FOTO: Katakombe Petrovaradinske tvrđave očišćene posle 70 godina

Katakombe Petrovaradinske tvrđave očišćene su od smeća posle sedamdeset godina, a iz njih je izneto preko 20 tona otpada.
Završivši mapiranje kontraminskog sistema, građani okupljeni u Urbanu gerilu ratnika iz podzemlja (UGRIP) odlučili su da očiste podzemlje Petrovaradinske tvrđave. Tokom proteklih godinu i po dana organizovali su 132 akcije čišćenja, u kojima su mapirali otpadne vode, kanalizacije, kao i mesta na kojima se nalaze velike količine đubreta. 
 
Osnivač udruženja "3D Svet", koje istražuje Tvrđavu, i jedan od ugripa, Leon Šurbanović kaže da je veliki problem što su građani uzurpirali kontraminski sistem, napravivši od njega lavirint. Umetnici su u svojim ateljeima napravili toalete, a fekalije su završavale u podzemlju. Takođe, u poslednjih nekoliko decenija mnogo osoba je prodefilovalo kroz katakombe i tunele - veliko broj njih je nešto uzeo, a zauzvrat ostavio otpatke.
 
"Proučavajući Tvrđavu uvideli smo da ima mnogo nesređenih stvari, u smislu da je ceo sistem postao lavirint. I sve je dobilo taj negativni kontekst, jer je zaista veliko pitanje kako se vi odnosite prema trećem najvećem kontraminskom sistemu na svetu. U poslednjih godinu i po dana smo krenuli u akcije čišćenja, a prvo što smo uradili jeste otkopavanje bitnih tunela, kako bi postojala komunikacija zbog strujanja vazduha. Otpušavanjem tih tunela mi smo omogućili da dosta vode izađe, a kroz njih je automatski prošlo mnogo više vazduha", priča Šurbanović za 021.rs.
 
  
 
Samo u poslednje dve akcije čišćenja takozvane Rudolfove magistralne linije članovi udruženja su izneli preko 650 kilograma smeća. Oni od kojih se očekivalo da vode računa o, kako kaže, poslednjoj liniji odbrane kulturno-duhovnog nasleđa Novog Sada, to nisu činili. 
 
"U našim akcijama nismo imali podršku, sve što smo radili činili smo sami i sami smo to finansirali. Naravno, dobijali smo tapšanje po ramenu za to, ali ne žalimo ni trena. Preduzeće koje je trebalo da čisti podzemlje Tvrđave to nije činilo jer nisu znali pod čijom je to ingerencijom i tako se odgovornost prebacivala s jednih na druge", dodaje naš sagovornik.
 
Međutim, ničijoj nadležnosti uskoro bi mogao da dođe kraj. Šurbanović najavljuje formiranje radnog tela koje će okupiti udruženja i stručnjake koji se bave Tvrđavom. 
 
 
Između legendi i realnosti
 
Za Petrovaradinsku tvrđavu vezuje se mnoge priča, a veliki broj pretvoren je u legende. Od ala koje se kriju u podzemlju, do skrivenog blaga. Zbog toga su se tokom duge istorije ovog utvrđenja mnogi upuštali u ekspedicije tražeći ono što se ne može naći. Iako ih često pitaju da li u svojim "izletima" pronalaze dragulje i zlatnike, Šurbanović kaže da su artefakti koje nalaze skromniji, ali podjednako dragi.
 
"Stvari koje pronađemo prosledimo nadležnim institucijama. Ipak, otkad se spuštamo u podzemlje pronašli smo kolekciju starih baterija koje su koristili istraživači i od toga imamo kolekciju. Takođe pronalazimo razne materijale, olovke i sveće starih istraživača. Interesantno je da smo pronašli šarke od starih čeličnih vrata koja su se to nalazila, a danas nema nijednih. Postoje dve verzije gde su ona nestala: jedna je da su oni koji su tragali za blagom skupljali sirovine pa ih odneli, a druga je da ih je pred početak Drugog svetskog rata iskoristila vojska za municiju ili oružje. Mi smo ih rekonstruisali kako izgledaju pa se nadamo da će ih jednog dana postaviti ponovo, kao i da ćemo moći da ostvarimo cilj, a to je osnivanje muzeja", kaže Šurbanović.
 
Novi novosadski sport - Work in
 
Iako je treniranje na otvorenom postalo svetski trend koji je popularan i kod nas, članovi UGRIP-a osmislili su, kako kažu, novi sport. S obzirom na to da je kontraminski sistem Petrovaradinske tvrđave treći najveći na svetu, oni koji uđu u njega imaju priliku da prepešače i po 20 kilometara, a ideja je da igrači treniraju i mozak, jer će morati da nauče kako da prođu lavirint Tvrđave. 
 
Oni koji žele da upoznaju Petrovaradinsku tvrđavu do najsitnijih detalja mogu to da učine u nekoj od radionica ovog društva. Na taj način mogu i sami postati deo armije UGRIP-a i steći svoj "gerilski vojni čin".
 
Više o ovom udruženju i njihovom radu možete saznati OVDE.
  • Vojvosadjan

    10.02.2017 13:26
    @ Vlada
    Pojma on nema da doticni nije imao veze sa NS ali nebitno.. On je cuo za "njegovu" galeriju i to je to :) Najveca mana danasnje sveta.. povrsnost!

    Veliki pozdrav za mog komsu Leona i ekipu okupljenu oko njega, svaka vam cast.. toliko sam odusevljen da cu razmisliti da vam se pridruzim u nekoj daljoj akciji u sklada sa svojim slobodnim vremenom. Inace nije ovo prvi put da Leon cini slicne stvari.. ko ga zna, zna da je veliki entuzijasta, zaljubljenik u ovaj grad, zacetnik mnogih slicnoj stvari (3d mapiranje grada).. a i sasav lik ;) Jos jednom veliki pozdrav.
  • Blajv

    10.02.2017 09:57
    @anonimnoj fleci

    Kako bi ti znao šta je red da pošteni ljudi rade ili ne rade?
  • DOR "Dunav"

    09.02.2017 08:30
    Hvala momcima
    Zahvaljujemo se momcima i podržavamo njihov rad. Samo oni znaju odakle im snage i volje da brinu o Tvrđavi. Strašno je saznanje da oni koji su za to plaćeni ništa ne rade sem što daju izjave kako su nemoćni da nešto učine. (Zavod za zaštitu spomenika kulture).
    Da se naša podrška ne bi svela na "tapšanje po ramenu" nudimo vrednim ljudima, od naših skromnih sredstava, hranu i piće da bar ne rade gladni i žedni.
    Društvo održivog razvoja "Dunav" m. tel. 0638866545

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti