Da je asteroid udario trideset sekundi kasnije, dinosaurusi bi preživeli

Samo trideset sekundi delilo je Zemlju od drugačije istorije, koja bi veoma usporila pojavu novih vrsta, računajući i homosapiense, navode istoričari.
Da je asteroid koji nauka krivi za izumiranje dinosaurusa udario samo 30 sekundi ranije ili kasnije napravio bi daleko manju štetu, a dinosaurusi bi, verovatno, preživeli. 
 
U novom dokumentarcu BBC-ija, naučnici istražuju tačan trenutak udara asteroida i njegove posledice. 
 
Veliki asteroid je pre 66 miliona godina pogodio Zemlju u današnjem Meksičkom zalivu i napravio krater širok 180, a dubok 30 kilometara. Nedavna merenja pokazala su da su stene oko kratera bogate sulfatima. Upravo taj sumpor odigrao je ključnu ulogu u kataklizmi koja je usledila. Udar asteroida pretvorio je sumpor u prah i lansirao ga visoko u atmosferu, što je blokiralo sunce i drastično ohladilo planetu. 
 
Sa prosečnom temperaturom koja je na velikom delu Zemlje bila ispod nule, usledilo je veliko izumiranje. Oni dinosaurusi koji nisu ubijeni užarenim kamenjem koje pada s neba, sumpornom parom, kiselom kišom ili cunamijem, pomrli su od gladi, jer je zbog hladnoće i nedostatka sunčeve svetlosti nestao i veći deo vegetacije. 
 
Preživele su manje životinje, prvenstveno naši toplokrvni preci, ali ne i veliki gmizavci. Ali, da je asteoriod, za koji geolozi procenjuju da je bio prečnika 15 kilometara i padao brzinom od 65.000 kilometara na čas - pao na Zemlju nekoliko sekundi ranije ili kasnije, završio bi u dubokim vodama Tihog ili Atlantskog okeana. 
 
Tada bi se u atmosferi, umesto 100 milijardi tona sulfata, našla obična vodena para. Život bi stradao od cunamija i poneke kišne godine, ali ne bi došlo do zahlađenja koje je izbrisalo dinosauruse. 
 
A onda se postavlja pitanje da li bi sisari ikada preuzeli glavnu reč u evoluciji.
  • Мунгос

    19.05.2017 11:50
    Да је астероид ударио 30 секунди раније, ми данас не би причали да смо постали од мајмуна. Причали би да смо постали од диносауруса. И сви би били Вегани.
    За Чарлса Дарвина не би нико никад чуо, био би то велики губитак за човечанство.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Zabava - Zanimljivosti

Mesec će dobiti svoju vremensku zonu

Bela kuća objavila je memorandum u kojem traži od američke svemirske agencije NASA da uspostavi novi standard za lunarne vremenske prilike do 2026. godine.