Beograđanki rata kredita porasla za 85 evra, plaši se da će biti još gore
Beograđanki Dragani P. rata stambenog kredita porasla je za 85 evra u poslednjih šest meseci, a plaši se da bi mogla da nastavi da raste.
Foto: Pixabay
Kako priča za Nova.rs, ona i suprug su podigli stambeni kredit u martu godine, vodeći se time da će cene nekretnine da rastu.
Međutim, kažem, nisu mogli da pretpostave da će "euribor da eksplodira za šest meseci", što je njihovu mesečnu ratu podiglo za 85 evra.
"Ovo je za nas zabrinjavajuća i bezizlazna situacija, jer stručnjaci predviđaju da će euribor i dalje da raste", priča ona.
Po njenim rečima, rešavanje stambenog pitanja Draganina porodica je osmislila strateški, jer je živela u stanu sa suprugom, malim detetom i roditeljima. Plan je bio da se podigne kredit za kupovinu većeg stana, koji bi se pokrivao izdavanjem manjeg i izdavanjem garaže u njihovom vlasništvu.
Tako su i podigli kredit sa varijabilnom kamatnom stopom od 100.000 evra sa rokom otplate na 15 godina. Prva rata je iznosila 660 evra, a najnovijim presekom tromesečnog euribora, moraju da izdvoje 745 evra.
Dragana sada strahuje, da se rast kamate, kako kaže, "neće zaustaviti na ovome".
"Gde je granica ovome? Šta ako kamata nastavi nenormalno da raste? Je l' postoji nekakvo telo koje može da nas zaštiti? Osećam se, kao da ne postoji nikakva instanca kojoj mogu da se obratim, ili bilo ko od nas ko ima stambeni kredit. Oni sa tim cenama mogu da rade šta god im padne na pamet. Inflacija je – i to im je opravdanje za sve", kaže ova tridesetpetogodišnjakinja.
Promena iznosa rate zbog povećanja euribora nije ista za sve korisnike stambenih kredita, pa tako vrtoglavi rast kamatne stope manje osećaju oni građani koji su kredit podigli pre 10 ili 20 godina. Vlasnici tih kredita, otplatili su veći deo duga, tako da se kretanje evropske bankarske kamatne stope, manje odražava na njihovu mesečnu ratu, piše Nova.rs.
Dragana kaže da su već u situaciji da se snalaze kako znaju i umeju, jer imaju dete, planiraju proširenje porodice, ali tu je i vraćanje novca prijateljima od kojih su pozajmili za učešće za kredit.
Šta je euribor?
Euribor je kamatna stopa po kojoj grupa evropskih banaka pozajmljuje novac jedna drugoj. On je u porastu od marta ove godine, nakon što je od 2015. njegova vrednost bila negativna, odnosno u minusu. Rate kredita usklađuju se prema euriboru na tri (3M), ili na šest meseci (6M). Vrednosti oba euribora početkom ove godine bile su ispod nule, a nagli skok zabeležen je u poslednja tri meseca. Tako je tromesečni euribor 30. septembra dostigao vrednost od 1,228 odsto, dok je istog dana šestomesečni iznosio 1,858 odsto.
Vreme skupih kredita će potrajati
Sredinom septembra 021.rs je pisao da novi bankarski trendovi vode rastu euribora, koji je nedavno jedno vreme bio negativan, pa su građani, što je istorijski kuriozitet, uživali u kreditima čija godišnja kamata nije premašivala tri, a često je bila i ispod dva procentna poena.
Na promene uslova otplate korisnici često gunđaju i optužuju banke. Ovoga puta, međutim, nisu u pravu. Kreditni ugovor je ostavljao mogućnost za ovakve promene, korisnici su na vreme bili precizno upoznati sa mogućim kretanjem visine kreditne rate.
Sada se svi pitaju dokle će rasti kamate? Odgovor je dok se ne suzbiju snažni inflacioni pritisci, a veliku ulogu imaće i cene energenata, energije i hrane u predstojećem periodu, preko kojih prosećan čovek najviše oseća promene. Teško je dati precizan odgovor, ceo proces umnogome zavisi i od političke situacije. Kako za sada niko ni ne govori o kraju sukoba na istoku Starog kontinenta, čini se da će neugodan trend potrajati bar do sredine sledeće godine.
No, i kada se inflacija svede na podnošljivu, kamate će još neko vreme biti visoke, potom će početi da lagano padaju, ali teško da će se vratiti na donedavni nivo. Nailazi vreme skupih kredita i potrajaće.
Da li će skuplji krediti oboriti cene kvadrata?
Agenti za nekretnine tvrde da se i na terenu već oseti pad aktivnosti kreditnih kupaca i pooštravanje uslova za zaduživanje koje nude banke. Kamate su veće, a zaoštreni su i uslovi pod kojima se pozajmice daju. U većini banaka je učešće do sada bilo 20 odsto, iako je NBS preporučila da banke omoguće i učešće od 10 procenata, ali pojedine finansijske institucije od klijenata koje smatraju "rizičnim" sada traže učešće i od 30 odsto.
U agencijama za nekretnine kažu da je interesovanje klijenata za kredite primetno manje nego prethodnih meseci i da su ljudi postali obazriviji zbog povećanja kamatnih stopa, ali da ne očekuju da će pad tražnje za kreditima spustiti cene kvadrata.
"Sada, kada su porasle kamatne stope biće umanjena kreditna sposobnost i manja potražnja, ali će s druge strane biti i manja ponuda stanova jer se neće toliko ni graditi. S obzirom da cenu određuje potražnja, a očekuje da će i investitori malo da uspore, smanjiće se potražnja i može se očekivati u najboljem slučaju da cene stagniraju, a ne mislim da će kvadrat pojeftiniti. Jednostavno nemamo veliki izlaz stanova na tržište koji ne mogu da se prodaju, a samo to bi moglo da obori cenu", rekao je za Euronews Srbija Vladimir Obradović iz agencije "Obradović nekretnine".
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Srbija se ponovo nije uskladila sa odlukama EU o Rusiji
15.04.2026.•
0
Srbija se ponovo nije usaglasila sa dve nove odluke EU koje se tiču restriktivnih mera prema Rusiji, niti sa odlukom o sankcijama protiv dve osobe i tri firme zbog sajber napada na EU ili njene države članice.
Vučić nastavlja konsultacije, danas na redu Narodna stranka
15.04.2026.•
2
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nastaviće danas konsultacije sastankom sa predstavnicima Narodne stranke.
Peter Mađar poručio srpskom narodu da crpi snagu iz izbora u Mađarskoj: Šta stoji iza ovih reči
15.04.2026.•
5
Novi premijer Mađarske Peter Mađar poslao je dan nakon pobede na izborima poruku i građanima Srbije. On je rekao: "Srpskom narodu poručujem da crpi snagu iz izbora u Mađarskoj".
Međak: Vučić nikada nije raspisivao izbore kada je trend bio nepovoljan po njega, pa zašto bi sada
15.04.2026.•
2
"Prvo da vidimo da li će vlast da obori vladu, pa onda i da li će da raspisuju izbore. S aktuelnim režimom sve je moguće, poenta je u tome šta njima odgovora. Šta će zaista ovim potezom da izvedu, ja stvarno ne znam."
Novo ročište Selakoviću za Generalštab: Da li će Vlada pokrenuti pitanje imuniteta?
15.04.2026.•
2
Drugo ročište u slučaju "Generalštab" biće održano danas, 15. aprila od 10 časova u Specijalnom sudu.
Infrastruktura železnice tvrdi: Prokop je bezbedan, ispitivali ga stručnjaci
15.04.2026.•
6
Infrastruktura železnice Srbije odbacile su tvrdnje da je privatni investitor pre izgradnje železničke stanice i kompleksa "Beograd centar" (Prokop) "po sopstvenom nahođenju odlučivao o nosivosti betonske ploče".
Dva meseca nakon podnošenja predloga: Skupština glasa o nepoverenju vladi zbog Generalštaba - ovo su detalji
15.04.2026.•
3
Poslanici Skupštine Srbije danas, 15. aprila bi trebalo da razmatraju predlog opozicionih stranaka o izglasavanju nepoverenja Vladi Srbije, podnet još 10. februara zbog afere "Generalštab".
U Kraljevu uhapšen muškarac: U plasteniku pronađene 72 stabljike kanabisa
14.04.2026.•
2
Policija je u Kraljevu, u jednom plasteniku, pronašla 72 stabilike kanabisa i uhapsila muškarca (45), saopšteno je danas.
Srpske gimnazijalke postigle veliki uspeh u Francuskoj: Zlato, srebro i bronza na matematičkoj olimpijadi
14.04.2026.•
3
Na 15. Evropskoj matematičkoj olimpijadi za devojke, koja je održana u Bordou, Srbija je u ekipnoj konkurenciji osvojila šesto mesto od 41 evropske ekipe.
Skup podrške redakciji N1 održan ispred zgrade na Novom Beogradu
14.04.2026.•
3
Skup podrške redakciji N1 održan je večeras ispred zgrade ovog medija u organizaciji novinarskih udruženja, asocijacija i sindikata.
Vozač kamiona pod dejstvom kokaina vozio 121 km/h kod Smederevske Palanke
14.04.2026.•
6
Policija je danas zaustavila S. Đ. u blizini Smederevske Palanke, nakon što je presretačem utvrđeno da je kamionom sa prikolicom vozio 121 kilometar na čas na delu puta gde je ograničenje brzine 50 km/h.
Izbori u Mađarskoj: Da li je Vučić ostao bez važnog saveznika?
14.04.2026.•
20
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je "mašina za proizvodnju neprijatelja". U ponedeljak je obraćajući se sa Javnog servisa "uspeo" da napravi novog u susedstvu.
Izbori u Sevojnu: Stamatović odlučuje ko će biti na vlasti
14.04.2026.•
3
Izborna komisija užičke opštine Sevojno danas je utvrdila izveštaj o spovedenim lokalnim izborima 29. marta, objavljeno je na sajtu Republičke izborne komsije.
Preminuo sportski novinar RTS-a Saša Mikić
14.04.2026.•
0
Novinar sportske redakcije Radio-televizije Srbije (RTS) i Radija Beograd Saša Mikić preminuo je danas u 63. godini posle kratke i teške bolesti, saopštila je njegova matična medijska kuća.
Milivojević: U Srbiji primeniti "mađarski recept" i stvoriti referendumsku atmosferu
14.04.2026.•
16
Predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević ocenio je da u Srbiji "mora da se prepiše 'recept' iz Mađarske i da se ovde napravi referendumska atmosfera na izborima".
Opozicija o sednici Skupštine Srbije: Igrokaz vlasti i izbegavanje odgovornosti
14.04.2026.•
11
Advokat i pravni analitičar Rodoljub Šabić ocenio je da predsednica Skupštine Ana Brnabić krši Poslovnik zakazujući sednicu "danas za sutra", uz uvrštavanje predloga starog dva meseca.
Zdravstveni centar Vranje: Napadnut lekar u tokom dežurstva na hirurgiji
14.04.2026.•
3
Rukovodstvo Zdravstvenog centra Vranje najoštrije je osudilo fizički napad na lekara Službe opšte hirurgije, koji se dogodio 9. aprila tokom obavljanja njegove profesionalne dužnosti.
Javna rasprava o izmenama i dopunama Porodičnog zakona traje do 16. aprila
14.04.2026.•
2
Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Porodičnog zakona sprovodi se do 16. aprila, do kada se mogu dostavljati primedbe, predlozi i sugestije, podseća danas Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju.
RTS: Poginuo radnik u nesreći u fabrici "Mint" u Loznici
14.04.2026.•
0
U jučerašnjoj nesreći u fabrici "Mint" u Loznici jedan kineski državljanin je poginuo, a drugi zadobio lakše povrede, nezvanično saznaje RTS.
Stanković: Inspekcijski nadzori nisu represija, niti pritisak na fakultete
14.04.2026.•
9
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je danas da Ministarstvo prosvete najvljenim inspekcijskim nadzorima nad radom visokoškolskih ustanova ne postupa represivno, niti vrši pritisak na uprave fakulteta.
Komentari 36
Janko
marko
ja sam uzeo kredit pre otprilike 2 godine, fiksnu kamatu po stopi 3.5%, varijabilna je bila oko 2.5% znači prilično mala razlika... ono što pravi razliku je period otplate, varijabilnu možeš, i veliki broj ljudi uzima, na 30 godina otplate, dok od banke do banke limit na fiksnu varira, ali uglavnom 15 ili 20 godina, takođe banka ima nešto rigoroznije uslove i papirologiju za odobravanje fiksne kamate... ali prvenstveno je period otplate i rata kredita uzrokovana time, a ne kamatnom stopom razlog što se ljudi odlučuju za varijabilnu kamatu...
gospođa iz ove priče je uzela kredit na 15 godina i vrlo verovatno je mogla da dobije fiksnu kamatnu stopu i ako se u martu ove godine (uz svu nestabilnost u čitavom svetu) odlučila za varijabilnu zbog te razlike u kamatnoj stopi onda je, pa žao mi je što moram reći, ali budala... razumem da je njima sad teško zbog povećanja rate i svega ali ovo je rezultat njenih loših odluka, nije joj niko drugi kriv
podseća me na situaciju kad je jelašić apelovao na ljude da ne uzimaju kredit u švajcarcima, pa svi ignorisali jer su pametniji, a posle klasično "država duradi nešto"... malo odgovornosti za svoje lične postupke i izbore možda?
igor_t
04.10.2022 • 13:50
tim gore
jer neko ko je kreditno sposoban za toliki iznos trebalo je da zna bolje, da ne kazem da bude pametniji. u svakom slucaju, ovo nije reprezentativan primer i verujem da vecina uzima nize kresite, iako je clanak poucan a komentari korisni.
-----
Razumemo se. Svakako ko je tako kreditno sposoban, trebao bi biti sposoban i ustedeti novac i sacekati bolje vreme za zaduzivanje ako bas i mora.
Ali sto ljudi, sto cudi, svako radi kako misli da je najbolje. A sa porastom plate i primanja, rastu i apetiti.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar