Pravilnik za borbu protiv diskriminacije u školama

Podsmevanje, ponižavajuće šale, slanje uvredljivih poruka, ignorisanje, odbijanje da se sedi u klupi sa učenikom zbog njegovog izgleda ili nacionalne pripadnosti, omalovažavanje roditelja učenika iz istih razloga, primeri su diskriminacije koji se od 1.septembra zabranjuju i kažnjavaju u vaspitno-obrazovnim ustanovama u Srbiji.
Pravilnik za borbu protiv diskriminacije u školama
Foto: Pixabay
Ministarstvo prosvete donelo je Pravilnik o postupanju ustanove u slučaju sumnje ili utvrđenog diskriminatornog ponašanja i vređanja ugleda, časti i dostojanstva. To znači da se u osnovnim i srednjim školama, predškolskim ustanovama i domovimaa za učenike i studente zabranjuje postupanje kojim se, na neposredan ili posredan, otvoren ili prikriven način, neopravdano pravi razlika ili nejednako postupa prema učenicima i zaposlenima.
 
Državna sekretarka Ministarstva prosvete Anamarija Vilček kaže da je 2016. godine donet Pravilnik koji je detaljno objasnio kako se prepoznaje diskriminacija, a da novi Pravilnik sadrži smernice i uputstva kako da škola ili druga ustanova postupa u slučaju bilo kakve diskriminacije.
 
"Do sada smo nailazili na dobre primere prakse kada su škole reagovale u slučaju prepoznate diskriminacije, ali to bi trebalo da bude ujednačeno i svaka ustanova u Srbiji može da koristi ovaj Pravilnik kao vodič. Nama je potrebno da sistem prepozna načine reagovanja i to je sve stavljeno u ovaj dokument", rekla je Vilček.
 
Ona je navela da postupanje ustanova, u slučaju prepoznate diskriminacije zavisi od konkretnog slučaja, ali da prema Pravilniku svaka škola od sada ima tim za prevenciju i suzbijanje nasilja i diskriminacije prema učeniku, zaposlenom ili trećoj osobi poput roditelja.
 
"Tim svake škole treba da zna korake, kada se informiše direktor, a kada školska Uprava u kojoj su pojedini članovi zaduženi za praćenje i postupanje u slučaju diskriminatornog ponašanja", rekla je Vilček i dodala da Ministarstvo takođe ima tim koji deluje u slučaju takvih incidenata.
 
Navela je da škola treba da prepozna kada je reč o "dečjem nestašluku", a kada je reč o diskriminatornom ponašanju.
  • Novosadjan

    18.10.2018 14:37
    A da skole pocnu da obrazuju decu sto im je primarno studenti idu u hadzirubinovu ili janka cmelnika dzaba im znajnje cirilice kad su polu pismeni
  • Inspektor Višekruna

    18.10.2018 10:49
    Sve negativne!
    Izgleda da sam pogrešio, onda pretpostavljam da se prosvetari kažnjavaju kada krše pravilnike!
    Samo pomozite mi tako neinformisanom, ko i gde?
  • Inspektor Višekruna

    18.10.2018 08:45
    Sigurno
    Sigurno će se poštovati, koliko je prosvetara kažnjeno zbog recimo nepoštovanja pravilnika o ocenjivanju? Koliko ih je kažnjeno zbog nepoštovanja Posebnog protokola za zaštitu dece i učenika u obrazovno vaspitnim ustanovama?
    Nikakve obaveze, radiš manje od podvodnih zavarivača i stakloduvača, štrajkuješ nezakonito bez ikakve kazne!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Poslanica Nastasja Baković podnela ostavku

Odbor Skupštine Srbije za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja danas je konstatovao da je narodna poslanica Nastasja Baković (25) podnela ostavku na tu funkciju.