Bivši ministar prosvete Mladen Šarčević pokrenuo novi biznis: Dovođenje studenata iz inostranstva
Nekadašnji ministar prosvete, a sada v.d. direktora javnog preduzeća Službeni glasnik, Mladen Šarčević pokrenuo je novi biznis.
Foto: 021.rs
Forbes Srbija piše da se firma, koja je nastala u februaru ove godine, sudeći prema podacima sa njenog sajta, bavi pružanjem usluga stranim studentima koji dolaze u Srbiju da studiraju.
Ovu firmu, kako se može videti iz zvaničnih podataka, pokrenuo je sa saradnicima iz Službenog glasnika kao i sa svoje dvoje dece. Njen naziv je NTD Consulting International.
Uvid u sajt pokazuje da kompanija nudi ključne informacije za inostrane studente, od opisa Srbije kao savršeno sigurne destinacije, otvorenosti i gostoljubivosti našeg naroda, preko informacija o Beogradu kao metropoli (sve fotografije na naslovnoj strani u fokusu imaju Beograd na vodi), do pohvala o obrazovnom sistemu naše zemlje i njegovoj bogatoj istoriji.
Kompanija nudi sve informacije o programima studentske razmene. Takođe, obezbeđuje privatni smeštaj po "veoma pristupačnim cenama", kao i informacije o prijemnim ispitima i zahtevima u pogledu jezika.
Posebne informacije namenjene su studentima iz Nigerije, Gambije, Senegala, Gane, Indije i Kine.
Za sebe navode da su vodeća konsultantska firma za imigracije u Srbiji i "jedan od top globalnih programa za studentsku razmenu". Dodaju da će studenti uz NTD brže dobiti dozvolu i pozivaju ih da im pomognu da urede savršeni program.
Osnivač i CEO
Sekcija sajta pod nazivom "Tim" daje ključne informacije, piše Forbes Srbija. Među šest osoba koje su istaknute kao tim kompanije NTD Consulting International prvi je upravo Mladen Šarčević, potpisan kao Founder & CEO (osnivač i glavni izvršni direktor).
Pored njega tu je pet izvršnih direktora - Dušan Kićović, David Jašić, Miloš Kovačević i Šarčevićeva deca - Stanislava i Marko.
Interesantno je da je Šarčević naveden kao glavni direktor, iako se u Agenciji za privredne registre kao zakonski zastupnik kompanije vodi David Jašić. To i ne čudi, jer Šarčević kao v.d. direktor javnog preduzeća ne bi trebalo da ima upravljačke funkcije u pravnom licu u privatnoj svojini.
U kratkoj biografiji navodi se da je Šarčević učestvovao u osnivanju mnogih javnih škola, da je osnivač nekoliko privatnih, kako u Srbiji, tako i na Balkanu, kao i da je osnivač obrazovnog sistema "Ruđer Bošković".
Priča o nastanku NTD Consulting-a takođe je zanimljiva.
Zvanično je osnovan 12. februara ove godine, a njegova pretežna delatnost je trgovina na veliko ostalim proizvodima za domaćinstvo. Kako se navodi u osnivačkom aktu, može da obavlja poslove spoljnotrgovinskog prometa i usluge u spoljnotrgovinskom prometu, kao i sve druge delatnosti koje nisu zabranjene zakonom.
Ceo tekst o novoj firmi Mladena Šarčevića čitajte na OVOM LINKU.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Suša u Srbiji smanjila rod, a otkupne cene žitarica kao pre desetak godina
11.06.2026.•
0
Prolećna suša smanjila je rod ječma u Srbiji, čija je žetva počela, a i rod pšenice biće manji jer je nedostajala vlaga i zrna su ostala neispunjena.
NBS: Devizne rezerve na kraju maja uvećane na oko 29,9 milijardi evra
11.06.2026.•
1
Bruto devizne rezerve Narodne banke Srbije (NBS) na kraju maja ove godine iznosile 29,88 milijardi evra, i dostigle su rekordni nivo posmatrano krajem meseca, saopštila je danas NBS.
Na tržištu stanova jača tražnja za skupljim kvadratima
11.06.2026.•
5
U Beogradu je prodato 17.800 stanova u 2025. godini, što predstavlja rast od 2,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Kontrola malinjaka širom Srbije: Ministarstvo pokreće veliku akciju
11.06.2026.•
1
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić dao je nalog poljoprivrednim savetodavnim i stručnim službama za sprovođenje monitoringa zasada maline na celoj teritoriji Srbije, sa ciljem provere stanja u proizvodnji.
Od avgusta novi pravilnik za ugostitelje: Šta smeju, a šta ne smeju da naplate?
11.06.2026.•
11
Ugostiteljske usluge u maju 2026. godine su bile za 5,9 odsto skuplje nego godinu dana ranije. Od toga su gotova jela najviše poskupela, za 11 odsto, pokazuju podaci novog izveštaja Republičkog zavoda za statistiku.
Đedović Handanović o dogovoru sa MOL-om: Naš posao završen, sada je sve na ruskoj i mađarskoj strani
11.06.2026.•
9
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je Srbija sa mađarskim MOL-om zatvorila sva otvorena pitanja i postigli kompromis kada je u pitanju ugovor akcionara.
NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na istom nivou
11.06.2026.•
0
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto.
Ubisoft zatvara kancelariju u Beogradu: Bez posla ostalo 100 ljudi
11.06.2026.•
20
Francuski izdavač video igara Ubisoft zatvara svoj razvojni studio u Beogradu, čime se nastavlja višegodišnji talas otpuštanja, gašenja studija i reorganizacije poslovanja koji pogađa kompaniju širom sveta
MOL: Uspešno okončani pregovori sa Vladom Srbije u vezi sa NIS-om
11.06.2026.•
4
Mađarska naftna kompanija MOL saopštila je da je uspešno okončala pregovore sa Vladom Srbije u vezi sa zaključivanjem akcionarskog sporazuma koji se odnosi na sticanje većinskog udela u NIS-u.
Šta se Srbija tačno dogovorila sa MOL-om oko NIS-a: Da li će se znati šta piše u akcionarskom ugovoru?
11.06.2026.•
8
Dan koji je počeo sa informacijom da je NIS od američkog OFAC-a zatražio novu operativnu licencu završio se objavom ministarke Dubravke Đedović Handanović da su Srbija i MOL postigli dogovor o akcionarskom ugovoru.
EU ispituje Paramauntovo preuzimanje Vorner brosa
11.06.2026.•
0
Evropska komisija pokrenula je proveru planirane kupovine kompanije Vorner bros diskaveri (WBD) od američke medijske grupe Paramount skajdens, vredne oko 110 milijardi dolara, u okviru propisa EU o stranim subvencijama.
Eksplozija troškova kapitalnih projekata: Samo Emiratima dugujemo dve milijarde dolara ove godine
10.06.2026.•
20
Najnovija analiza Fiskalnog saveta o predlogu budžeta za 2026. godinu otkriva zabrinjavajući trend snažnog porasta procenjenih vrednosti najvećih državnih investicija.
Hoće li biti struje za klima uređaje?
10.06.2026.•
15
Letnje toplo vreme je ove sezone došlo nešto kasnije.
Srbija se zadužila 235 miliona evra, investitorima morala da obeća veću zaradu
10.06.2026.•
5
Država Srbije se ove nedelje zadužila 27,6 milijardi dinara (oko 235 miliona evra) prodajom dinarskih obveznica za koje je morala da obeća veći prinos nego prošlog meseca.
NIS podneo zahtev za novu posebnu licencu za rad i posle 16. juna
10.06.2026.•
2
Naftna industrija Srbije (NIS) je saopštila da je podnela zahtev Kancelariji za kontrolu stranih sredstava (OFAC) Ministarstva finansija SAD zahtev za izdavanje nove posebne licence.
Proglašeni pobednici MIXX Awards za 2025 godinu: Digitalna izvrsnost nagrađena na konferenciji Digital Day
10.06.2026.•
0
Pobednici nacionalnog MIXX Awards takmičenja za 2025. godinu proglašeni su 5. juna u okviru konferencije Digital Day, najznačajnijeg događaja domaće digitalne industrije.
Koja državna preduzeća dobijaju najviše subvencija: Za 27 firmi 63,6 milijardi dinara
10.06.2026.•
2
Državnim preduzećima čiji rad prati Ministarstvo finansija, isplaćeno je 63,6 milijardi dinara.
OpenAI priprema izlazak na berzu, investitori procenjuju kompaniju na bilion dolara
09.06.2026.•
1
Kompanija za razvoj veštačke inteligencije Open AI saopštila je da je u tajnosti podnela prijavu za izlazak na berzu uz potencijalnu procenu vrednosti do bilion dolara.
Samo tri zemlje EU na vreme usvojile pravila o transparentnosti plata
09.06.2026.•
3
Slovačka, Italija i Litvanija su jedine članice Evropske unije koje su pre 7. juna, što je bio krajnji rok, usvojile nacionalne zakone za primenu Direktive o transparentnosti zarada.
Gujaničić: Nije dobro da Srbija uslovljava MOL obavezom rada NIS-ove rafinerije
09.06.2026.•
25
Vlast u Srbiji ne bi trebalo da uslovljava mađarsku kompaniju MOL obavezom rada NIS-ove rafinerije, kao ni bilo kojim drugim poslovnim potezom, izjavio je danas glavni broker Momentuma Nenad Gujaničić.
Parkirati ih dalje od objekata i drugih vozila: Stelantis opozvao 1,3 miliona "džipova" zbog rizika od požara
09.06.2026.•
1
Američko-holandski proizvođač automobila Stelantis opozvao je više od 1,3 miliona vozila marke "Jeep" širom sveta zbog rizika od požara i pozvao vlasnike da parkiraju vozila dalje od objekata i drugih automobila.
Komentari 9
H
dule
To sto direktor JP ima privatan biznis, e to vec nije ok, i trebalo bi zakonom zabraniti.
A,
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar