I dalje nepoznato da li su siromašni sahranjivani u ćebadima u Nišu

Dok u Beogradu traje rat privatnih i javnih pogrebnika, nekoliko meseci nakon optužbi da su socijalno ugrožene Nišlije sahranjivane u ručno sklepanim kovčezima, još uvek nije poznato da li je ovo tačno i da li se i dalje dešava.
P.M. živi u predgrađu Niša. Kada mu je početkom februara umrla majka, želeo je da je sahrani u porodičnoj grobnici na Novom groblju u Nišu. Iako je dotad štrajk grobara JKP "Gorica" koja vodi računa o ovom groblju bio završen, na sahranu je čekao dve nedelje. 
 
Kašnjenje ukopa nije ništa novo u Nišu. Još od štrajka radnika koji su pre dve godine spavali na Novom groblju, zahtevajući neisplaćene plate, na sahrane se i dalje čeka. 
 
Ko zarađuje od sahrana
 
Poslednji štrajk radnici niške "Gorice" završili su u januaru. Obustavu rada koja je trajala 40 dana prekinuli su kada su dobili obećanje da će im deo zarada biti isplaćen i da će se preispitati šta je uprava ovog preduzeća radila u proteklih nekoliko godina. 
 
Šta je uprava radila, Zoran Jovanović kaže, najbolje zna. Nekada član službe za javne i centralne nabavke, a sada otpušteni radnik "Gorice", Jovanović je bio na čelu Radne grupe koju je formirala Budžetska inspekcija grada Niša. Više od godinu dana Radna grupa sastavljala je uzveštaj o poslovanju. 
 
"Sve je počelo 2014. godine. Tada sam prvi put video kako se prave štetni ugovori od po nekoliko desetina miliona dinara i obavestio sam poslodavca", kaže Jovanović. 
 
Tri godine kasnije javnosti je predstavljen izveštaj Radne grupe. 
 
"Sredstva su se godinama odlivala sa računa preduzeća, o čemu su svi ćutali. Ja sam nekoliko puta javno govorio o tome na televiziji", kaže Jovanović. Dodaje da veruje da su ga ta gostovanja i insistiranje na tome da za stanje u firmi odgovaraju nadležni, koštala posla. 
 
"Službena dokumentacija priložena u izveštaju pokazala je primere gde od 20 grobnih mesta, 'Gorica' nije naplatila 18", kaže Jovanović. Građani su plaćali punu cenu sahrane, ali, novac se nije zadržavao na računu JKP "Gorica". 
 
Kuda novac ide ne zna se, ali Jovanović tvrdi da je potrebno ispitati partnerstvo sa privatnicima kojima je povereno, na primer, betoniranje grobnih mesta. "Privatnici izvode radove bez ikakvih javnih tendera", kaže Jovanović. To građane košta i do 25 procenata više, tvrdi. 
 
Time se može objasniti i širenje nelegalnih grobalja na obodima Niša. Nekada sela, a sada delovi grada, već godinama čekaju da neko od javnih komunalnih preduzeća preuzme brigu o lokalnim grobljima. Dok se to ne desi, improvizane deponije na ovim grobljima se gomilaju, a građani grobna mesta kupuju od vlasnika njiva neposredno pored nekadašnjeg seoskog groblja.
 
Sahranjivanja u ćebadima, pokvarene hladnjače i nestali kovčezi
 
Pored dokaza o nelegalnim odlivima sa računa, povećanjima plata upravnika, u izveštaju se našao i podatak da su socijalno ugroženi građani sahranjivani u ćebadima i ručno pravljenim kovčezima od dasaka
 
Otpušteni radnik "Gorice" Rade Rašović, krajem januara je javno izneo detalje izveštaja. Iako je grad izdvajao po 24 hiljade dinara za sahranjivanje socijalno ugroženih, u izveštaju se, kaže, navodi da su radnici primoravani da ručno sastave sanduke od dasaka. 
 
Rukovodstvo "Gorice" sve ovo je demantovalo, dok su lokalni mediji preneli izjave niških socijalista koji kažu da je "ekshumacija jedino rešenje". 
 
Pored svedočanstava radnika "Gorice" koji su radili na sahranjivanju socijalno ugroženih, mediji su početkom godine preneli i svedočenje radnika koji je ispričao da su tela pokojnika "ostavljana u hodnicima" kapele niškog Kliničkog centra, jer jedna od hladnjača nije radila. 
 
Zbog svega ovoga, direktor "Gorice" Igor Novaković podneo je krivičnu prijavu protiv Rašovića, zbog širenja lažnih vesti i izazivanja panike i nereda.
 
Ceo tekst BBC-ja možete pročitati OVDE.
  • Drndara

    24.05.2018 16:29
    Srbija... Evolucija otišla u rikverc...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija