VIDEO: Stanovnici Argentine i Afrike posmatrali "vatreni prsten"

Veliki broj ljudi aplaudirao je kada je utonuo u mrak u nedelju, dok su posmatrali pomračenje Sunca, odnosno kada je Mesec prošao ispred Sunca i formirao spektakularan "vatreni prsten".
Astronomi i entuzijasti bili su prvi u Argentini koji su videli takozvano kružno pomračenje, a zatim i stanovnici Afrike.
 
Mnogi su pomračenje gledali pomoću specijalnih teleskopa, zaštitnih naočara ili ručno pravljenih uređaja.
 
Pomračenje je bilo vidljivo u rasponu od 100 kilometara u Čileu, Argentini, Angoli, Zambiji i Demokratskoj Republici Kongo, a trajalo je oko dva sata. Neki od posmatrača su pomračenje "pozdravili" duvajući u tradicionalne južnoameričke svirale.
 
Kružno pomračenje dešava se kada se Zemlja, Mesec i Sunce nađu na istoj liniji, ali kada se savršeno usklade, mesec je previše udaljen od zemlje da bi potpuno blokirao Sunce i stvara utisak "vatrenog prstena".
 
Astronomska društva upozoravaju da se takva pomračenja ne bi smela posmatrati "golim okom".
 

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti

Egiptu vraćena ukradena statua Ramzesa II

Statua stara 3.400 godina koja prikazuje glavu Ramzesa II, vraćena je iz Švajcarske u Egipat, nakon što je ukradena i prokrijumčarena iz zemlje pre više od tri decenije.

Mesec će dobiti svoju vremensku zonu

Bela kuća objavila je memorandum u kojem traži od američke svemirske agencije NASA da uspostavi novi standard za lunarne vremenske prilike do 2026. godine.