Kako je državna zemlja postala crkvena

Viši sud u Subotici doneo je rešenje po kojem je odluka Gradske skupštine iz 2006. o ustupanju državne zemlje crkvama dok se ne završi restitucija, nezakonita, te da se zemlja mora vratiti Gradu.
Kako je državna zemlja postala crkvena
Foto: Pixabay
Gradski pravobranilac je međutim podneo žalbu na takvu presudu, što bi značilo da se Grad praktično odriče oko 720 hektara poljoprivrednog zemljišta i prihoda od 140 hiljada evra godišnje, koliko donosi izdavanje ovog kompleksa obradive zemlje.
 
Crkve u Subotici - pravoslavna, katolička i evangelička - dobijenu zemlju koriste već deset godina, a da apsurd bude veći, u međuvremenu je oduzeta crkvena zemlja restitucijom uglavnom i vraćena, piše Radio slobodna Evropa (RSE) Član gradskog veća zadužen za poljoprivredu Šimon Ostrogonac kaže da se radi o prilično osetljivom pitanju.
 
"Ni u prošlosti ni sada ne postoji politička volja da se ovo reši, jer se radi o osetljivom pitanju, budući da je reč o crkvama i verskim zajednicama. Zbog toga je republički javni tužilac i tužio Grad, te je odluka iz 2006. godine sada proglašena ništavom. Gradski pravobranilac je uložio žalbu na to, ali će verovatno ona biti odbijena, budući da nema nikakvog zakonskog osnova da Grad daje državnu zemlju crkvama, i ta zemlja mora biti stavljena na licitaciju", objašnjava Ostrogonac.
 
Ostrogonac navodi da grad ipak nema tačne podatke o restituciji crkvene zemlje.
 
"Mi nemamo tačne informacije koliko je zemlje vraćeno, jer Direkcija za restituciju ne daje informacije koje se odnose na crkve i verske zajednice. Mi smo pismeno u više navrata zatražili od crkava da nam proslede te podatke, ali ih do sada nismo dobili. Međutim, iz Ministarstva poljoprivrede imamo potvrdu da će do kraja ove godine sva zemlja definitivno biti vraćena crkvama", kaže Ostrogonac za RSE.
 
Poljoprivrednik iz Žednika Ivan Vidaković napominje i to da je oduzeta zemlja, kada je reč o Katoličkoj crkvi, pripadala župama, a da je Grad zemljište kao nadoknadu dodelio biskupiji, koja u stvari nikada nije imala svoja imanja.
 
"Biskupija svoju zemlju nema niti je ikada imala. I to je još jedna nezakonitost oko davanja ove zemlje crkvama i dokaz da kod nas ne postoji ni zakon ni pravna država. Ja sam uveren da i u crkvi i u lokalnoj samoupravi imaju interesa da se ta zemlja izdaje u zakup, ako se zna koliko se novca može dobiti od te zemlje. Ubeđen sam da crkva uzima sav novac od zakupa zemlje, ali politika i crkva nikada nisu bili jedno bez drugog, a ima pojedinaca i u crkvi i u Gradu koji imaju direktne koristi od toga", smatra sagovornik RSE.
 
Vidaković podseća da je bilo mnogo logičnije i pravičnije tu zemlju dodeliti onima koji je obrađuju, pogotovo što država stalno govori o subvencijama za selo.
 
"Postoji mnogo mladih koji bi da rade zemlju, ali svoje nemaju. Zašto država tu zemlju, recimo, nije dodelila njima, umesto crkvama, da započnu svoj život, ne plaćajući bar privremeno zakup na tu zemlju, jer ni crkve ne plaćaju za nju zakup", ističe Vidaković.
  • Komifo

    25.09.2017 14:51
    @gari
    Super ti je taj nevidljivi link, evo ti nešto zauzvrat:

    'In Germany, on the basis of tax regulations passed by the religious communities and within the limits set by state laws, communities may either require the taxation authorities of the state to collect the fees from the members on the basis of income tax assessment (then, the authorities withhold a collection fee), or choose to collect the church tax themselves.
    ...
    The church tax is only paid by members of the respective church. People who are not members of a church tax-collecting denomination do not have to pay it. Members of a religious community under public law may formally declare their wish to leave the community to state (not religious) authorities. The obligation to pay church taxes ends once such a declaration has been made. Some communities refuse to administer marriages and burials of (former) members who had declared to leave it.'

    Kod nas pravodslavna crkva iz budžeta dobija oko 650 miliona godišnje, plus šta dobije za očuvanje objekata koji su kulturna baština. Međutim, da imaš mozak i da si ga upotrebio čitajući moj komentar, shvatio bi da se NE RADI O TOME. Radi se o neplaćanju poreza na promet, tj. PDV-u na oko 140 miliona evra koje crkva prihoduje svake godine, a što nigde u Evropi ne bi prošlo.

    Zato lepo sisaj taj tvoj sendvič s ikonom i ne pravi još veću budalu od sebe.
  • Milena

    25.09.2017 12:12
    @Komentatorima
    Smrdija je "odvojena" od crkve??? A svake godine izdvaja preko grbače građana milione evra:
    Сл.гласник 79 25.08.2017
    Влада РС доноси Уредбу
    Члан 1.
    На поштанске пошиљке у унутрашњем поштанском саобраћају, осим на пошиљке новина и часописа, плаћа се доплатна поштанска марка "Изградња Спомен-храма Светог Саве" од 9.октобра до 3.децембра 2017.године.
    Марка из става 1. овог члана издаје се у тиражу од 7.600.000 комада у апоену у висини од 10 динара.
  • gari

    25.09.2017 11:32
    @Komifo dragi moj nveofilicaru evo ti tekst iz DW ...Katolička i Evangelistička crkva u Nemačkoj veliki deo prihoda ostvaruje od crkvenog poreza koji moraju da plaćaju i vernici i ateisti, a to je oko devet milijardi evra...mozes ga naci na netu, dakle cuti i jedi sendvic, pametniji si kad cutis

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Vojvodina