Osumnjičeni za širenje panike o vodi u pritvoru više od nedelju dana zbog kašnjenja suda

Direktor Komiteta pravnika za ljudska prava Milan Antonijević upozorava da je nakon apela najviših državnih organa da se spreči širenje panike oko kvaliteta pijaće vode u Beogradu, priveden i zadržan veći broj građana, od kojih su pojedini u pritvoru već osam dana.
Osumnjičeni za širenje panike o vodi u pritvoru više od nedelju dana zbog kašnjenja suda
Foto: Pixabay
Pomenuti su u pritvoru jer do kraja radne nedelje nije izrađena odluka Višeg suda po žalbi advokata, uprkos roku od 48 sati.
 
Antonijević podseća da su takvi, prema njegovoj oceni, čudni predmeti protiv građana pokretani i nakon poplava 2014. godine, kada je nekoliko njih nasumično izabrano i osuđeno za primer zbog krivičnog dela izazivanja panike i nereda, i to zbog informacija koje su se prenosile na ličnim profilima na društvenim mrežama.
 
"U predmetu u koji je YUCOM imao uvid, pritvor traje već osam dana, a po svemu sudeći, osumnjičeni će još jedan vikend provesti u pritvoru. 'Bolje da prizna krivicu, šteta da sedi u pritvoru ni kriv ni dužan', savet je koji smo, nadam se u šali, dobili od predstavnika pravosuđa", navodi Antonijević za Danas.
 
Prema njegovim rečima, ostaje da se javnost zapita kakva je svrha konkretnog krivičnog dela, ukoliko se po pravilu upotrebljava isključivo nakon izjava najviših državnih organa da se oni koji navodno šire paniku moraju najstrože kazniti. Nakon toga se, priča Antonijević, građani nasumično biraju, po nepoznatim kriterijumima i protiv njih se pokreću postupci, a oni se smeštaju u višednevni pritvor.
 
On podseća da država godišnje zbog neosnovanog pritvora u koje "smešta" građane isplaćuje ogromne iznose koje svi plaćaju iz budžeta.
 
Podsetimo, dvojica privedenih zbog sumnje da su na društvenim mrežama širili lažne informacije o zagađenoj vodi u Beogradu ranije su u tužilaštvu rekli da se kaju.
 
Oni su priznali da su pisali sporne poruke, ali tvrde da "nisu nameravali da šire paniku", pisale su Novosti, pozivajući se na nezvanična saznanja.
 
 
MUP je saopštio da se F. J. i B. C. sumnjiče da su na društvenim mrežama širili lažnu informaciju da "vodu u beogradskom vodovodu ne treba koristiti za piće, jer se greškom prosuo metan pun kancerogenih čestica".
 
B.C. je, inače, zaposlen u MUP-u.
 
Novosti podsećaju da je u poslednje tri godine 14 osoba kažnjeno za izazivanje panike i nereda u Srbiji, mahom uslovnim kaznama.
 
Dezinformacija o kvalitetu vode širila se po gradovima, pa je sporne navode demantovao i novosadski "Vodovod".
  • opa

    24.06.2018 16:59
    pa
    Sva sreca pa smo nadaleko poznati po pravdi i pravosudju...olos
  • da

    24.06.2018 14:28
    Da li je ovde neko očekivao pravdu?
  • Nervirach

    24.06.2018 14:05
    A mentor i njegov rak? Dinkic ce u zatvor....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo novinar Bojan Tončić

U Beogradu je u 57. godini, nakon duge bolesti, preminuo novinar Bojan Tončić, saopštilo je danas Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).

Uhapšen zbog pokušaja ubistva u Mirijevu

Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila M. P. (41) zbog sumnje na pokušaj ubistva, saopštili su danas iz Ministarstva unutrašnjih poslova.