birokratski jezik oglasa izazvao je oštre reakcije javnosti i aktivista za zaštitu životinja. Da li je ovako niska cena pokušaj da se psi pred penzijom što pre udome, ili bi njihova starost i zasluge zahtevale pažljiviji pristup - pre svega onih koji su sa njima radili i znaju kako da im pruže dostojanstvenu starost?
Aktivistkinja za dobrobit životinja Tatjana Laketa kaže za Insajder da se u oglasu za prodaju koji je objavilo Ministarstvo odbrane očigledno koristi termin koji se koristi i za predmete, ali da Zakon o dobrobiti životinja propisuje Načelo univerzalnosti bola, što znači da životinje osećaju tugu, stres i bol, te da se prema njima nikako ne sme ophoditi kao prema predmetima.
"To obavezuje svakog vlasnika, u ovom slučaju Vojsku Srbije, i dužnost mu je da se ponaša kao dobar domaćin. Da li to znači da dobar domaćin treba iz domaćinstva da odbaci životinju koja više nije od koristi i kada ostari? Na žalost, Srbija je puna takvih domaćina. Iz mog iskustva, starije životinje, a ovde se radi o starijim psima, teže pronalaze dom nego mlađe. A u konkretnom slučaju službenih pasa, ako ih ne udomi neko ko je sa njima radio, pronalazak novog vlasnika će ići veoma teško", kaže Laketa.
Navodi kako je i sama prodaja službenih pasa upitna.
"Trgovinu reguliše zakon, a po članu 59 tog zakona, prodaju mogu da vrše samo registrovane odgajivačnice. Nisam sigurna da Vojska ima odgajivačnicu registrovanu kod Uprave za veterinu. Situacija na terenu, inače, pokazuje da se zakon ne poštuje, jer je u Upravi za veterinu registrovano tek oko 90 odgajivačnica, dok ih je na sajtu Kinološkog saveza Srbije upisano mnogo više", ističe Laketa.
Predsednik Asocijacije nemačkih ovčara Branko Marić kaže za Insajder da je praksa prodaje službenih pasa u Centru za obuku dugogodišnja i dodaje da bi podatak o broju obučenih pasa u tom centru trebalo da bude poverljiva informacija, na šta objavljivanje ovakvog oglasa baš i ne ukazuje. Navodi kako je objekat za obuku pasa u Nišu još u dobrom stanju i da se dobro održava, ali ističe druge probleme.
"Sramno je da pse koji su bili u službi neko kupi za 500 dinara. Ti psi nisu živeli u normalnim uslovima, i da bi ih neko preuzeo - oni moraju da prođu obuku socijalizacije. Takvog psa ne možete da date za 500 dinara 'na čuvanje' običnom civilu", navodi Marić.

Foto: Youtube/Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije
Dodaje kako ovaj problem oslikava kompletnu situaciju u društvu i nerad državnih institucija, da je, najblaže rečeno, sve pitanje etike i morala i da ima dosta veze sa životom, ali i politikom.
"U razvijenim zemljama praksa je da takve pse udomljavaju službeni vodiči. Kod nas je praksa bila da oni ostanu pri vojsci ili policiji, imaju status penzionera i budu maženi i paženi do kraja života. Međutim, to se do početka 2000-ih godina menja, i od tada kreće 'rashodovanje'", kaže Marić.
Ističe kako se pas, u krivično-pravnim procesima, tretira kao stvar, a ne kao domaća životinja, i osvrće se na poseban problem u našem društvu, koji ne važi samo za službene pse, ali ga je u ovom slučaju posebno važno naglasiti.
"Da bi neko bio vlasnik psa, mora da prođe posebnu obuku, što je obaveza po zakonu. A da bi pas živeo u urbanoj sredini, mora da ima položen ispit socijalizacije", zaključuje Marić.
Doktor veterinarske medicine i kapetan u rezervi Nikola Radović, koji se na pojedinim karaulama pre više decenija bavio službenim psima, kaže za Insajder da se radi o civilizovanim i socijalizovanim jedinkama, ali da im je na žalost radni vek istekao i da, zbog zdravstvenih ili nekih drugih razloga više nisu "pod obukom". Dodaje da su takvi psi uvek bili traženi i rado preuzimani kada postanu veterani.
"Iznenađen sam time da se prodaju kao 'staro gvožđe'. To je nehumano i neetički. Čudno je da su oglašeni, jer su u ranijim periodima bili lepo čuvani. Nekada je to išlo drugačije - znalo se kome takvi psi idu, u proverene ruke, starim kerovođama koji znaju da rukuju njima, tako da su ih oni masovno i preuzimali", kaže Radović i dodaje da se radi o "pismenim psima, koji su prošli obuku, i pismenim kerovođama, koji su obuku, takođe, prošli".

Foto: Youtube/Belle Amie Official
Ističe da javnih oglasa nekada nije bilo, već da su životinje završavale uglavnom kod bivših vojnika.
"Oni koji su nekada bili traženi, sada su višak, a davanje oglasa i da pas ode za kutiju cigareta, to je za svaku osudu. To nije roba za koju uđeš u samoposlugu i staviš je na kasu. To je živo biće koje ima dušu, a izložiti ga na prodaju je jedna totalno nekompetentna kupovina. Poklonite službenog psa nekom kompetentnom, sramota je staviti pseću personu u rang kutije cigareta", zaključuje doktor Radović.
Službeni psi kao "sredstva specijalne namene"
Vojni analitičar Miloš Jevtić ističe da je, prema pozitivnopravnim zakonskim i podzakonskim aktima (Zakon o dobrobiti životinja, Pravilnik o materijalnom poslovanju u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije) implicitno i eksplicitno utvrđen i status koji službeni psi imaju pri jedinicama Vojske Srbije.
"Ukratko, službeni psi se vode kao sredstva specijalne namene, a ne kao živa bića sa pravnim subjektivitetom. Naravno, priznaje im se pravna zaštita pozitivnopravnim odredbama u Republici Srbiji, koja konstituiše obavezu humane brige o njima. Ovaj status omogućava da se službeni psi planski nabavljaju, evidentiraju, gaje, obučavaju, neguju i rashoduju", kaže Jevtić.
Ističe kako je nedavno objavljen oglas o prodaji rashodovanih službenih pasa Vojske Srbije uobičajena i pozitivna praksa, iz više razloga.
"Prvo, treba jasno napraviti razliku između službenog psa i psa ljubimca. Službeni pas se gaji i obučava da pomaže u obavljanju službenih aktivnosti. Samim tim, kapaciteti pasa, kao i svakog resursa, tokom upotrebe se troše. Psi, kao i bilo koji drugi resurs, mogu redovno (usled starosti), ili vanredno (usled povrede koja trajno umanjuje neke kapacitete službenog psa) izgubiti radnu sposobnost za službu pri Vojsci Srbije, to jest sposobnost za efektivnu čuvarsku, zaštitnu, tragačku službu i pronalaženje minsko-eksplozivnih sredstava i psihoaktivnih supstanci", navodi Jevtić.
Dodaje i kako se odluka o prestanku službe ne donosi proizvoljno, već kada za to nastupe objektivne okolnosti, a donose je školovani tehničari i doktori veterinarske medicine.
"Kao što profesionalni vojnik odlazi u penziju, odnosno prestaje mu profesionalna vojna služba, tako se i službeni pas rashoduje. Rashodovanje, najprostije rečeno, znači trajno udaljavanje iz upotrebe i nema nikakvu negativnu konotaciju, poput škartiranja robe s greškom, ili odbacivanje istrošenih resursa na otpad. Drugim rečima, rashodovanje je potpuno logičan momenat koji mora doći u radnom veku službenog psa", kaže on.
"Da li rashodovan službeni pas može biti sjajan kućni ljubimac? Apsolutno! Vera u ovo upravo i jeste poenta ovog oglasa - da četvoronožni pripadnici vojske, nakon 'odlaska u zasluženu penziju', pronađu udobni dom", navodi Jevtić.

Foto: Youtube/Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije
Dodaje da se od momenta uvođenja u evidenciju, pa sve do "napuštanja službe", o službenim psima neprekidno staraju službeni vodiči pasa i veterinari.
"Centar za obuku pasa Vojske Srbije u Nišu raspolaže vrlo dobrom infrastrukturom i profesionalnim kadrom. Ko ne veruje u to, samo neka pogleda mnoštvo fotografija i video-snimaka pasa, na kojima se jasno vidi pravilna uhranjenost, humano ophođenje vodiča prema psima i vrhunska obučenost pasa", kaže Jevtić.
Dodaje da za skoro 13 godina rada sa specijalnim jedinicama Vojske Srbije i MUP, nije video psa koji nema zdrave zube, zdravu, urednu dlaku, šape, leđa, kukove...
"Isto tako nisam video vodiča koji nije 'srastao' sa svojim psom, jer se kvalitetna obuka psa temelji na izgradnji poverenja i emotivnog odnosa sa svojim vodičem. Upravo su vodiči, ili njihove porodice, prijatelji, i drugi ljudi od poverenja, oni koji preuzimaju ove pse onda kada se rashoduju. Ovo iz razloga što su emotivne veze između vodiča i ovih pasa dugogodišnje i veoma jake, jer vodiči, zajedno sa ostalim kolegama na terenu, neretko psima veruju svojim životima, a neke su upravo ovi četvoronožni pripadnici vojske spasavali kada su bili životno ugroženi", ističe on.
Što se tiče cene po kojoj se psi prodaju, smatra da su kritike bez utemeljenja, te da "cilj oglasa nije da Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije zarade novac od prodaje, nego upravo da se omogući onome kome se konkretan pas dopadne, nakon što ga uživo pogleda i nakon što se i na licu mesta obavi 'intervju' sa njim kao potencijalnim budućim vlasnikom, da psa preuzme uz simboličnu cenu".
Kada je u pitanju odgovorno vlasništvo i human odnos prema udomljenim službenim psima, dodaje da i za to postoji rešenje.
"Nijedan ugovor, nijedna pretnja sankcijom ne mogu da spreče nehumano postupanje ni prema drugim ljudima, a tek životinjama. Ipak, mogu se preduzeti mere kojima se može uvećati mogućnost da službeni psi dobiju humane vlasnike i udobne domove. Upravo zato je oglašeno da se ovi psi mogu preuzeti isključivo razgledanjem uživo, kada je moguće steći utisak o karakteru zainteresovanog kupca i reakcijama psa na njega", zaključuje Jevtić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Država nije odustala od dovođenja stranih privatnih fakulteta: Poznato koji će biti prvi
22.05.2025.•
24
Uvođenje stranih privatnih fakulteta trenutno je jedna od izglednih izmena u Zakonu o visokom obrazovanju, koja vraća na vreme pre blokada, kada je taj isti predlog povučen iz skupštinske procedure.
Penzionisani sudija Ustavnog suda: Situacija u Srbiji nenormalna
22.05.2025.•
2
Sudija Ustavnog suda u penziji Zoran Ivošević političku situaciju u Srbiji opisuje kao nenormalnu, a kaže da ponašanje predsednika nema veze sa osnovnim ustavnim principima i vladavinom prava.
"Najveći skup od petooktobarskog": Objavljena procena koliko je ljudi bilo na protestu u Čačku
22.05.2025.•
0
Na studentskom protestu "Zadnji voz za Čačak" u vreme kada je održan večernji program na centralnom gradskom trgu bilo je prisutno oko 11.000 ljudi.
Politikolog Stojanović: Izbori prvi put nisu opcija za SNS i Vučića, više razloga za to
22.05.2025.•
8
Prvi put za 13 godina vladavine vanredni izbori nisu opcija za SNS i Aleksandra Vučića, kaže politikolog Boban Stojanović.
Visoka predstavnica EU Kaja Kalas se sastaje sa opozicijom: O čemu će sve razgovarati?
22.05.2025.•
4
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas u poseti je Zapadnom Balkanu od 21. do 23. maja.
Picula: Izjave Vučića postaju sve bizarnije, vrši pritisak na pravosuđe zbog batinaša
22.05.2025.•
16
Evroposlanik i izvestilac za Srbiju Tonino Picula izjavio je da izjave srpskog predsednika Aleksandra Vučića postaju sve bizarnije u potrazi za spoljnim krivcima dubokih podela u Srbiji.
Danas sednica Saveta za nacionalnu bezbednost, njome predsedava Vučić
22.05.2025.•
8
Danas će se održati sednica Saveta za nacionalnu bezbednost.
VIDEO: Policija privela pa posle sat i po pustila Đorđa Miketića i još jednog aktivistu
21.05.2025.•
0
Član inicijative Most ostaje Đorđe Miketić priveden je danas u Beogradu, pa je, kako je rekao, pušten, posle nekih sat do sat i po.
Održan protest srednjoškolaca ispred ministarstva
21.05.2025.•
1
Protest srednjoškolaca, zbog produžetka školske godine kao i studenata i građana ispred zgrade ministarstva prosvete u Beogradu je završen.
Roditelji dečaka koji je počinio ubistvo u "Ribnikaru" plaćaju odštetu ranjenoj nastavnici
21.05.2025.•
1
Roditelji maloletnog K.K. odgovorni su za štetu koju je njihov sin naneo nastavnici Tatjani Stevanović, ranjenoj u OŠ "Vladislav Ribnikar", odlučio je Viši sud u Beogradu.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - isprobajte se
21.05.2025.•
7
Svakog dana pred vama je novi 021.rs dnevni kviz.
Univerzitet u Beogradu dao studentima predlog za rešenje krize i čeka odgovor
21.05.2025.•
6
Univerzitet u Beogradu usaglasio se da studentima predstavi dokument u kom predlažu rešenje krize na Univerzitetu, rekla je danas dekanka beogradskog Filološkog fakulteta Iva Draškić Vićanović.
Ambasadorka: Ako bi neki zvaničnik vršio pritisak na pravosuđe u Nemačkoj, bilo bi mnogo pitanja
21.05.2025.•
4
Ambasadorka Nemačke u Srbiji Anke Konrad izjavila je da, ukoliko se poštuju načela vladavine prava, pritisci na pravosuđe suštinski nisu mogući.
SPC pokrenula podkast: Prva epizoda "Obojena revolucija ili medijski napadi na Crkvu"
21.05.2025.•
41
Srpska pravoslavna crkva pokrenula je podkast "Pravoslavlje".
Ministarstvo: Vojni psi mogu biti dobri ljubimci i čuvari, cena simbolična da bi se što pre udomili
21.05.2025.•
11
Ministarstvo odbrane saopštilo je da se službeni psi periodično prodaju kada veterinarska služba utvrdi da su izgubili radnu sposobnost.
Vlast prekršila Ustav da bi se osvetila profesorima - finansijski pritisak za slamanje duha
21.05.2025.•
5
Uredba Vlade Srbije u ostavci, doneta preko noći, ostavila je univerzitetske profesore širom Srbije bez punog iznosa plate za mesec februar, ali i naredne mesece.
NPS: Beogradski advokati u četvrtak raspravljaju o vraćanju Novaka Nedića u svoje redove
21.05.2025.•
0
Advokatska komora Beograda zakazala je za sutra sednicu Upravnog odbora.
SANU: U pismu Vladi izraženo nezadovoljstvo zbog pritisaka na prosvetne radnike
21.05.2025.•
6
Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) poslala je i novoj vladi pismo u kome izražava nezadovoljstvo zbog pritisaka kojima su izloženi prosvetni radnici.
Vlada povlači iz procedure izmene Leks specijalisa o izgradnji objekata za Ekspo
21.05.2025.•
1
Predlog izmena Leks specijalisa o izgradnji objekata za Ekspo povlači se iz skupštinske procedure i upućuje na javnu raspravu radi dodatnih konsultacija, saopštila je Vlada Srbije.
Komentari 9
Dušan
as
bik koji sedi
Nadam se da ce svi naci lep i udoban dom i vlasnike koji razumeju da su ovo radni psi i jedva cekaju komande (makar i papuce da donesu) :)
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar