Da li je verskom obredu mesto u školi - prosvetari nemaju jedinstven stav
Škole proslavljaju prosvetiteljsku ulogu Svetog Save u razvoju obrazovanja, a da li ta proslava treba da protekne uz prisustvo sveštenika SPC - o tome prosvetni radnici nemaju jedinstven stav.
Foto: 021.rs
Da je ova tema žestoko podelila javnost svedoče reakcije koje danima izaziva postupak direktorke OŠ "Aleksa Šantić" iz Sečnja Olivere Marjanović, koja je odlučila da proslava Svetog Save protekne bez verskog obreda.
I dok joj jedni aplaudiraju jer je odbranila Ustav u kome piše da je crkva odvojena od države, drugi joj zameraju što je takvu odluku donela samoinicijativno i prekinula višegodišnju tradiciju.
Epilog medijske hajke koja je bila uperena protiv direktorke je to što je sečenje slavskog kolača ipak obavljeno u školi.
Bojan Vučković, direktor Trinaeste gimnazije u Beogradu, kaže za list Danas da lično nema ništa protiv da sveštenik dođe u školu, jer je Sveti Sava školska slava.
"Sveti Sava je bio monah i prvi arhiepiskop, vrlo zaslužan za nezavisnost srpske crkve i države. Ali takođe, verujem da bi trebalo da postoji autonomija škola na koji način će da obeleže ovaj dan. Ne bi nikome trebalo nametati način. Ni u jednom, ni u drugom slučaju", smatra Vučković.
On je istakao i da su u okviru škole posle slavskog obreda imali predstavu posvećenu godišnjici rođenja Nadežde Petrović, što je, kako kaže, svetovna tema.
S druge strane, Dušan Blagojević, profesor srpskog jezika i književnosti, smatra da Sveti Sava u školama treba da se svetkuje u kontekstu prosvetiteljske misije, a ne kao svetac. U školama, kaže, nisu svi verujući, niti svi hrišćani, a ovo je sekularna država, a škola državna institucija.
"Moje mišljenje je da verskim obredima nema mesta u školama i s tim u vezi direktorka iz Sečnja ima punu podršku. Međutim, ono što se otvara kao pitanje mnogo važnije od verskog obreda, jeste koliko je zaista Sveti Sava doprineo prosvetiteljstvu. Imam utisak da deca u školi zamišljaju Savu kako ide srednjovekovnom Srbijom i otvara škole. A do tog doživlja se došlo interpretacijom pojedinih fragmenata iz života Svetog Save, da ne kažem romantizacijom lika i dela Svetog Save u kontekstu „svete loze Nemanjića“ o kojoj se isključivo u našem obrazovnom sistemu govori u superlativu", navodi Blagojević.
Prema njegovim rečima, prosvetiteljska misija Svetoga Save je značajna, ali pre svega za crkvu, i u vezi je sa tadašnjim elitom koja je bila bliska dvoru, ne toliko sa narodom.
"I pismenost kad se širila, nije bila ideja da se opismeni narod, već da se pokrsti. Ovo sa direktorkom iz Sečnja koja je izložena linču je možda odlična prilika da preispitamo neke momente u našem obrazovnom sistemu i da prestanemo da romantizujemo sopstvenu tradiciju iz koje smo Dositeja Obradovića kao istinskog prosvetitelja izgurali. Naravno, crkva će uvek pre odbraniti Svetoga Savu, a ne Dositeja, jer je Obradović okrenuo leđa crkvi i krenuo put nauke. Crkva i vera svakako nisu jedno te isto, ali crkva uporno pokušava kao institucija da to izjednači, jer u suprotnom gubi moć i mogućnost da utiče na mnoge pojave u društvu, pa nažalost i na obrazovanje", smatra Blagojević.
Ana Dimitrijević, potpredsednica Foruma beogradskih gimnazija, kaže da je škola sekularna ustanova i da se u njoj proslavlja prosvetiteljska uloga Rastka Nemanjića u razvoju obrazovanja.
"Ne postoji zakon po kom su škole obavezne da taj praznik proslavljaju uz prisustvo sveštenika i hrišćanski obred. U multietničkim i multikonfesionalnim sredinama to može biti problem u zavisnosti od toga kako se postave stvari. Ne znam kako je ta situacija izgledala u Sečnju i da li je bilo nametanja nečega što nije obavezno ili neprimerenog šikaniranja na osnovu ličnih stavova i principa, tako da ne bih želela nikoga niti da osuđujem, niti da podržavam. Svakako se unapred mora znati i dogovoriti na nivou škole kako će se Sveti Sava proslavljati da do ovakvih situacija ne bi dolazilo", ističe Dimitrijević.
Ona kaže da je besmisleno zvati nešto slavom, a nemati obred koji ide uz to, a s druge strane se pita da li je verskom prazniku mesto u školi. Dimitrijević kaže da škole ne smeju biti taoci odluka jedne osobe, bilo da je to direktor ili predsednik opštine.
"Možda bi se o ovome moglo razgovarati i ipak doneti neka pravila kako ne bi dolazilo do ovakvih situacija, naročito kad je u pitanju dan koji slavi učenje, znanje i škole", ističe Dimitrijević.
Nekadašnji ministar prosvete Srđan Verbić smatra da je direktorka škole iz Sečnja pokazala nesvakidašnju hrabrost ukazujući na problem koji, evidentno, niko drugi ne sme ni da pomene.
"Znamo li gde je granica prihvatljivog mešanja crkve u rad držanih ustanova? Kao odgovorno lice u školi ona je donela odluku koja je u najboljem interesu svih njenih đaka. Šteta što njeni sugrađani nisu imali dovoljno razumevanja i hrabrosti da je u tome podrže", poručuje Verbić.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
VIDEO Pomračenja Sunca posmatrali ljudi širom Evrope: Iznad Srbije delimično pomračenje
12.08.2026.•
0
Iznad Srbije večeras se moglo videti delimično pomračenje Sunca.
Patrijarh Porfirije u oktobru putuje u Australiju: Posetiće Melburn, Kanberu i Sidnej
12.08.2026.•
0
Poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) patrijarh Porfirije posetiće Australiju od od 8. do 19. oktobra, najavila je danas Mitropolija australijsko-novozelandska SPC.
Trivić: Republika Srpska ima predsednika samo na papiru, ne dozvoljavaju mu nigde da se pojavi
12.08.2026.•
0
Predsednica opozicionog Narodnog fronta (NF) Jelena Trivić izjavila je danas u Banjaluci da Republika Srpska (RS) ima predsednika Sinišu Karana "samo na papiru", ali mu vlast ne dozvoljava da se bilo gde pojavi.
Mandić: Blokada nije cilj, prevoznici čekaju rešenje EU do 1. septembra
12.08.2026.•
0
Prevoznici sa Zapadnog Balkana dali su Evropskoj uniji rok do 1. septembra da ponudi konkretno rešenje za problem ograničenog boravka profesionalnih vozača u šengenskom prostoru.
Studenti pozvali građane da im pomognu i prijave se kao kontrolori: "Neke želje se ne ostvaruju same od sebe"
12.08.2026.•
4
Studenti u blokadi su, povodom Međunarodnog dana mladih, pozvali građane da im pomognu tako što će se prijaviti da budu kontrolori, pridružiti se lokalnim studentima i zboru ili razgovarati sa ljudima oko sebe.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - "đavolski" teško, ali tu je poklon
12.08.2026.•
8
Tu je novi 021.rs dnevni kviz u kom smo spremili poklon za vas.
Tri velika požara u Srbiji: Gori više od 2.000 hektara u Deliblatskoj peščari
12.08.2026.•
5
Na teritoriji Srbije trenutno su aktivna 33 požara na otvorenom prostoru, od kojih su najizazovniji požari u Deliblatskoj peščari, na planini Stolovi i u mestu Breznica u opštini Bujanovac.
Kraće zadržavanje automobila na tri granična prelaza
12.08.2026.•
1
Auto moto savez Srbije (AMSS) je saopštio da povoljno vreme omogućava nesmetano odvijanje saobraćaja a da automobili čekaju, kraće vreme, na tri granična prelaza.
U stanu u Beogradu nađeno 659 paketića marihuane, uhapšen mladić
12.08.2026.•
3
Devetnaestogodišnji V. L. uhapšen je u Beogradu nakon što je u stanu koji koristi pronađeno oko tri kilograma marihuane.
Vučić posetio pretučenog Srbina sa Kosova u Kliničkom centru Srbije: Povrede su teže nego što smo očekivali
12.08.2026.•
21
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je danas u Kliničkom centru Srbije Nenada Raškovića, iz sela Dren kod Zubinog Potoka, koga je navodno pretukla Kosovska policija.
Antonijević o napadu na Prajd karavan: Tužilaštvo mora da preispita, moglo je da bude i privođenja
12.08.2026.•
3
Poverenik za zaštitu ravnopravnosti Milan Antonijević izjavio je danas, komentarišući napad na skupove Prajd karavana u Zaječaru i Kraljevu, da bi tužilaštvo moralo da preispita taj događaj.
Gepek pun rezanog duvana kod Paraćina
12.08.2026.•
0
Službenici Uprave carina su u saradnji sa policijom 11. avgusta tokom kontrole u okolini Paraćina zaplenili 140 kilograma rezanog duvana bez prateće dokumentacije, saopšteno je danas.
Istraživanje među mladima: Gotovo 90 odsto bi izašlo na izbore, 53 odsto za članstvo u EU
12.08.2026.•
41
Gotovo 90 odsto mladih u Srbiji sa pravom glasa izašlo bi na izbore kada bi oni bili održani naredne nedelje.
Saslušan jedan od osumnjičenih za napad na Stevana Filipovića, za dvojicom se traga
12.08.2026.•
3
Beogradsko Prvo javno tužilaštvo je saopštilo danas da je saslušalo osobu koja je reditelju Stevanu Filipoviću istrgla mobilni telefon, a potom ga razbila o asfalt, a što je zabeleženo i na nadzornim kamerama.
Hoti traži hitnu pomoć Ustavnog suda zbog blokade konstituisanja Skupštine Kosova
12.08.2026.•
1
Poslanik Demokratskog saveza Kosova (DSK) Avdulah Hoti je danas predložio da se od Ustavnog suda hitno traži pomoć za prevazilaženje institucionalne blokade konstituisanja Skupštine Kosova.
Vlada ponudila minimalac od 600 evra za 2027, sindikati traže obećanih 650
12.08.2026.•
19
Predstavnici Vlade Srbije na pregovorima o iznosu minimalne zarade od 2027. na sastanku ostali su pri prvobitnoj ponudi o povećanju od 9,2 odsto, odnosno sa sadašnjih 550 evra na 600 evra.
Zbog rizika od požara povlači se Volvo XC40 sa tržišta Srbije
12.08.2026.•
1
Putničko vozilo marke "volvo" tip "XC40 MY", proizvedeno u periodu od 2020. do 2022. godine, povlači se sa tržišta Srbije zbog rizika od požara.
Pretučeni Nenad Rašković prevezen u Urgentni centar Kliničkog centra Srbije
12.08.2026.•
5
Nenad Rašković iz sela Dren u opštini Zubin Potok koga je kosovska policija brutalno pretukla, prevezen je iz KBC Kosovska Mitrovica u Urgentni centar Kliničkog centra Srbije.
Podignuta optužnica protiv dvojice muškaraca zbog trgovine ljudima: Primoravali devojke na prostituciju
12.08.2026.•
0
Više javno tužilaštvo u Beogradu (VJT) podiglo je danas optužnicu protiv Ž.Č. (35) zbog sumnje da se bavio trgovinom ljudima, kao i protiv V.I.V. (31) zbog saučesništva.
Komentari 51
@Gole
Ne znam "oklen" ste vi, ali moja mama je krštena 1948. u Sabornoj crkvi u Novom Sadu.
Bez problema, bez reperkusija.
Vi ste lažov.
Kao i svi velikosrBlji i svetosavci. Fuj, odvratno.
pajo patak
Raj
Pakao i raj su na zemlji a prave ih ljudi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar