Agenti za nekretnine: Traže od nas da budemo balkanski špijuni

Gradnja, kupovina i prodaja stanova, jedan je od najčešćih načina za pranje novca u Srbiji.
Agenti za nekretnine: Traže od nas da budemo balkanski špijuni
Foto: Pixabay
Država je propisala nove smernice za posrednike u kupovini i zakupu stanova za procenu rizika od pranja novca i finansiranje terorizma, koje počinju da se primenjuju od 15. septembra.
 
Vlasnici agencija za nekretnine negoduju, jer kažu da im se papirologija gomila i da klijenti loše reaguju kada im agenti postavljaju pitanja iz domena privatnog života.
 
Desetine dokumenata potpisuju oni koji žele da kupe ili prodaju stan. Agenti za nekretnine kažu da se novim smernicama za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma od njih očekuje da klijente ispituju poput detektiva.
 
"Očekuje se da budemo finansijsko-obaveštajni policajci, da sve proverimo, odakle vam novac, zašto hoćete baš to da kupite, da li kupujete sa ženom, mužem, zašto preko baš te banke, samo što se ne traži DNK od pokojne babe", kaže za N1 Milić Đoković iz jedne agencije za nekretnine.
 
Kako kaže, država traži da agenti budu "balkanski špijuni".
 
Kad se umesto klijenta pojavljuje advokat, kada kupac ne pita koliko neki stan košta ili insistira da kupi određenu nekretninu, bez obzira na cenu, to su situacije kada bi agenti trebalo da urade pojačanu analizu rizika, kažu u Ministarstvu trgovine.
 
"Znači da sazna odakle dolazi taj kupac ili prodavac, da li dolazi iz neke druge zemlje, da li se već nekoliko puta kod njega javljao ili nije, eto to da sazna...", kaže za N1 Mirjana Veljović iz Ministarstva trgovine i dodaje da prema njoj to ne liči na špijuniranje.
 
Slične provere, kod trgovine nekretninom rade i banke i notari. Obradom podataka o ličnosti ne sme da se bavi niko ko zakonom nije za to ovlašćen, napominje Poverenik za informacije od javnog značaja.
 
"Ta obrada ličnih, da tako kažem sumnjivih podataka, morala bi da podrazumeva i obradu naročito osetljivih podataka, kao što su pitanja: Da li ste osuđivani? Za koje naš zakon izričito kaže da ne mogu da se obrađuju bez pristanka lica o čijim podacima se radi", kaže poverenik Rodoljub Šabić.
 
Nove smernice ne odnose se na građevinske investitore i one koji stanove direktno kupuju od njih, iako se najveća količina nelegalnog novca, najčešće, upravo tako ubacuje u legalne tokove.
 
"Veći deo prometa se obavlja direktno kod investitora, advokata, notara", kaže Milić Đoković. Kada se kupuje direktno kod investitora nema toliko papirologije.  "Onda sve može", kaže Đoković.
 
U Ministarstvu trgovine, na ove primedbe odgovaraju da za investitore oni nisu nadležni, već da se njima bavi Poreska inspekcija.
 
Podsetimo, Ministarstvo trgovine je na svom sajtu objavilo dokument koji sadrži uputstvo za one koji trguju, odnosno izdaju ili prodaju kuće, stanove, zemljište... Kako stoji u dokumentu, on je namenjen pre svega posrednicima koji će morati pre zaključivanja ugovora o prodaji ili izdavanju nepokretnosti da urade analizu i procenu stranke, odnosno, budućeg kupca i prodavca.
 
Agenti za nepokretnosti moraju da urade procenu rizika zainteresovanog klijenta bio on građanin ili firma, na osnovu informacija državnih organa i saznanja i informacija do kojih dođu.
 
Na primer, budući kupac stana biće "skeniran" i proveriće se njegova biografija, da li je osuđivan, ukoliko je preduzeće, kakva je poslovna sposobnost, iz koje zemlje dolazi i drugo. Proveravaće se i oni koji kupuju nekretninu preko advokata i zastupnika, a koji to žele da urade iako nikada nisu videli nekretninu za koju su zainteresovani.
 
Takođe, funkcioneri, kao politički izložene ličnosti, kako se navodi "predstavljaju visoko rizičnu stranku" pa će i oni biti predmet "istrage" posrednika u prometu nepokretnostima. I zato, agencija za promet mora da uradi analizu u svim slučajevima kada takva ličnost istupa kao stranka, odnosno ako je kupac ili prodavac, pre sklapanja poslovnog odnosa ili izvršenja transakcije.
  • NISAM ADVOKAT

    11.09.2018 18:18
    POSREDNICI IMAJU ADUTE
    Da, najbolje je izbegavati posrednike. Ali i oni imaju svoje adute: svoje notare koji će za svog posrednika obezbditi prijem kod notara - za sutra, što obična stranka ne može! Zato kod advokata. Nisu ni oni cvećke ali protiv njih i enormne naplate svojih usluga možete da ih prijavite advokatskoj komori. Možda neće nadrljati iz prve ali svakako hoće jer se nijedan u nekorektnom radu neće iskazati samo na vama. A i oni verovatno imaju svoje notare.
  • Poenta

    11.09.2018 15:35
    Prosečan gradjanin nema čega da se plaši i daće svoje podatke da nije osudjivan i odakle mu novac u svako vreme i na svakom mestu. Stan je kupio ili od prodatog nasledstva ili na kredit ili od veće zarade i honorara na koji je naravni platio porez.
    A o tome da li su osudjivani mnogi donose potvrdu prilikom zapošljavanja i Vi ste je priložili Šabiću.
  • već oprano

    11.09.2018 14:43
    Zakon o sprevačavanju pranje novca i finansiranju terorizma je dobro regulisao ovu materiju i Čvorovići nisu potrebni.
    Problem je št je ova zenlja duboko zabrazdila u korupciju i pranje novca i da se pokradene milijarde eura peru i ulaze u legalne tokove. to naravno rade politički moćnici i njihovi kriminalci i sva je ova rabota zakasnila i ne služi svrsi.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Počinje popis belih roda u Srbiji

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je danas da će od 22. aprila do 31. maja raditi prvi krug popisa belih roda u Srbiji, a u drugom krugu popisivaće rode od 17. juna do 15. jula.