Vazdušni prostor Moldavije bio zatvoren zbog letećeg objekta nalik balonu
Moldavija je danas nakratko zatvorila vazdušni prostor zbog letećeg objekta koji je ličio na meteorološki balon - sondu.
Foto: Beta/AP
To se dešava u jeku tenzija s Rusijom koju je optužila da namerava da zbaci moldavsku proevropsku vlast, a takođe danas je Rumunija, članica NATO-a, podigla lovačke avione zbog nepoznatog objekta.
Moldavija je objavila sredinom dana da zatvara vazdušni prostor, te su obustavljeni svi letovi iz "bezbednosnih razloga", ali nije bio drugih podataka.
U saopštenju objavljenom večeras, Direkcija za civilinu avijaciju Moldavije je objasnila da su dobili izveštaj da je detektovan jedan mali neidentifikovani objekat.
"S obzirom na meteorološke uslove i nemogućnost da se prati i identifikuje objekat i njegova putanja leta", vazdušni prostor je iz predostrožnosti bio zatvoren do 14.46, kada je "opasnost otklonjena", navodi se u saopštenju.
U jeku afere sa misterioznim letećim objektima oborenim u SAD, Rumunija koja je sused Moldavije takođe je danas primetila sličan objekat koji je imao karakteristike meteorološkog balona, i leteo na visini od oko 11.000 metara, a da se ne zna da li se radi o istom objektu kao u Moldaviji.
Rumunsko Ministarstvo odbrane je saopštilo danas da je Ratno vazduhoplovstvo 10 minuta po radarskom otkrivanju letelice na 11.000 metara visine, poslalao dva aviona MiG-21 koji medjutim nisu uspeli da potvrde prisustvo objekta, ni vizuelno ni preko radara. Moldavija jača bezbednosne mere zbog navodnog plana Moskve da sruši proevropske vlasti u Kišinjevu što su Rusi demantovali.
Sistem za nadzor rumunskog Ratnog vazduhoplovstva otkrio je u vazdušnom prostoru Rumunije letelicu koja liči na meterološki balon, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane.
U saopštenju se navodi da je Ratno vazduhoplovstvo 10 minuta od otkrivanja letelice na 11.000 metara visine, poslalao dva aviona MiG 21 koji medjutim nisu uspeli da potvrde prisustvo objekta, prenosi Rojters.
Ministarstvo odbrane Rumunije je saopštilo da su posade aviona ostale u tom području 30 minuta i vratile se u bazu nakon pošto nisu imale ni vizuelnu, ni radarsku potvrdu cilja.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Region i svet
Evropska komisija: Bugarska uvodi evro iako je pala vlada u Sofiji
12.12.2025.•
0
Bugarska će od 1. januara moći da uđe u zonu evra iako je vlada u Sofiji podnela ostavku posle masovnih višenedeljnih demonstracija građana koji su negodovali zbog raširene korupcije u sistemu vlasti.
Nobelovka Narges Mohamadi uhapšena u Iranu
12.12.2025.•
0
Dobitnica Nobelove nagrade za mir 2023. Narges Mohamadi uhapšena je u Iranu, saopštili su danas njeni simpatizeri.
Poljoprivrednici blokirali Solun: Na traktorima mrtvački sanduci
12.12.2025.•
2
Zemljoradnici i stočari iz severne Grčke, ogorčeni zbog svog ekonomskog položaja i izostanka dovoljne pomoći države i EU, danas su od podneva blokirali ulaze u luku u Solunu, te time i centar tog grada.
Generalni štrajk u Italiji i demonstracije širom zemlje
12.12.2025.•
2
U Italiji je počeo generalni štrajk, a demonstracije se održavaju širom zemlje.
Tužilaštvo BiH 2022. godine otvorila predmet "Sarajevo safari", još uvek nema tužilačke odluke
12.12.2025.•
1
U Tužilaštvu Bosne i Hercegovine (BiH) još 2022. godine otvoren je predmet koji se odnosi na navode o "Sarajevo safariju".
Kolumbija će ponuditi azil Maduru, ako zatreba
12.12.2025.•
0
Kolumbija je spremna da ponudi azil predsedniku Venecuele Nikolasu Maduru ako napusti vlast pod pritiskom Sjedinjenih Američkih Država.
Kosovo prihvata migrante deportovane iz SAD
12.12.2025.•
1
Kosovo je počelo da prihvata migrante koje Sjedinjene Američke Države žele da deportuju, u skladu sa sporazumom sa administracijom predsednika Donalda Trampa, izjavio je premijer Aljbin Kurti.
EU dobila ovlašćenje da trajno zamrzne rusku imovinu
12.12.2025.•
7
Ruska državna imovina u Evropi mogla bi da ostane trajno zamrznuta na osnovu pravnog mehanizma koji su danas odobrile zemlje članice Evropske unije (EU).
Pala sportska jedrilica kod Nikšića, poginuo pilot
11.12.2025.•
0
U padu jedrilice na aerodromu Kapino polje kod Nikšića stradao je pilot, javili su mediji u Crnoj Gori.
Merc: Sa Crnom Gorom možemo uskoro početi rad na sporazumu o pristupanju EU
11.12.2025.•
6
Nemački kancelar Fridrih Merc izjavio je da sa Crnom Gorom, koja je verovatno najviše napredovala među kandidatima, EU može sada preći na sledeći korak i uskoro početi rad na sporazumu o pristupanju Evropskoj uniji.
Balkan Barometar: Šta najviše brine građane Zapadnog Balkana?
11.12.2025.•
4
Rast cena i inflacija i u 2025. godini ostaju daleko najveći problem za građane Zapadnog Balkana, pokazuje najnovije istraživanje Balkan Barometar, čiji su rezultati predstavljeni danas u Briselu.
Pala vlada Bugarske
11.12.2025.•
5
Premijer Bugarske Rosen Željazkov saopštio je danas da je njegova vlada podnela ostavku, javlja agencija BTA.
Prevrnuo se čamac sa migrantima kod Slavonskog Broda, jedan se utopio
11.12.2025.•
0
U jutrošnjem prevrtanju čamca sa migrantima u reci Savi kod Slavonskog Broda stradala je jedna osoba, a ne tri, kako je ranije rečeno Hini.
VIDEO Danas u Portugalu prvi generalni štrajk u poslednjih 12 godina: Očekuje se da sve stane
11.12.2025.•
3
U Portugalu se danas očekuju poremećaji u saobraćaju, letovima, školama, bolnicama i drugim javnim službama, jer su dva glavna sindikalna saveza, CGTP i UGT, organizovala generalni štrajk zbog predložene reforme rada.
VIDEO: SAD zaplenile naftni tanker Venecuele, objavljen snimak
11.12.2025.•
6
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da su SAD zaplenile naftni tanker kod obale Venecuele.
Tramp pokrenuo zlatnu karticu za dobijanje državljanstva SAD, jedan od uslova - milion dolara
11.12.2025.•
4
Američki predsednik Donald Tramp najavio je pokretanje novog, ekskluzivnog imigracionog programa, koji nudi direktan put do državljanstva za sve kvalifikovane i proverene osobe preko tzv. zlatne kartice.
VIDEO: Mladi Avganistanci se obukli kao likovi iz serije "Peaky blinders", pa pozvani na "rehabilitaciju"
11.12.2025.•
2
Četvorici Avganistanaca je naređeno da se jave odeljenju talibanske vlade za poroke i vrline zbog oblačenja u kostime inspirisane TV serijom "Peaky Blinders".
Akcija protiv "Balkanskog kartela": Troje uhapšeno, zaplenjena imovina vredna pet miliona evra
10.12.2025.•
1
Troje ljudi je uhapšeno, a imovina ukupne vrednosti više od pet miliona evra je zaplenjena u akciji policija više evropskih zemalja, uz podršku Evropola, protiv pripadnika tzv. Balkanskog kartela.
Ćerka Marije Mačado primila Nobelovu nagradu za mir
10.12.2025.•
2
Demokratije moraju biti spremne da se bore za slobodu da bi preživele, navela je ovogodišnja dobitnica Nobelove nagrade za mir Venecuelanka Marija Korina Mačado.
Turisti u SAD će uskoro dostavljati podatke o svojim društvenim mrežama pet godina unazad
10.12.2025.•
2
Predsednik SAD Donald Tramp planira da uvede obavezu za sve strane turiste, da prilikom ulaska u SAD dostave podatke o svojim nalozima na društvenim mrežama za poslednjih pet godina.
Tramp: Moja omiljena reč je "carina"
10.12.2025.•
0
Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da je "carina" njegova omiljena reč.
Komentari 2
Сеновић
Uroš
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar