Atanacković: Poskupljenja na pumpama delom posledica očekivanja da će skakati nabavna cena

Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković izjavio je da je nagli rast cena nafte posledica sukoba na Bliskom istoku i da bi poremećaji u snabdevanju mogli da potraju ukoliko se rat nastavi.
Atanacković: Poskupljenja na pumpama delom posledica očekivanja da će skakati nabavna cena
Foto: Pixabay
On je rekao da je skok cena sirove nafte usledio nakon napada Izraela i Sjedinjenih Američkih Država na Iran, ističući da veliki deo sveta, posebno Evropa i Azija, iz tog regiona dobija značajne količine nafte i gasa.
 
Prema njegovim rečima, dodatni problem predstavlja bezbednost transporta kroz Ormuski moreuz, kojim prolazi značajan deo izvoza nafte iz zemalja Persijskog zaliva.
"Ako tankeri ne mogu bezbedno da prolaze tim putem, postoji opasnost da pojedine zemlje proizvođači budu primorane da smanje ili čak obustave eksploataciju nafte, a to je proces koji se kasnije teško i sporo ponovo pokreće", rekao je Atanacković.
 
On je naveo da rast cena na svetskom tržištu ne bi trebalo odmah da se odrazi na cene goriva na pumpama, jer se trgovina sirovom naftom uglavnom ugovara sa isporukom nekoliko meseci unapred.
"Cene koje se trenutno formiraju na berzama odnose se na isporuke za naredne mesece, dok se snabdevanje većine evropskih zemalja trenutno oslanja na zalihe koje su ranije nabavljene po nižim cenama", kazao je Atanacković.
 
Prema njegovoj oceni, poskupljenja na pumpama delom su posledica očekivanja distributera da će u budućnosti morati da nabavljaju gorivo po višim cenama, pa se to unapred uračunava u maloprodajne cene.
Govoreći o snabdevanju Srbije, Atanacković je rekao da zemlja praktično zavisi od dopremanja sirove nafte preko Jadranskog naftovoda, jer nema direktan morski pristup za dopremu nafte u rafineriju u Pančevu.
 
Naveo je i da dodatnu neizvesnost stvara pitanje budućnosti Naftne industrije Srbije, odnosno moguće promene vlasništva, kao i poremećaji u snabdevanju naftom u regionu nakon što je za pojedine zemlje srednje Evrope obustavljen transport preko naftovoda Družba.
 
Atanacković je rekao da Srbija, prema zvaničnim informacijama, raspolaže rezervama nafte i derivata dovoljnim za oko 90 dana, ali je istakao da bi tim zalihama trebalo pažljivo upravljati.
 
On je ocenio da bi dugotrajan rast cena goriva najviše pogodio transport i poljoprivredu.
 
"Transport direktno zavisi od goriva, ali poskupljenja u tom sektoru utiču i na rast cena u gotovo svim drugim delatnostima. Još značajniji je uticaj na poljoprivredu, jer proizvodnja veštačkih đubriva u velikoj meri zavisi od energenata iz fosilnih goriva", rekao je Atanacković.
 
Ukazao je da bi poremećaji u snabdevanju energentima mogli posredno da utiču i na rast cena hrane, ali i na sektore poput turizma i avio-saobraćaja, gde gorivo čini značajan deo troškova.
 
Govoreći o dugoročnim rešenjima, Atanacković je ocenio da energetske krize mogu da podstaknu energetsku tranziciju, ali da fosilna goriva još dugo neće biti lako zamenjiva.
 
"Obnovljivi izvori poput vetra i sunca jesu važni, ali nisu stabilni izvori energije. Zato će još duže vreme biti potrebno kombinovati ih sa drugim rešenjima, poput hidroelektrana ili nuklearne energije", rekao je on.
OGLASI RADNO MESTO!

Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.

Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.

  • Gusar

    18.03.2026 22:47
    Zapad je naš idol
    Zapadni pirati sada otvoreno otimaju tankere,nafta i gas,budu džabe.
    Zato su najbogatiji,ranije su to krili.
  • Maki

    18.03.2026 22:32
    Atanacković
    Za sve se on pita.
    Baš sve,kako gazda kaže.
  • xYx

    18.03.2026 22:29
    ..u galskom naselju gde živi Talični Tom...živela Srbija

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

NBS u SEPA registru: Plaćanje moguće od 5. maja

Narodna banka Srbije (NBS) dobila je pozitivnu ocenu Evropskog platnog saveta u postupku prijave za učešće u platnoj šemi SEPA Credit Transfer i operativnog izvršenja transakcija za potrebe budžetskih korisnika.

MOL i Slovnaft podneli novu žalbu protiv Janafa

Mađarska MOL grupa i slovački Slovnaft podneli su novu žalbu Generalnom direktoratu za konkurenciju Evropske komisije, ovaj put zbog toga što Jadranski naftovod (Janaf) zloupotrebljava cene, saopšteno je iz MOL grupe.