Vlasnici benzinskih pumpi: Do 1. decembra snabdevanje gorivom stabilno, dalje je neizvesno

Vlasnici najbrojnijih benzinskih pumpi u Srbiji, posle Naftne industrije Srbije (NIS), rekli su da će do 1. decembra biti dovoljno goriva.
Vlasnici benzinskih pumpi: Do 1. decembra snabdevanje gorivom stabilno, dalje je neizvesno
Foto: 021.rs
Kako navode, posle toga će, ako pančevačka Rafinerija, koja posluje u sastavu NIS-a, zbog sankcija prestane da prerađuje sirovu naftu, snabdevanje potrošača biti neizvesno.
 
NIS je, kako su rekli za Betu, najavio da će, ako se ne obezbedi dotok sirove nafte do tog datuma, na pumpama obustaviti isporuku naftnih derivata, bez obzira na godišnje ugovore i da maloprodajni lanci neće biti obeštećeni jer je u pitanju "viša sila".
Vlasnik lanca od 119 benzinskih stanica "Knez petrol" Srđan Knežević rekao je da je povećao uvoz derivata od početka oktobra od 17 do 20 odsto jer su mnoge privatne i državne firme, ustanove, kao i fabrike, zbog neizvesnosti sa nabavkama kod NIS-a, počele da se snabdevaju na njegovim pumpama.
 
Trenutno snabdeva, kako je rekao, 12.000 firmi i odobrava odloženo plaćanje do 100 dana.
On je naveo da, osim što mu NIS prema godišnjem ugovoru još isporučuje do 60 odsto derivata koji su neophodni njegovim pumpama, gorivo uvozi iz Hrvatske, Rumunije i Grčke - kamionima, brodovima, vozovima.
 
"U slučaju da Rafinerija u Pančevu stane sa preradom mi ne možemo da uvozom nadomestimo nedostajuće količinu derivata nafte na tržištu", rekao je Knežević.
Naveo je da je gorivo u poslednje dve nedelje poskupelo na berzama oko pet-šest dinara po litru, ne zbog NIS-a, već zbog cena nafte.
 
Prevoz goriva nije poskupeo jer je, prema njegovim rečima, država izašla u susret prevoznicima i sa 15 dinara po litru povećala povraćaj akcize na 35 dinara.
 
Vlasnica pumpi "Radun Avia" Jelena Radun rekla je da je NIS najavio da od 1. decembra, ako se ne reši problem sa sankcijama, neće moći da isporučuje oko 50 odsto ranije ugovorenih derivata za potrebe tog lanaca pumpi.
 
"Sada derivate kupujemo koliko uspemo da nađemo kod uvoznika. Da je jednostavno nije", rekla je Radun.
 
Gorivo je, prema njenim rečima, skuplje pet-šest dinara po litru i taj trošak mora da snosi prodavac jer je držva "zamrzla" cene benzina i dizela.
 
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić juče je, na otvorenoj sednici Vlade, rekao da će za sedam dana biti doneta konačna odluka o tome kako rešiti problem sa američkim sankcijama prema Gaspromnjeftu koji je većinski vlasnik NIS-a i prema odluci Ministarstva finansija SAD-a mora da proda svoj udeo i potpuno izađe iz vlasništva. 
 
Sankcije su posle osam odlaganja uvedene 9. oktobra.
 
Američko Ministarstvo finansija je pre nekoliko dana dalo novi rok do 13. februara da Gaspromnjeft izađe iz vlasništva.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Gugl će investirati 40 milijardi dolara u Teksas

Kompanija Gugl saopštila je da će do 2027. godine investirati 40 milijardi dolara u Teksas kako bi izgradio novu infrastrukturu za "dematerijalizovanu informatiku" (Cloud) i veštačku inteligenciju (AI).