Vlada ukinula podsticaje za strance, IT sektor upozorava: Moguć odlazak stručnjaka i firmi iz Srbije
Vlada Srbije nedavno je ukinula Uredbu o kriterijumima za dodelu podsticaja poslodavcima koji zapošljavaju novonastanjena lica u Srbiji, izazvavši burnu reakciju IT zajednice.
Foto: Pixabay
Cilj ove Uredbe, koja je doneta 2022. godine, bio je da se podstakne zapošljavanje visokokvalifikovanih stručnjaka iz inostranstva za kojima postoji deficit na domaćem tržištu rada, a IT sektor bio je jedan od njih.
Pravo na podsticaj imali su poslodavaci u Srbiji koji su zapošljavali strance koji u prethodne dve godine od zaključenja ugovora o radu nisu boravili više od 180 dana u Srbiji, i koji su bili zaposleni na neodređeno vreme sa platom od najmanje 300.000 dinara mesečno.
To što su se predstavnici IT zajednice najviše pronašli da su na udaru nakon ukidanja ove uredbe nije čudno, jer prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, upravo IT sektor beleži najviše prosečne zarade u zemlji. U martu ove godine, prosečna neto plata programera iznosila je 310.417 dinara, a celokupnog IT sektora oko 251.000 dinara.
Vlada je ukidanje ove uredbe obrazložila tvrdnjom da je povećan broj poslodavaca koji se prijavljuju za subvencije, kao i broj novonastanjenih lica, piše Danas.
IT zajednica, međutim, oštro kritikuje način na koji je ova odluka doneta - bez najave, konsultacija ili prelaznog perioda, što, kako ističu, ozbiljno remeti poslovne planove firmi koje su te olakšice već uračunale u svoje budžete.
Zabrinutost u sektoru raste, jer mnogi upozoravaju da bi ukidanje podsticaja moglo dovesti do premeštanja stranih stručnjaka u druge zemlje, pa čak i do odlaska stranih IT kompanija iz Srbije.
S druge strane, deo analitičara smatra da nijedna podsticajna mera ne može trajati zauvek i da bi fokus države trebalo da bude na razvoju kadrova, predvidivom poreskom okruženju i stabilnim zakonima o radu.
Odluka dolazi u trenutku kada IT sektor predstavlja jedan od najjačih stubova domaće ekonomije: ukupni izvoz IKT usluga u 2024. godini dostigao je rekordnih 4,133 milijarde evra, što je rast od 20 odsto u odnosu na 2023. godinu.
Prva je na ukidanje uredbe reagovala Srpska IT asocijacija koja je poručila da ukidanje podsticaja bez najave ugrožava poslovanje i poverenje investitora. Direktor Srpske IT asocijacije Marko Vučetić rekao je za Danas da ovakva odluka može imati ozbiljne posledice po celokupno IT tržište i reputaciju Srbije kao tehnološkog centra u regionu.
"Kada je Srbija počela da se pozicionira kao IT hab, država je prepoznala koje mere mora da sprovede kako bi privukla strane kompanije i omogućila im da zaposle visokoobrazovane i, slobodno mogu da kažem, visokokvalitetne stručnjake", naveo je Vučetić.
Jedna od ključnih mera bila je uredba kojom su omogućene poreske olakšice za novonastanjena lica, odnosno stručnjake koji dolaze da rade u Srbiji, dodao je sagovornik beogradskog lista. Ova uredba, prema rečima Vučetića, imala je snažan efekat.
"Kompanije su pravile strateške finansijske analize i zaključile da im je Srbija isplativija od, recimo, Rumunije ili Bugarske. Zahvaljujući toj uredbi Srbija je ozbiljno zakoračila na globalnu mapu zemalja sa perspektivnim IT tržištem", rekao je Vučetić.
Prema Vučetićevim rečima, od ukupnog broja kompanija u njihovoj asocijaciji ovu meru države koristi oko 25 odsto, dok se poreske olakšice trenutno traže za oko 1.450 stručnjaka.
"Naša radna grupa se ne bavi samo ovom uredbom, već i širim poreskim pitanjima, ali ukidanje ove konkretne uredbe bez ikakve najave ili konsultacije sa privredom izazvalo je ozbiljnu zabrinutost. Naime, sve te kompanije su te podsticaje već uračunale u svoje finansijske planove i to je sada problem", ukazao je Vučetić.
Upozorio je i na dve moguće posledice zbog ukidanja ove uredbe: premeštanje stručnjaka i povlačenje investitora.
Kako je objasnio, od 1.450 stručnjaka (samo u okviru njihove asocijacije) veliki deo bi mogao da bude premešten na druga tržišta, koja su, navodi, bez ovih podsticaja koje je Srbija do sada imala, možda čak i povoljnija nego srpsko tržište.
"Uglavnom su to zemlje EU u okruženju koje imaju dobar poreski sistem, a samim tim što su u EU i povoljnu administraciju", rekao je Vučetić.
Drugi scenario, kojeg naziva "crni", koji bi mogao da se dogodi nakon ukidanja ove uredbe jeste gubitak poverenja investitora i njihov odlazak iz Srbije.
Vučetić je naglasio da IT kompanije planiraju svoje aktivnosti na period od pet ili više godina, te da je stabilnost poreskog sistema ključna za njihovo poslovanje.
I bivši direktor Inicijative "Digitalna Srbija" Nebojša Bjelotomić smatra da je odluka o ukidanju ove uredbe doneta previše naglo.
"Razumem da je ta uredba opterećenje za budžet, ali trebalo je najaviti ranije da se ukida kako bi kompanije mogle da planiraju. Biznis mora biti predvidiv, to je suština svakog biznisa, pa i IT-ja", rekao je Bjelotomić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Cena nafte na Kosovu za jedan mesec porasla 54 odsto, dostigla 1,82 evra po litru
31.03.2026.•
3
Od 2. marta do danas, cena nafte na Kosovu i Metohiji porasla je 54 odsto, sa 1,18 evra danas je dostigla 1,82 evra po litru.
SrbijaVoz potpisao ugovor: BG Voz dobija 30 novih električnih vozova
31.03.2026.•
4
Španska kompanija CAF potpisala je ugovor sa SrbijaVozom o isporuci 30 električnih vozova (EMU) za potrebe prigradske železnice BG Voz u Beogradu u vrednosti više od 300 miliona evra, objavljeno je danas.
Bajatović: Srbija će imati stabilno snabdevanje ruskim gasom do 2028.
31.03.2026.•
3
Generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović izjavio je da će Srbija imati stabilno snabdevanje gasom do 2028. godine, bez poskupljenja za domaćinstva i uz mogućnost da gas za privredu bude i nešto jeftiniji.
"Nije NIS, nešto ne valja između Srbije i Rusije": Kratkoročni gasni ugovor znak da Putin ne veruje Vučiću?
31.03.2026.•
37
Srbija je dobila produženje gasnog aranžmana sa Rusijom, ali ponovo na samo na tri meseca.
Osnovana Svetska organizacija za podatke u Pekingu
30.03.2026.•
0
Svetska organizacija za podatke (WDO) održala je danas prvi generalni sastanak u Pekingu, čime je zvanično osnovana.
APR: Sutra ističe rok za dostavljanje redovnog godišnjeg finansijskog izveštaja za 2025. godinu
30.03.2026.•
1
Agencija za privredne registre (APR) podsetila je da sutra ističe zakonski rok za dostavljanje redovnih godišnjih finansijskih izveštaja za 2025. godinu.
Srbija produžila ugovor za ruski gas za još tri meseca po "veoma povoljnim uslovima"
30.03.2026.•
15
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je razgovarao sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom i da je Srbija dobila produženje ugovora za gas na još tri meseca "po veoma povoljnim uslovima".
Euribor porastao na 2,5 odsto - poskupeće i krediti
30.03.2026.•
1
Šestomesečni euribor odnosno kamata koju banke najčešće zaračunavaju prilikom odobravanja kredita porastao je za pola procenta od početka meseca i iznosi 2,5 odsto.
Cene nafte prešle 115 dolara po barelu
30.03.2026.•
1
Cene nafte premašile su danas 115 dolara po barelu prilikom otvaranja tržišta u Aziji, dok se nastavljaju vazdušni udari u zemljama na Bliskom istoku, nešto više od mesec dana od početka rata u Iranu.
Cene plastike porasle zbog poskupljenja nafte
29.03.2026.•
1
Cene plastike skočile su zbog poskupljenja nafte, ali Srbija nije direktno pogođena pošto iz Persijskog zaliva uvozi malo sirovina, izjavio je sekretar Udruženja za hemijsku industriju PKS Dragan Stevanović.
Svetska trgovinska komora strahuje od najgore krize industrije
29.03.2026.•
0
Rat na Bliskom istoku mogao bi da pokrene najgoru krizu industrije u istoriji, upozorio je šef Svetske trgovinske komore.
Smanjenje akciza pravi rupu u budžetu od 40 miliona evra mesečno: Kako će država pokriti taj minus?
29.03.2026.•
25
Odluka Vlade Srbije da zbog rata u Iranu snizi akcizu za gorivo obradovala je vozače, ali je istovremeno izazvala i brigu u javnosti kako će se u budžetu "zakrpiti rupa" nastala zbog manjka planiranih sredstava.
APR: Rok za dostavljanje godišnjeg finansijskih izveštaja ističe 31. marta
28.03.2026.•
0
Agencija za privredne registre (APR) saopštila je da zakonski rok za dostavljanje redovnog godišnjeg finansijskog izveštaja za prošlu godinu ističe u utorak, 31. marta.
Zlato je izgubilo petinu vrednosti od januara - zašto?
28.03.2026.•
8
Cene zlata i srebra izgledaju kao finansijski rolerkoster već nekoliko meseci. Posle drastičnog rasta, koji je započeo još sredinom januara, događaju se i drastični padovi.
Kako se cena nafte prilagođava Donaldu Trampu?
28.03.2026.•
2
Kretanje cena nafte poslednjih nedelja sve više prati izjave američkog predsednika Donalda Trampa, dok investitori pokušavaju da procene dalji tok sukoba na Bliskom istoku.
Arsić: Poskupljenje nafte imaće višestruke posledice na privredu i prihode budžeta Srbije
27.03.2026.•
7
Rast cena energenata zbog rata na Bliskom istoku imaće višestruke negativne posledice na privredu Srbije, kaže profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, Milojko Arsić.
Poskupeo dizel: Nove cene goriva
27.03.2026.•
26
U narednih nedelju dana dizel će na pumpama u Srbiji biti skuplji za dinar, dok cena benzina ostaje nepromenjena.
Štandard: Evropa nije mnogo zavisna od nafte i gasa iz Persijskog zaliva
26.03.2026.•
10
Evropa ne spada u regione koji veoma zavise od nafte i gasa iz Persijskog zaliva odakle su isporuke poremećene zbog rata SAD i Izraela s Iranom, piše danas austrijski list Štandard.
Talas otpuštanja u IT sektoru: Za samo nekoliko dana 500 ljudi ostalo bez posla
26.03.2026.•
38
U Srbiji je u proteklih desetak dana nekoliko firmi iz IT sektora ugasilo poslovanje, pa je bez posla ostalo oko 500 radnika, a postoji bojazan da taj broj poraste.
Stručnjaci znali da će "Moravski koridor" poskupeti: Plaćamo 2,5 milijardi evra zbog vlasti
26.03.2026.•
11
Da će naprednjačka vlast za Moravski koridor platiti mnogo više od 745 miliona evra dalo se naslutiti još pre pet godina.
Posle rasta cene gasa i nafte očekuje se i poskupljenje struje
26.03.2026.•
9
Čak 25 odsto potrošnje električne energije u Evropi dolazi iz gasnih termoelektrana, a nova gasna kriza mogla bi znatno da oteža i tržište struje. Prirodno - očekuju se poskupljenja.
Komentari 34
Ja
moze samo kafu i pice, dva puta nesecno,kako da kupi stan jad nema za ratu. Ovi u IT su pokupovali svi stanove,mize im se rata za njih je smejurija,koliko imaju platu,zato su stanovi i poskupeli. Hvale se nakon dve gofine rada, kupuju stanove. Njima treba podsticaj, imaju para da sponzorisu prodvetu u blokadi, dali im za plate la jos hoce ti isti prosvetari i za nerad od drzave platu, unistili skolstvo. Fuj
Manjane
Darko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar