Šta tačno znači svaka hotelska zvezdica?

Da li ste ikada razmišljali o tome šta označavaju zvezdice pored naziva hotela?
Šta tačno znači svaka hotelska zvezdica?
Foto: Pixabay
Osnovnu razliku svi znamo - više zvezdica, luksuzniji hotel. Međutim, da li ste znali da se iza svih tih zvezdica kriju određeni standardi koje hoteli treba da zadovolje?
 
Na nivou Evropske unije trebalo je da se uvede hotelska standardizacija koja bi bila prihvaćena u svim državama članicama. Ipak, iako je izrađena, ona nije obavezna nego služi samo kao smernica. EHU, The European Hotelstar Union, zasniva se na nemačkom sistemu koji je imao veliki uticaj na klasifikaciju hotela u Centralnoj Evropi. 
 
Tim sistemom ukinuta je minimalna veličina sobe za pojedinu kategoriju i napravljen je katalog kriterijuma koji obuhvata čak 270 elemenata, od kojih su neki obavezni ako hotel želi da dobije određenu zvezdicu. Svaki od tih elemenata nosi određen broj bodova koji se sabiraju i na osnovu dobijenih vrednosti se dodeljuju zvezdice. A koji su to uslovi? 
 
Tourist ili 1* 
 
Hoteli označeni jednom zvezdicom uglavnom se nazivaju budžetnim hotelima i namenjeni su svima koje ne očekuju luksuz niti previše udoban krevet. Sve sobe moraju imati svoje kupatilo sa tuš-kabinom ili kadom. Obavezno je čišćenje sobe svakog dana, a u njoj treba da postoji sto sa stolicom, sapun i TV u boji s daljinskim. Da, dobro ste pročitali. 
 
U 21. veku, uslov za jednu zvezdicu je da u svakoj sobi bude TV u boji. Recepcija takvog hotela treba da radi barem osam sati na dan, a na recepciji treba da postoji faks-uređaj i telefon za upotrebu. Doručak se mora posluživati u hotelu, a pića treba da budu dostupna gostima tokom celog dana. Naravno, ne besplatno. 
 
Standard ili 2* 
 
Uz sve nabrojano u prethodnoj kategoriji, za dve zvezdice nije dovoljno obezbediti doručak u hotelu nego je propisano da to bude švedski sto. U sobama, uz obavezan TV u boji, pored kreveta treba da budu svetla za čitanje i ormar za odlaganje stvari. 
 
U kupatilima umesto sapuna treba da bude gel za tuširanje i peškiri, kao i ponešto od pribora za ličnu higijenu. Uz faks-uređaj i telefon, na recepciji treba da bude omogućeno plaćanje kreditnim karticama.
 
Comfort ili 3* 
 
Svi uslovi koji važe za hotele s jednom ili dve, odnose se i na hotele sa tri zvezdice. No, ovde se pravila pooštravaju i recepcija, osim faksa, telefona i mogućnosti plaćanja karticom, treba da radi minimum 14 sati dnevno, a telefonska veza sa osobljem (koje mora da govori barem jedan strani jezik), mora da bude dostupna 24 sata. Uz sve to, kod recepcije treba da budu barem tri garniture za sedenje i prostorija za ostavljanje prtljaga. 
 
Pooštravaju se pravila i za sobe. Tako svaka treba da ima mini-bar ili neka pića, telefon i pristup internetu. Iako u nižim kategorijama grejanje u kupatilu nije obavezno, hoteli s tri zvezdice treba da imaju neko grejno telo i fen za kosu. 
 
U sobi treba da postoji i veliko ogledalo kao i prostor za odlaganje kofera. Isto tako, obavezni su i mini-set za šivenje, set za čišćenje cipela i mogućnost davanja odeće na pranje i peglanje. Hotel s tri zvezdice treba gostu da obezbedi dodatni jastuk i pokrivač i dobro izrađen sistem korisničkih usluga. 
 
First class ili 4* 
 
I ovde važi sve kao i za niže kategorije, ali recepcija treba da radi minimalno 18 sati na dan. Predvorje, uz tri garniture za sedenje, treba da ima i bar. U ovim hotelima treba da bude omogućen doručak u sobi, a mini-bar treba uvek da je napunjen. 
 
Osim kreveta, stola sa stolicom i ormara, soba u hotelu s četiri zvezdice treba da ima i fotelju ili kauč kao i mali sto. Ogrtač i papuče treba da budu u svakoj sobi, a ako ih nema, treba da budu dostupni na zahtev. 
 
Kupatilo sada postaje nešto luksuznije, s kapom za tuširanje, kozmetičkim ogledalom i raznim proizvodima za ličnu negu. Iako ranije kategorije nisu morale da imaju restoran, već samo trpezariju, hoteli s četiri zvezdice treba da imaju A la carte restoran koji radi sedam dana u nedelji.
 
Luxury ili 5* 
 
U hotelima s pet zvezdica recepcija treba da bude otvorena 24 sata dnevno, a svim gostima treba da je na raspolaganju vratar ili osoba zadužena za parkiranje vozila. Isto tako, u ovim hotelima treba da postoji osoblje za nošenje prtljaga do sobe. 
 
Predvorje treba da bude prostrano, s prostorom za sedenje i barom. Svaki gost prilikom dolaska u sobu treba da zatekne sveže cveće ili neki drugi poklon dobrodošlice. U sobama treba da bude sef i naravno, brz internet. Hotel treba da ima servis za peglanje koji odeću treba da vam sredi u roku od jednog sata. 
 
Super Luxury ili 7* 
 
Neki hoteli zadovoljavaju čak i najrigoroznije zahteve, zbog čega su nagrađeni sa sedam zvezdica. Prvi hotel na svetu s tom kategorijom je Burdž el Arab u Dubaiju, koji je otvoren 1998. i u kom svaka soba ima svog batlera. Teško je reći kakve uslove treba da zadovolji takav hotel. 
 
Nigde ne postoji pisano pravilo da takva kategorizacija zvanično postoji, ali zbog luksuza u kom gosti mogu da uživaju u pojedinim hotelima, poput dizajnerskog nameštaja, elitnih pića i ostalih zadovoljstava za bogataše, jasno je da se ipak po nečemu razlikuju od hotela s pet zvezdica. 
 
Da li treba verovati broju zvezdica kada birate hotel? Sve treba uzeti s rezervom, a prvenstveno zbog toga što klasifikacija hotela u svetu nije jedinstvena, nego svaka država sama određuje šta treba da zadovolji određena kategorija.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Život - Putovanja

Airbnb zabranjuje kamere u stanovima za izdavanje

Digitalna platforma za iznajmljivanje smeštaja Airbnb saopštila je da će do kraja sledećeg meseca zabraniti upotrebu unutrašnjih sigurnosnih kamera u zajedničkim prostorima smeštajnih objekata.

VIDEO: Grom udario u avion pun putnika

Pilot Itan Vest koji se u nedelju nalazio u blizini aerodroma u Vankuveru uspeo je da snimi kamerom svog telefona redak i opasan incident kada je grom udario u avion.

VIDEO: Izabran najgori aerodrom na svetu

Aerodrom Šarlroa, poznata destinacija niskotarifnih avio-kompanija zbog blizine Briselu, najgori je aerodrom na svetu po broju putnika, objavio je portal Business Financing.