Iako akcize na gorivo nisu snižene 60 odsto kako je obećano: Mesečno koštaju budžet 34 miliona evra
Početkom februara ove godine, Vlada je u okviru redovnog usaglašavanja sa prosečnom inflacijom iz 2025. povećala akcize na gorivo koje su za bezolovni benzin utvrđene na 72 a za dizel na 74,04 dinara po litru.
Foto: 021.rs
Tri nedelje kasnije, SAD i Izrael započeli su vojnu intervenciju protiv Irana, što je pokrenulo spiralu ekonomskih problema.
U njihovom središtu sve je očiglednija naftna i gasna kriza s obzirom na to da petina tih energenata na globalno tržište dolazi iz regiona Bliskog istoka. Na svetskim berzama došlo je do skoka cena, u pojedinim danima i za više od 30 odsto uz prognozu da će rast biti i veći zbog neizvesnosti, razrušenih proizvodnih kapaciteta i jako otežanog transporta, piše Demostat.
Srbija je u prvoj reakciji odlučila da smanji tek utvrđeni iznos akciza ne bi li nižim fiskalnim opterećenjima amortizovala cenovni udar u nabavci sirove nafte. Akcize su prvo spuštene za 20 odsto, potom i za 25 odsto sa ograničenim trajanjem koje je sada limitirano do 24. aprila. Prema novoj računici, na proizvodnu cenu litra bezolovnog benzina dodaje se 54 dinara akcize a na gasna ulja (dizel) 53,50 dinara.
Na tako formiranu cenu obračunava se i porez na dodatu vrednost (PDV), ali po tom osnovu neće se bitnije smanjiti prihod u državni budžet, jer značajniji deo koji se izgubi zbog nižih akciza, nadoknađuje se iz uvećane cene naftnih derivata što je takođe deo osnovice za obračun PDV-a.
Uz to, cene goriva koje i pored intervencije rastu, kao i veći troškovi u drugim oblastima proizvodnje, po sili inflacije delimično će pokriti nedostajući akcizni prihod. Litar benzina trenutno košta 191 dinar a dizela 217 dinara.
Ipak, pregrada u državnoj kasi koja se puni iz akciza biće značajno umanjena bar u ovom periodu na koji se nova uredba Vlade odnosi.
Prema planiranom budžetu za 2026. godinu, u kome uobičajeno poreski prihodi učestvuju sa više od 86 odsto ukupnog priliva, od predviđenih 2.080 milijardi dinara (17,8 milijardi evra) najveći je udeo koji će biti ubran iz PDV-a. Ove godine po tom osnovu očekuje se iznos od 1.084 milijarde dinara (ili 9,26 milijardi evra) što u ukupnim poreskim prilivima u budžet, učestvuje sa gotovo 45 odsto.
Drugi po visini prihod, sa udelom od 19 odsto, potiče od akciza. Predviđeno je da se po tom osnovu prikupe 453,3 milijarde dinara (3,87 milijardi evra). Više od polovine akciznog priliva ubire se od plasiranja naftnih derivata - 244 milijarde dinara (preko dve milijarde evra) što znači da iz te niše dolazi malo više od svakog desetog poreskog dinara u budžetu - preciznije 10,1 odsto poreskog prihoda obezbeđuje se naplatom akciza na naftne derivate.
Iako računice za prvi kvartal još nisu svedene, za mesec dana koliko je u primeni smanjeni iznos akcize, gruba procena kazuje da je državna kasa najverovatnije lakša za oko četiri milijarde dinara (više od 30 miliona evra).
Da li će to umanjenje uticati da se neke od planiranih investicija ili obaveze ne ispune, ili će poslužiti kao alibi za to što nije ispunjeno, za sada se ne zna. Vlada uvek može da potegne keca iz rukava i da se dodatno zaduži kako bi zatvorila novu budžetsku rupu, ako joj je to potrebno.
Konačno, radovi oko Expo izložbe privode se kraju, trebaće dosta para za sve što je predviđeno a istovremeno se i izbori uveliko najavljuju pa je teško poverovati da će vlast umanjiti aktivnost ukoliko to nije iz nekih drugih razloga. Zato je onaj kartaroški trik ipak verovatniji, procenjuje Demostat.
Koliko dugo će budžet moći da izdrži smanjene akcize teško je proceniti a još je teže objasniti enigmu cene koja i pored te olakšice spada među skuplje u svetu.
Od 169 država rangiranih od najjeftinije do najskuplje, Srbija zauzima visoko 130. mesto po visini cene benzina i 131. po ceni za dizel.
Prema podacima sajta GlobalPetrolPrices, na dan 13. april ove godine, najjeftiniji dizel ima Venecuela, za litar se plaća 0,004 američka dolara, dok se najpovoljnije benzin toči u Libiji (0,024 dolara) i Iranu (0,029 dolara). Najskuplje je u Hongkongu gde je litar dizela 4,5 dolara a benzina 4,135. Autori sajta napominju da je najniža cena goriva u zemljama koje imaju sopstvenu proizvodnju ili su izrazito nerazvijene, a dodaju da je za one koji potrebe podmiruju iz uvoza, cena u nabavci na svetskom tržištu ista za sve.
Razlike koje se javljaju u maloprodaji potiču od državnih nameta, poreza, akciza i drugih taksi.
Od naše "olakšane" cene, jeftiniji benzin je, između ostalih, na pumpama u Severnoj Makedoniji, BiH, Bugarskoj, Crnoj Gori i Sloveniji, dok je skuplje u Mađarskoj, Hrvatskoj, Grčkoj, Rumuniji, Albaniji i Nemačkoj. Po nižoj ceni od naše, dizel se nabavlja u Severnoj Makedoniji, Mađarskoj, Crnoj Gori, Bugarskoj i Sloveniji a skuplje je u Hrvatskoj, BiH, Rumuniji, Grčkoj, Albaniji i Nemačkoj.
Ali, od cene nafte još je važnije pitanje da li će je na svetskoj pijaci biti dovoljno. Već posle prvih vojnih dejstava i šoka zbog zaustavljenih tankera procenjeno je da se postrojenja za proizvodnju gasa i sirove nafte na Bliskom Istoku neće tako brzo obnoviti. To se odmah odrazilo na tržišta, pa je u velikom broju zemalja skočila ne samo cena već i potražnja koja je proizvela nestašice.
U Srbiji se taj skok potražnje dogodio još početkom prošle godine, nakon što je američka administracija zbog većinskog ruskog vlasništva uvela sankcije Naftnoj industriji Srbije.
To je psihološki momenat koji može da utiče na pojačanu tražnju, ali istovremeno zbog sve skupljeg goriva i tražnja može da oslabi pa je jako teško izvući zaključke, ukazuje za Demostat generalni sekretar Udruženja naftne industrije Srbije Tomislav Mićović.
"Potrebe srpskog tržišta u potpunosti su zadovoljene iz domaće proizvodnje i uvoza iako se dešavalo da država reaguje rezervama. Ali, to je bilo zbog zaustavljene prerade u pančevačkoj rafineriji, ili kada su naglo uvećane nabavne cene. Ali, u odnosu na ukupne zalihe, intervenisalo se malim količinama. Usledila je druga vrsta intervencije, smanjenje akciza, prema poslednjoj objavi za 25 odsto, ali je pri tom nažalost, izostavljeno smanjenje akcize na tečni naftni gas (TNG) koji je takođe motorno gorivo. Time je narušen paritet, gas je postao preskup pa su ta vozila jednostavno prešla na benzin dodatno opterećujući njegov promet", kaže Mićović.
Podseća da smo ušli u petu godinu primene uredbe o ograničenju cena dizela za poljoprivredna domaćinstva, koja su do skoro, na osnovu uredbe iz 2022. godine, kupovala gorivo po ceni od 179 dinara a imali su pravo da po toj ceni nabavljaju po 100 litara za svaki hektar registrovan u eAgraru. Tek nedavno je ta cena podignuta na 184 dinara.
Istovremeno, registrovana gazdinstva mogu da na osnovu računa o kupljenom gorivu podnesu zahtev za refakciju akcize, na osnovu koje će imati povrat od 50 dinara po kupljenom litru dizela. Pravo na refakciju akcize imaju i prevoznici u drumskom i teretnom saobraćaju, napominje Mićović.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Ranko Mimović koji je navodno ponudio dve milijarde evra za NIS: "Jedno krajnje prijateljsko preuzimanje"
12.05.2026.•
9
Ranko Mimović, čija kompanija je navodno uputila ponudu od dve milijarde evra za preuzimanje ruskog udela u NIS-u, ponovo se oglasio.
Država će danas pokušati da se zaduži za još 10 milijardi dinara, a novo zaduživanje planirano za jun
12.05.2026.•
18
Posle nedavnog zaduživanja od tri milijarde evra putem evroobveznica, država će danas, 12. maja, investitorima ponuditi i dinarske obveznice vredne 10 milijardi dinara (oko 85 miliona evra).
Svima samo ne Srbiji: Uprkos velikodušnoj ponudi, Rusi neće da nam prodaju NIS
12.05.2026.•
36
Još deset dana ostalo je za finalizaciju dogovora između Rusa i Mađara i prodaje NIS-a kompaniji MOL, kako bi bile ukinute američke sankcije srpskoj naftnoj kompaniji uvedene zbog većinskog ruskog vlasništva.
RZS: U Srbiji u prvom kvartalu pad vrednosti građevinske delatnosti u stalnim cenama
11.05.2026.•
0
U Srbiji je vrednost izvedenih građevinskih radova u prvom kvartalu ove godine veća za 1,7 odsto u tekućim cenama nego u isto vreme 2025. godine, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
NBS: Smanjene bruto devizne rezerve, nova kupovina zlata od Ziđina
11.05.2026.•
3
Narodna banka Srbije (NBS) objavila je danas da su na kraju aprila ove godine bruto devizne rezerve iznosile 28,1 milijardu evra i bile su manje za 329,5 miliona evra nego na kraju marta.
Srbija ima plan B i C za NIS: Sprema li država otkup ruskog udela?
11.05.2026.•
15
Ukoliko mađarska kompanija MOL odustane od kupovine ruskog udela u Naftnoj industriji Srbije, ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da Srbija u tom slučaju ima i plan B i plan C.
Šta političke promene u Mađarskoj znače za srpski udeo u Pakšu 2?
11.05.2026.•
3
Srbija će za učešće u projektu Pakš 2, morati da pregovara sa novom političkom snagom u Budimpešti sudeći prema poslednjim vestima iz Mađarske.
Đedović Handanović: Curi vreme MOL-u i Gaspromnjeftu, naši zahtevi su jasni
11.05.2026.•
14
Većinski vlasnik NIS-a ruski Gasporomnjeft i mađarska kompanija MOL imaju još 11 dana da podnesu dokumentaciju Kancelariji za kontrolu stranih sredstava SAD o kuporodajnom ugovoru.
Majska muka seljaka u Srbiji
11.05.2026.•
7
Maj je u našim krajevima najlepši mesec, temperatura je prijatna, sunce nas obasjava, u gradovima ljudi satima šetaju parkovima, uz reku.
"Da li će stadion u okviru Expo-a biti dovoljno korišćen": Ekonomista o isplativosti megalomanskog projekta
11.05.2026.•
50
Megaprojekti poput Expo-a retko kad ostaju u okvirima planiranog budžeta, dok se njihovi pravi efekti mere tek godinama nakon završetka manifestacije.
Građani u vrzinom kolu sa keš kreditima: Zadužuju se da bi otplatili dugove i preživeli
10.05.2026.•
23
Novac na računu za samo nekoliko sati uvek zvuči primamljivo. Bilo da planirate letovanje, renoviranje stana ili samo krpite rupe u budžetu, odlazak po brzu gotovinu za neke je postao redovan finansijski potez.
Gujaničić: Zahtev Srbije MOL-u da rafinerija radi - nerealan
10.05.2026.•
16
Država, kao manjinski akcionar u NIS-u, ima nerealne zahteve od potencijalnog kupca, kompanije MOL, da Rafinerija u Pančevu radi određenim kapacitetom, rekao je glavni broker Momentum Securitiesa Nenad Gujaničić.
Vasić: Ne treba se žaliti na cene nekretnina, ako bi pale - to bi značilo da postoji veliki problem na tržištu
10.05.2026.•
70
Finansijski konsultant Vladimir Vasić izjavio je da ukoliko bi došlo do pada cena nekretnina u Srbiji, posledice toga bi osetili i građani, i banke, i investitori.
Navodna ponuda nepoznate srpske kompanije za NIS - podizanje cene?
10.05.2026.•
5
Vest da je novoosnovana i nepoznata kompanija iz Srbije ponudila ruskim vlasnicima dve milijarde evra za otkup njihovih akcija u NIS-u, ne smatra se ozbiljnom, već je njen cilj verovatno podizanje vrednosti kompanije.
Radosavljević: Rusi od početka ne žele da prodaju NIS
09.05.2026.•
12
Goran Radosavljević, profesor Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju, izjavio je da građani Srbije dobro percipiraju da se ekonomska situacija u zemlji neće kretati u dobrom smeru.
EU: Aviokompanije moraju da plate odštetu putnicima i kada otkazuju letove zbog krize sa gorivom
09.05.2026.•
3
Evropska unija poručila je aviokompanijama da neće biti oslobođene obaveze isplate odštete putnicima ukoliko otkazuju letove zbog nestašice ili visokih cena avionskog goriva, uprkos sve ozbiljnijoj energetskoj krizi.
Nove cene goriva: Dizel ponovo poskupeo
08.05.2026.•
21
Dizel je poskupeo za dva dinara, dok je cena benzina ostala nepromenjena.
Macut o NIS-u: Predlog MOL-a nije prihvatljiv za Srbiju
08.05.2026.•
49
Predlog MOL-a za otkup ruskog dela u Naftnoj industriji Srbije nije prihvatljiv za Srbiju, kaže premijer Đuro Macut.
Ministarstvo trgovine: Od 11. maja aktivacija platforme eUpitnik za posrednike
07.05.2026.•
0
Ministarstvo trgovine Srbije će 11. maja aktivirati platformu "eUpitnik za posrednike" za dostavljanje podataka posrednika u prometu i zakupu nepokretnosti, najavljeno je danas.
Gugl nudi promene u pretraživanju vesti kako bi izbegao kazne Evropske unije
07.05.2026.•
1
Američka tehnološka kompanija Gugl predložila je promene u pretraživanju vesti, kako bi izbegla nove antimonopolske kazne Evropske unije, za koje je već morala da izdvoji 9,5 milijardi evra.
Evropi hitno potrebni AI data centri: Energetska mreža to ne može da isprati
07.05.2026.•
4
Nova studija otkriva probleme evropskog plana za proširenje svojih kapaciteta u domenu veštačke inteligencije. Kao glavni problem pominje se slab kapacitet energetske mreže.
Komentari 10
dacic
Jug Bogdan
Hrvatska dizel 1,92-96
Slovenija dizel 1,94
Italija dizel 2,12
Onaj jači dizel na sva tri mesta 2,32
Benzin od 1,68 do 1,89
Dusan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar