Sve širi spisak zemalja koje uvode obaveznu vakcinaciju za sve ili određene grupe
Podstaknute skokom u broju zaraženih prouzrokovanim delta sojem korona virusa, kao i zastojem u procesu vakcinisacije, veliki broj zemalja uvodi obaveznu vakcinaciju.
Foto: 021.rs
Poslednjih dana raste i broj zemalja koje uvode obaveznu vakcinaciju državnim službenicima i drugim kategorijama radnika.
U Indoneziji je još u februaru uvedena obavezna vakcinacija, a svako ko nije hteo da se vakciniše upozoren je o mogućem plaćanju kazne ili uskraćivanju prava na socijalnu pomoć. U Saveznim Državama Mikronezije vakcinacija odraslih obavezna je od od jula ove godine, a u Turkmenistanu takođe je na snazi odluka o obaveznoj vakcinaciji starijih od 18 godina.
Državni službenici, radnici u privatnom i javnom sektoru
U Kanadi je prošlog meseca doneta odluka da će svi nevakcinisani državni službenici biti prisiljeni da uzmu neplaćeni odmor, a vakcinacija je obavezna za sve putnike u avionima, vozovima i brodovima. Takođe je rečeno da će svih 338 članova kanadskog parlamenta morati da se vakcinišu sa obe doze pre nego što se vrate na posao.
Od septembra je i u Kostariki doneta odluka da svi radnici u javnom sektoru moraju biti vakcinisani.
U Egiptu se od zaposlenih u javnom sektoru nakon 15. novembra zahteva da budu vakcinisani ili da se testiraju na virus jednom nedeljno.
Na Fidžiju je u avgustu predstavljena politika "nema vakcine, nema posla" kojom se nevakcinisanima zabranjuje dolazak na posao. Zaposleni u privatnom sektoru takođe bi mogli da plate novčane kazne, a firme bi mogle biti zatvorene ako odbiju vakcinaciju.
U Mađarskoj, u kojoj je vakcinacija zdravstvenih radnika već obavezna, prošlog meseca je najavljeno da će zaposleni u državnim institucijama morati da budu vakcinisani.
Kovid potvrde u Italiji su obavezne od oktobra, a zaposleni bez potvrde o vakcinaciji, negativnog testa ili dokaza o nedavnom oporavku od virusa biće privremeno udaljeni sa radnog mesta, a preti im novčana kazna ako nastave da dolaze na posao.
Letonske vlasti su 12. novembra donele odluku da je onima koji odbiju vakcinaciju zabranjeno glasanje i biće im smanjena plata. Preduzećima je od 4. oktobra dozvoljeno da otpuste one radnike koji ne žele da se vakcinišu ili da se prebace na rad od kuće.
Moskovske vlasti su u junu naredile svim javnim radnicima da se vakcinišu, a firme su dobile rok od mesec dana da barem 60 odsto zaposlenih prime barem prvu dozu. Sankt Petersburg je 9. novembra naredio obaveznu vakcinaciju za sve starije od 60 godina, kao i za one koji pate od hroničnih bolesti.
U Saudijskoj Arabiji je u maju doneta odluka da se svi radnici javnog i privatnog sektora moraju vakcinisati ukoliko žele da borave na radnom mestu. Takođe, vakcinisane moraju biti i sve osobe koje žele da uđu u zgradu vlade te i u privatne i javne obrazovne institucije.
Vlasti u Tunisu odlučile su u oktobru da svi službenici, zaposleni i posetioci zgrada javne i privatne uprave moraju pokazati potvrdu o primljenoj vakcini, dok će nevakcinisani zaposleni biti privremeno udaljeni sa posla dok ne "pribave" potvrdu.
Turska od avgusta traži negativne testove na kovid19, a dokaz o vakcinaciji u nekim sektorima, što uključuje zaposlene u prosveti i javnom prevozu.
Ukrajina je od oktobra uvela obaveznu vakcinaciju za zaposlene u javnom sektoru uključujući i prosvetne radnike. Nevakcinisanima se ograničava ulaz u restorane, na sportske i druge događaje.
Bajden je u Americi još 10. septembra naredio svim državnim službenicima obaveznu imunizaciju ili testiranje jednom nedeljno za radnike u privatnom sektoru. Uredba, ipak, stupa na snagu od 4. januara naredne godine.
Zdravstveni radnici
Od juna je u Australiji imunizacija obavezna za radnike u visokorizičnim oblastima poput ustanova za starije i nemoćne, te i u "karantinskim hotelima".
Velika Britanija je u oktobru uvela obavezu vakcinacije za radnike u domovima za stara i nemoćna lica u Engleskoj. Zdravstveni radnici u Engleskoj moraće da budu vakcinisani do 1. aprila.
U Francuskoj svi zdravstveni, radnici u domovima za stare, medicinski tehničari za negu u kući i hitnu pomoć, morali su da budu vakcinisani do 15. septembra barem prvom dozom. Zbog neispunjavanja tog uslova oko 3.000 radnika privremeno je udaljeno sa radnih mesta.
Zaposleni u domovima za starije i nemoćne kao i svi zdravstveni radnici u Grčkoj u obavezi su da prime obe doze vakcine.
Novi Zeland je u oktobru najavio da će se od prosvetara, pružalaca zdravstvene nege i nege za osobe sa invaliditetom tražiti da budu u potpunosti vakcinisani.
Ostali radnici
U Zapadnoj Australiji svi zaposleni u rudarstvu i na istraživanju nafte i gasa moraće do 1. decembra da prime prvu dozu vakcine, dok će drugu biti primorani da prime do 1. januara.
Glavni grad Kine, Peking, traži još jednu dozu vakcine za ključne radnike na gradilištima, što uključuje i kuvare, obezbeđenje i čistače.
Iz kabineta predsednika Filipina poručili su da će od 1. decembra vakcinacija ili redovno testiranje biti obavezno za radnike u kancelarijama i u javnom prevozu.
Kazahstan je uveo obaveznu vakcinaciju ili testiranje jednom nedeljno za osobe koje rade u grupama od više od 20 ljudi.
Ulazak na javna mesta
U Austriji su milioni ljudi koji nisu potpuno imunizovani protiv korona virusa od 15. novembra stavljeni u karantin, dok je nevakcinisanima već od ranije zabranjeno da ulaze u restorane, hotele, pozorišta i žičare.
Od 21. oktobra u Bugarskoj je obavezna kovid potvrda za osobe koje posećuju javna mesta poput kafića, hotela, koncertnih dvorana, muzeja i bazena.
Dan ranije je i u Češkoj najavljeno da će restorani i klubovi morati da proveravaju kovid potvrde, a ista pravila važe i u Danskoj.
Od sredine decembra u Francuskoj će osobama starijim od 65 godina biti potrebna potvrda o primanju dodatne doze vakcine kako bi mogle da idu u restorane, vozove i avione.
U Libanu ulazak u restorane, kafiće i na plaže dozvoljen je osobama sa potvrdama o vakcinaciji, te osobama sa važećim testovima na antitela.
Obavezna potvrda o vakcinaciji za ulazak u sve zgrade vlade i javne prostore poput kafića, restorana, bioskopa, teretana i javni prijevoz od oktobra je na snazi i u Maroku.
Holandija je u septembru predstavila zdravstvenu potvrdu o vakcinaciji koja omogućava ulazak u kafiće, restorane, klubove i na kulturne događaje.
U Rumuniji su potvrde od 25. septembra obavezne za ulazak u većinu javnih prostora.
Mnoge ruske regije koje su bile u karantinu sada zahtevaju dokaz o vakcinaciji ili o preležanoj bolesti za ulazak u kafiće, restorane i tržne centre.
U Švajcarskoj je potrebno pokazati potvrdu o vakcinaciji, preležanom virusu ili negativan rezultat testa za ulazak u kafiće, restorane i teretane.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Dva vatrogasca stradala dok su gasila požar kod aerodroma u Bordou
21.07.2026.•
0
Dva vatrogasca su danas poginula tokom gašenja velikog požara kod aerodroma grada Bordoa na jugozapadu Francuske, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Vlada Severne Makedonije proglasila krizno stanje u Gostivaru zbog zagađene vode
21.07.2026.•
0
Vlada Severne Makedonije proglasila je danas krizno stanje u opštini Gostivar u trajanju od 30 dana, zbog zagađene vode u gradskom vodovodu.
U Italiji zaplenjeno 770 kilograma kokaina, na paketima zastava Srbije
21.07.2026.•
0
Italijanska finansijska policija i carinici zaplenili su u luci Vado Ligure više od 770 kilograma kokaina, sakrivenog u pošiljci banana koja je stigla iz Ekvadora, kako je navedeno na sajtu Italijankse policije.
Istraga protiv Orbanovog Fidesa: Tužilaštvo upalo u stranku i oduzelo servere
21.07.2026.•
1
Mađarska opoziciona partija Fides saopštila je da su tužioci upali u prostorije te stranke u kojima se čuvaju serveri, kako bi zaplenili komunikacione sisteme i baze podataka, objavio je Rojters.
Dve osobe poginule, više od 80 povređeno tokom proslave šampionske titule u Španiji
21.07.2026.•
0
Tokom proslave pobede Španije na Svetskom prvenstvu dve osobe su poginule, a više od 80 je povređeno, prenosi agencija EFE.
Dvojica Skopljanaca osumnjičena da su silovali državljanku Srbije
21.07.2026.•
0
Skopska policija podnela je krivičnu prijavu protiv dvojice muškarca zbog sumnje da su silovali 32-godišnju ženu iz Srbije koja živi u Skoplju, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije.
Muškarac nožem ranio dvoje turista kod Akropolja
21.07.2026.•
0
Grčka policija saopštila je da je muškarac nožem povredio dvoje turista u blizini Akropolja u Atini.
Dojče ban zabranjuje alkohol na svim železničkim stanicama
21.07.2026.•
0
Nemačka železnica (Dojče ban) planira da do jeseni uvede zabranu konzumiranja alkohola na svim železničkim stanicama u zemlji, u cilju povećanja bezbednosti i smanjenja incidenata.
Milanović kritikovao Plenkovića što je u Parizu sedeo iza Vučića
21.07.2026.•
7
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović kritikovao je premijera Hrvatske Andreja Plenkovića što je pristao da na nedavnoj vojnoj paradi u Parizu sedi u drugom redu, iza predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Prva odluka novog britanskog premijera: Instrukcije šta u slučaju nuklearne apokalipse
21.07.2026.•
1
Novi britanski premijer Endi Bernam je prvog dana svog mandata morao da donese odluke o mnogim pitanjima, a najvažnija je potpisivanje pisama sa instrukcijama šta da se učini u slučaju nuklearne apokalipse.
Čelnici komunalnog preduzeća u Gostivaru uhapšeni zbog zagađenja vode i trovanja više od 3.000 građana
21.07.2026.•
0
Policija je uhapsila direktorku i dva rukovodioca u javnom komunalnom preduzeću "Komunalec" u Gostivaru zbog sumnji da je došlo do zagađenja vode u gostivarskom vodovodu.
Šahistkinja Judit Polgar odbila predlog Petera Mađara da bude predsednica Mađarske
21.07.2026.•
16
Mađarska šahistkinja Judit Polgar odbila je predlog premijera te zemlje Petra Mađara da se kandiduje za predsednicu, istakavši da se ne oseća dovoljno snažno za to.
Američki tužioci u Derventi saslušali nekoliko bivših srpskih logoraša
20.07.2026.•
2
Američki tužioci danas su saslušali nekoliko bivših srpskih logoraša iz Dervente, detaljno ih ispitujući zločinima i osumnjičenima, koji trenutno žive na području SAD, prenela je Radio-televizija Republike Srpske (RTRS).
Endi Bernam je novi premijer Velike Britanije
20.07.2026.•
2
Britanski poslanik Endi Bernam zvanično je postao premijer Velike Britanije, saopšteno je danas iz Bakingemske palate.
Dečak poginuo tokom proslave pobede Španije na Svetskom prvenstvu
20.07.2026.•
0
Trinaestogodišnji dečak je poginuo u Sijudad Rodrigu, Salamanka, tokom proslave pobede Španije u finalu Svetskog prvenstva u fudbalu.
EU zabranila uništavanje neprodate odeće i obuće: Usledile kritike
20.07.2026.•
1
Velikim kompanijama u EU više neće biti dozvoljeno da uništavaju neprodatu odeću i obuću, prema pravilima koja su stupila na snagu, a koja zahtevaju od kompanija da preprodaju ili doniraju svoju robu.
Izrael će koristiti krokodile da čuvaju zatvore sa palestinskim zatvorenicima
20.07.2026.•
2
Izrael bi uskoro mogao da koristi krokodile za čuvanje zatvora u kojima su palestinski zatvorenici.
Vodeni tornado zahvatio kampove na Lošinju: Povređene dve osobe
19.07.2026.•
0
Dve osobe povređene su u vodenom tornadu koji je u nedelju ujutro zahvatio kampove Lopari i Rapoča na Lošinju.
Više požara u Grčkoj
19.07.2026.•
0
Veliki šumski požar izbio je danas u oblasti Milaki na grčkom ostrvu Evija, a u njegovom gašenju učestvuje 28 vatrogasaca sa devet vozila, dok iz vazduha deluje sedam aviona i jedan helikopter, prenose grčki mediji.
Novi sistem kontrole granica EU gotovo utrostručio vreme čekanja
19.07.2026.•
5
Novi sistem kontrole granica Evropske unije gotovo je utrostručio vreme koje državljani Velike Britanije provode na pasoškoj kontroli, čak i nakon određenih poboljšanja, izjavio je direktor aerodroma u Rimu Ivan Basato.
Zemljotres jačine 5,5 pogodio Peru, najmanje pet osoba poginulo
19.07.2026.•
0
Zemljotres jačine 5,5 pogodio je Peru, a poginulo je najmanje pet osoba, saopštile su lokalne vlasti.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar