Transparentnost: Pristup javnim informacijama još teži, prekršaji legalizovani

Nacrt izmena Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, pored nekoliko korisnih promena, sadrži i pravila koja bi značajno usporila i ograničila ostvarivanje prava građana, saopštila je organizacija Transparentnost Srbija.
Transparentnost: Pristup javnim informacijama još teži, prekršaji legalizovani
Foto: Pixabay
Organizacija upozorava da bi novo pravilo o vođenju upravnog spora za nekoliko meseci produžilo čekanje na kopije dokumenata i informacije kada ih organi vlasti neopravdano kriju od javnosti. 
 
"Ovo bi posebno pogodilo organizacije i pojedince koji teže da na argumentovan način, a ne putem ličnih utisaka, sagledaju poteze državnih organa, kao i novinare istraživače. Stoga pozivamo građane, udruženja i medije da učestvuju u javnoj raspravi koju je otvorilo Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave i da ukažu na norme koje bi trebalo izmeniti, dodati ili brisati iz nacrta", poručuju iz Transparentnosti Srbija.    
 
Prema nacrtu, kada organi vlasti uskrate informacije, tražioci ulažu žalbu Povereniku, što je i do sada bila praksa. Ukoliko Poverenik ne reši u njihovu korist, građani mogu da povedu upravni spor. 
 
Nacrt, međutim, predviđa mogućnost da protiv odluke Poverenika upravni spor sada povede i organ vlasti koji je uskratio pristup informaciji. 
 
"Pošto pokretanje upravnog spora inače ne zadržava izvršenje rešenja, za očekivati je da bi organi vlasti uvek predlagali sudu da odloži izvršenje Poverenikovog rešenja, do donošenja sudske odluke. Tako bi organi vlasti koji se i sada u nekim slučajevima oglušuju o obavezujuće odluke Poverenika, što predstavlja prekršaj, dobili priliku da tokom trajanja sudskog postupka to čine legalno. Razlozi za uvođenje ovog rešenja nisu uopšte obrazloženi. Pravo na pristup informacijama biće značajno ograničeno i u slučaju da se iz kruga organa vlasti isključe državna preduzeća koja su organizovana kao društva kapitala. Naime, sve je veći broj državnih preduzeća koja menjaju svoj pravni status, zadržavajući istu delatnost, javnu imovinu kojom raspolaže i podložnost političkim uticajima. Tako se, primera radi, ovaj zakon više ne bi primenjivao na preduzeća kao što su Železnice Srbije, Koridori Srbije, Dipos ili Elektro-mreže Srbije. Naglašavamo da ova preduzeća i po odredbama aktuelnog zakona mogu da uskrate pojedine podatke, kako bi se zaštitila od eventualne konkurencije, a da po ovom nacrtu ne bi morali uopšte da postupaju po zahtevima", navode u TS.
 
Među korisnim novinama u nacrtu, ističe se proširenje i preciziranje obaveze izrade informatora o radu, proširenje kruga organa vlasti i na fizička lica koja imaju javna ovlašćenja, restriktivniju definiciju "zloupotrebe prava", kao i preciziranje pojedinih normi.
  • ceca

    29.03.2018 03:34
    Re: Re:
    Ma sta se moze. Izcuri po nesto zato je i briga. Kako je izcurelo da je Marko hapsen u podne......
  • hmm

    23.03.2018 16:02
    živimo u totalitarnoj državi, izloženi hirovima i volji mafijaša na vlasti, nezainteresovanosti intelektualaca, kukavičluku medija, prodaji radništva i žmurenju sveta. ova vlast čini da srbi u srbiji pate, mi ništa ne radimo. ćutimo danas, ubijamo sopstvenu decu sutra.
  • DNK

    23.03.2018 14:44
    Sumorna istina
    Uskoro nas očekuje dopuna Zakona o DNK, gde će svi gra]ani biti primorani da predaju DNK u nacionalnu bazu, kao što je to urađeno u Kuvajtu.
    Za razliku od Kuvajta, posle toga nas očekuje tajni, bolan korak za sve.
    Podaci o DNK će biti prodani, cenim za smešno malu sumu, ispod 10 miliona evra, u privatne džepove.
    Naravno, sloboda govora u Srbiji mi ne dozvoljava da imenujem kojim državama će biti prodati.
    Iza toga slede eksperimenti.
    Pozivajući se na reči našeg virusologa iz amerike, sve svetkse moderne vakcine se danas prave isključivo prema DNK primaoca, uz analizu krvi pre toga.
    Jednako tako, znam za delovanja na proizvodnju i ukrštanju tipiziranih virusa, čime se prave i bolesti na koje će biti osetljive određene grupe naroda, sa određenim DNK.
    Savremeni biološki rat.
    Za sada, jednakom tehnologijom, a što nije tajna, amerikanci istražuju proizvodnju bolesti protiv Rusa i kupuju tkiva poreklom ruska.
    S druge strane, Izraelci delom u francuskim labaratorijama, a delom u Izraelu, istražuju proizvodnju bolesti koje će pogoditi mahom bliskoistočne narode.
    A sve ovo treba imati na umu prilikom sakupljanja DNK podataka, u okviru obaveznog zakona, po naređenju određenih ljudi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Počinje popis belih roda u Srbiji

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je danas da će od 22. aprila do 31. maja raditi prvi krug popisa belih roda u Srbiji, a u drugom krugu popisivaće rode od 17. juna do 15. jula.