Zabranjen skup desničara u Beogradu na godišnjicu ruske invazije, najavljen "molitveni ustanak"
Vlasti u Srbiji zabranile su skup ultradesničarskih organizacija planiran na dan godišnjice invazije Rusije na Ukrajinu, 24. februara.
Desničari su na svojim kanalima na Telegramu naveli da su skup planirali kao podršku Rusiji, ali i kao protest zbog hapšenja svojih pristalica, javlja Radio slobodna Evropa.
Ipak, još nije jasno da li će, uprkos zabrani, događaj u promenjenom planu biti održan, jer su desničari u međuvremenu pozvali na molitvu u jednoj od crkava Srpske pravoslavne crkve u centru Beograda.
Desničarske organizacije su svoju nameru da se okupe u Beogradu na godišnjicu invazije objavile na događaju 15. februara. Tog dana desničarski pokreti su organizovali skup tražeći od vlasti u Srbiji da prekinu dijalog sa Kosovom.
Skup je organizovala desničarska organizacija "Narodna patrola" koja javno govori o svojim vezama sa ruskim paramilitarcima iz "Vagner" formacije. Pojedini učesnici protesta su nosili obeležja "Vagnera" i simbole podrške ruskoj invaziji.
Žandarmerija je tog dana sprečila desničare da uđu u zgradu Predsedništva, a dan kasnije policija je uhapsila nekoliko članova i pristalica. Među njima su i vođa ekstremno desničarske grupe "Narodna patrola" Damnjan Knežević i urednik desničarskog portala "Srbin.info" Dejan Petar Zlatanović.
Njih dvojica su u jednomesečnom pritvoru od 16. februara zbog sumnje da su na događaju 15. februara pozivali građane Srbije na nasilno svrgavanje i smenu najviših državnih organa. Oni su te navode negirali.
Informaciju o zabrani skupa je u video obraćanju 20. februara izneo Dejan Mirović, profesor Univerziteta u Prištini i nekadašnji funkcioner Srpske radikalne stranke (SRS), koji je i prijavio okupljanje.
Umesto na ulici u crkvi
Nakon vesti o zabrani skupa, "Narodna patrola" i njima bliske organizacije pozvale su pristalice da se okupe na "molitvenom ustanku" u Crkvi svetog Marka u centru Beograda. Dejan Mirović je u video obraćanju rekao da će, osim u Crkvu svetog Marka, istog dana otići i u rusku Crkvu svete Trojice, da se tamo "pomoli za bratski ruski narod da mu bog podari pobedu".
Vladica Ilić, pravnik iz Beogradskog centra za ljudska prava, kaže za RSE da je javno okupljanje neophodno prijaviti onda kada se održava na otvorenom prostoru, dok za skup u zatvorenom prostoru nije potrebno da se podnese zvanična prijava MUP-u.
Međutim, dodaje Ilić, to ne znači da policija nema ingerencija u slučaju da se skup održava u zatvorenom prostoru.
"Na primer, na skupu koji se održava u zatvorenom prostoru, koji ne podleže prijavljivanju, ne znači da policija ne bi mogla da naredi da se taj skup prekine ili da ne bude održan, zbog istih razloga zbog kojih bi donela negativno rešenje po prijavi", objašnjava Ilić.
On podseća da Ustav Srbije dozvoljava isključivo mirna okupljanja.
"Tamo gde država proceni da je neko okupljanje usmereno na rušenje poretka ili na izazivanje nasilja, policija bez obzira na to da li se okupljanje po zakonu prijavljuje ili ne prijavljuje, ima ovlašćenje da takve skupove spreči ili naloži njihov prekid", zaključuje Ilić.
Ministarstvo unutrašnjih poslova nije odgovorilo na upit RSE o tome kako će reagovati ukoliko bude održano okupljanje u crkvi.
Na sajtu Srpske pravoslavne crkve (SPC) se za sada nisu oglašavali o ovom događaju. RSE do zaključenja teksta nije dobio odgovor od SPC na pitanje da li su organizatori tražili dozvolu za okupljanje u Crkvi svetog Marka.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Vučić: Pozivam FBI i sve evropske službe da istraže da li je upotrebljen zvučni top - a nije
22.06.2026.•
0
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je danas američki FBI i sve evropske bezbednosne službe da dođu i ispitaju da li je bilo upotrebe zvučnog topa 15. marta prošle godine na studentskom protestu u Beogradu.
Ko sve radi poslove za Expo: Od osuđenog za ubistvo Tatona do osobe koja je prikrivala Arkanovog ubicu
22.06.2026.•
0
Na poslovima za Expo angažovane su firme saradnika i porodica bivšeg vođe surčinskog i člana zemunskog klana, osuđeni član grupe Pink Panter, kao i osoba osuđena za pomaganje u prikrivanju Arkanovog ubice.
Zašto vozovi u Srbiji kasne?
22.06.2026.•
5
Profesor Saobraćajnog fakulteta u penziji Milan Vujanić izjavio je FoNetu da red vožnje na prugama u Srbiji treba uskladiti sa stanjem vozila i pruga, bez prevelike ambicioznosti.
Vladimir Đukanović: Objaviti fotografije odgovornih za laž o zvučnom topu kako bi se narod edukovao
22.06.2026.•
2
Član Predsedništva Srpska napredne stranke Vladimir Đukanović poručio je da je važno da Više javno tužilaštvo u Beogradu istraje do kraja u istrazi o zvučnom topu i da "ovde ne sme da se stane i da se sve završi sa speci
Tepić: Veliki broj građana hoće da glasa isključivo za proevropsku opoziciju
22.06.2026.•
16
Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić izjavila je da režim koristi "zvučni top" da pokrije druge događaje.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - još jednom
22.06.2026.•
2
Novi 021.rs dnevni kviz je još jednom pred vama.
Granični železnički prelaz biće otvoren na Prokopu
22.06.2026.•
2
Vlada Srbije donela je odluku da se otvara stalni granični prelaz za međunarodni železnički saobraćaj putnika i robe "Beograd centar", na istoimenoj železničkoj stanici, poznatoj i kao Prokop.
Dečak na biciklu zadobio teške povrede glave pri sudaru sa tramvajem u Beogradu
22.06.2026.•
0
Jedan dečak teško je povređen kada ga je sinoć udario tramvaj na Bulevaru kralja Aleksandra u centru Beograda.
Bivši reprezentativac koji je završio u bolnici 15. marta: "Neprihvatljivo da žrtve moraju da se pravdaju"
22.06.2026.•
14
Bivši reprezentativac Srbije u odbojci Marko Samardžić, koji je završio u bolnici nakon protesta 15. marta 2025. godine, oglasio se nakon navoda tužilaštva i zvaničnika "da su studenti planirali simulaciju zvučnog topa".
Stojiljković: Imam indicije zašto je Vučić odustao od letnjih izbora
21.06.2026.•
4
"Imam indicije da je Vučić testirao koliko može da obezbedi podršku pritiskom na zaposlene u javnom i u privatnom sektoru, što nije najbolje prošlo, pa nije došlo do ranih julskih izbora", izjavio je Zoran Stojiljković.
Vladimir Đukanović tvrdi da studente obučava neka služba: "Kao što Hamas uči da se lepi Sloboda Palestini"
21.06.2026.•
14
Poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Đukanović ocenio je večeras da se iz dokumenata studenata "vidi da je to neko obučavao, neka služba".
Vučić: FSB nikad ne bi potpisao lažni izveštaj o zvučnom topu
21.06.2026.•
29
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovo je zahvalio ruskoj FSB što je zajedno sa srpskom službom potvrdila da na protestu u Beogradu 15. marta 2025, nije bio upotrebljen zvučni top.
Udružio se deo proevropske opozicije: Da li je na pomolu koalicija za predstojeće izbore?
21.06.2026.•
43
Stranke SRCE, PSG, SSP i pokret Solidarnost udružile su se pod kapom Evropskog pokreta u Srbiji, u Platformu za evropsku Srbiju.
Podaci ASK: V.d. direktori beogradskih javnih preduzeća imaju duplo veće plate od Vučića
21.06.2026.•
9
Od 15 v.d. direktora javno komunalnih preduzeća u Beogradu samo jedan od njih ima mesečna primanja manja od predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koja su 253.656,20 dinara.
Dolazak stranih privatnika u visoko obrazovanje: Vučić će "dati sve od sebe"
21.06.2026.•
32
Dolazak franšiza stranih univerziteta u našu zemlju predsednik Vučić prvi put najavljuje uoči poslednjih parlamentarnih izbora u decembru 2023. godine. Sada poručuje da će to obećanje izgurati po svaku cenu.
Deset miliona evra u subvencijama za hotele u Novom Pazaru, Beogradu i na Zlatiboru
21.06.2026.•
1
Ministarstvo turizma i omladine saopštilo je da će izdvojiti ukupno deset miliona evra u podsticajima za realizaciju tri hotelska projekta u Beogradu, Zlatiboru i Novom Pazaru.
Vuk Jeremić: Ni mrtav se ne vraćam u politiku
21.06.2026.•
24
Bivši političar i diplomata Vuk Jeremić, sada profesor međunarodnih odnosa u Francuskoj i Kini i glavni i odgovorni urednik časopisa Horajzons, izjavio je da se "ni mrtav" ne vraća u politiku.
Кina otvara regionalni savet za promociju međunarodne trgovine u Srbiji
21.06.2026.•
2
U Srbiji će biti otvoreno regionalno predstavništvo Кineskog saveta za promociju međunarodne trgovine (CCPIT), koji okuplja više od 300.000 kompanija, saopštila je Privredna komora Srbije.
Komentari 30
Goki
Kvisling
Drug Raja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar