Poverenica: Povećan broj pritužbi za diskriminaciju

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković poručila je da se broj pritužbi za diskriminaciju povećao za 20 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Poverenica: Povećan broj pritužbi za diskriminaciju
Foto: Medija centar Beograd
Kako je rekla, trebalo bi da se promeni strahi i ne bi trebalo da se pribojava osoba koja prijavljuje kršenje ljudskih prava, već prijavljeni.
 
Brankica Janković rekla je gostujući u Dnevniku RTS-a da je sa norveškom premijerkom razgovarala o ljudskim pravima i na čemu Norveška najviše insistira u tom pogledu.
 
"Norveško društvo se u našoj svesti percipira kao izuzetno uređeno i ova poseta je dobrodošla. Norveška premijerka je ukazala da se u Norveškoj najviše insistira na tome da se omogući pravo na rad, da se problemi rešavaju između zaposlenih, poslodavaca i države i insistira se na regionalnoj saradnji svih skandinavskih država", objašnjava Janković. 
 
Kada je u pitanju Srbija, kaže, dosta su česta kršenja ljudskih prava.
 
"Broj pritužbi se povećao u odnosu na isti period prošle godine za 20 odsto. Ne volim ocene gde smo mi na nekoj lestvici, ali činjenica je da se kršenje ljudskih prava prijavljuje, ali daleko manje nego u nekim zemljama EU", napominje poverenica.  
 
Ističe da mi treba da promenimo strah i da ne bi trebalo da se boji onaj ko prijavljuje kršenje ljudskih prava već prijavljeni. 
 
"Samo primena zakona vodi u istinsku ravnopravnost. Dobro je da se javna rasprava o izmeni Zakona o radnoj ravnopravnosti vodi u celoj državi. Ključne su dve predviđene izmene: povećanje kvota za učešće žena u javnoj vlasti sa 30 na 40 odsto i usklađivanje porodičnog i poslovnog života", zaključuje Jankovićev.  

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija