Bivši šef u Ministarstvu energetike: EPS od mene krio papire o radu, jasno da se ide na otuđenje
Svaka vlast u Srbiji najavljuje borbu protiv korupcije, ali je zapravo diže na viši nivo, da bi sada dostigla maksimum.
Foto: 021.rs
Ovo je FoNetu izjavio nekadašnji šef antikorupcijskog tima u Ministarstvu rudarstva i energetike Slobodan Pajić, koji tvrdi da aktuelna vlast organizuje i pospešuje korupciju.
Kako je ukazao, ako je u pitanju korupcija, ne može se završiti nijedan predmet u bilo kojoj državnoj administraciji ako ne platite nešto.
"Oni koji treba da se bore protiv korupcije ništa ne preduzimaju. Taj koji uzima pare, to radi da bi dao nekome iznad i zato ne preduzima ništa, čak i štiti to lice, jer dobija procenat od korupcije. Tako korupcija cveta i raste", ocenio je Pajić.
On podseća da je 2012. godine, kada je došao na čelo tima u Ministarstvu, "prionuo na posao" sa troje svojih kolega i za rezultate u radu dobio priznanje kolega iz Bezbednosno informativne agencije (BIA).
Tada su, međutim, direktori firmi u sistemu Elektroprivrede Srbije Srbije (EPS) slali dopise podređenima da Pajićevom timu ne smeju dostaviti nijedan dokument ili informaciju, niti bilo šta u vezi s poslovanjem.
"Mi smo, ipak, uspevali da izvučemo sve što je trebalo da ukaže na to da se radi o kriminalu i korupciji i prosleđivali tužilaštvu", naglasio je Pajić, bivši oficir policije.
Prema njegovom mišljenju, ova vlast se od početka personifikuje u jednoj ličnosti, "tako da se i kriminal i korupcija personifikuju u toj istoj ličnosti".
Pajiću je već na samom početku bilo jasno da se ide na otuđenje EPS. To javno preduzeće sada postaje akcionarsko društvo, za koje će se sutra, kako je predvideo, volšebno neko pojaviti i otkupiti akcije od države.
On tvrdi da je cela stvar oko EPS krenula kada su javne nabavke svih firmi u sklopu tog javnog preduzeća objedinjene i date jednoj stranoj kompaniji, što faktički demaskira zloupotrebe.
O tome je napisao izveštaj i upoznao resornu ministarku, ali se ništa nije dogodilo, jer EPS, kako veruje, "odavno spreman za klanje".
Pajić smatra da "mafijaške ekonomske ubice" već 30 godina dolaze sa Zapada i uništavaju državu Srbiju i pita kakvu ćemo budućnost ostaviti svojoj deci.
On misli da se predsednik Srbije Aleksandar Vučić pravi da to ne vidi, iako je na čelu Saveta za nacionalnu bezbednost, gde sede svi bitni ljudi u državi koji se bave suzbijanjem organizovanog kriminala i korupcije.
Pajić je bio i pomoćnik ministra saobraćaja za inspekcijske poslove u Vučićevoj Vladi, da bi u martu 2015. godine bio smenjen, neposredno pošto je resornoj ministarki predstavio dokaze o korupciji i zloupotrebama u naplaćivanju rudne rente za eksploataciju kamena, šljunka i peska na izgradnji autoputa prema Čačku.
"Tu su ušli kriminalci koji su u sprezi sa vlastima, verovatno sam nekome smetao i morao sam biti skrajnut", uveren je Pajić, koji tvrdi da rudnu rentu za materijal za izgradnju autoputeva i danas niko ne plaća ili plaća neki minimalan iznos.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Tintor: Čak i da je simulirana upotreba "zvučnog topa", ne može se govoriti o napadu na ustavno uređenje
25.06.2026.•
0
Sve i kada bi bilo apsolutno tačno da je simulirana upotreba zvučnog topa, simulacijom nečega ne možete da izvršite ni krivično delo terorizma, ni krivično delo oružane pobune, ni napada na ustavno uređenje.
Policijsko nasilje, pritisci i targetiranje: Šta pokazuje izveštaj o pravima mladih u Srbiji
25.06.2026.•
0
Incidenti tokom studentskih i građanskih protesta pokazali su sistemski obrazac nasilja policije tokom 2025. godine i prekomernu upotrebu sile prema mladima.
Ekspo: Nije bilo nedoličnog ponašanja prema novinarima CINS-a
25.06.2026.•
0
Kompanija Ekspo 2027 danas je, reagujući na navode o zastrašivanju i ometanju novinara Centra za istraživačko novinarstvo ispred sedišta te kompanije, saopštila da prema njihovim saznajima nije bilo nedoličnog ponašanja.
OSMOSMERKA: Udarnički
25.06.2026.•
2
Setimo se danas i onih koji su po ovim vrućinama na gradilištima.
Akademik Saičić: Vlast 15. marta koristila nelegalno zvučno oružje protiv studenata i građana
25.06.2026.•
0
Redovni član SANU i profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Radomir Saičić izjavio je da je "svima jasno" da je vlast 15. marta koristila nelegalno zvučno oružje protiv studenata i svih okupljenih građana.
Er Srbija pustila u rad prvi trenažer za erbas A319 i A320 u Srbiji
25.06.2026.•
0
Kompanija "Er Srbija" je uvela prvi "Door Trainer" za avione erbas A319 i A320, kojim se omogućava realistično i bezbedno uvežbavanje procedura rukovanja vratima aviona, kako u redovnim operacijama, tako i u vanrednim.
Tužilaštvo najavljuje postupke i protiv lekara zbog "zvučnog topa": Šta na to kaže struka?
25.06.2026.•
4
Miodrag Marković, zamenik glavnog javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, najavio je da će u slučaju upotrebe "zvučnog topa" na studentsko-građanskom protestu procesuirati četiri grupe ljudi.
Radnik povređen na gradilištu u Novom Pazaru
25.06.2026.•
0
Radnik na građevinskom objektu u Novom Pazaru pao je sa višespratnice u Ulici Kej skopskih žrtava.
Više ulica zatvoreno za saobraćaj zbog SNS skupa u Beogradu od 26. do 29. juna
25.06.2026.•
0
Tokom održavanja skupa Srpske napredne stranke od petka 26. juna od 4 sata ujutro do 29. juna do 4 sata ujutro, doći će do zatvaranja za saobraćaj pojedinih ulica u Beogradu.
Pepko povlači iz prodaje narukvice za decu zbog rizika od povrede
25.06.2026.•
0
Narukvice za decu sa motivom kapibare, koje se prodaju u Pepko radnjama, povlače se sa tržišta Srbije zbog rizika od povreda.
NUNS osudio pritisak na novinare CINS-a ispred Ekspa
25.06.2026.•
0
Nezavisno udruženje novinara Srbije izrazilo je zabrinutost zbog incidenta koji se dogodio 23. juna ispred sedišta kompanije Ekspo u Beogradu, kada su tri nepoznata muškarca prišla novinarima CINS-a.
Udruženje "Moja Srbija" ponovo traži od ministra hitno puštanje vaučera za odmor u Srbiji
25.06.2026.•
4
Udruženje "Moja Srbija" uputilo je danas novi dopis ministru turizma i omladine Huseinu Memiću i zatražilo je da se odmah puste u opticaj vaučeri za odmor u Srbiji.
Mimović uputio urgentno pismo Gaspromu: Spreman za kupovinu udela u NIS-u, nudi dve milijarde evra
25.06.2026.•
14
Direktor i vlasnik kompanije "KFT Senator Treasury G.T.7 Dva" iz Subotice Ranko Mimović rekao je danas da je uputio urgentno pismo predsedniku uprave Gasproma Alekseju Mileru.
Na Zlatiboru zaplenjeno 2.469 kilograma junećeg mesa: Bez dokaza o poreklu i kvalitetu
25.06.2026.•
5
Državljanin BiH D. B. uhapšen je jer je u kamionu kojim je upravljao nađena veća količina mesa, bez dokaza o poreklu i kvalitetu.
Izabrani članovi Veća Agencije za borbu protiv korupcije
25.06.2026.•
0
Skupština Srbije danas je za članove Veća Agencije za sprečavanje korupcije izabrala Željka Lazića, Predraga Kneževića, Steva Bajića i Tamaru Mišić.
VIDEO Vučić uz robote pozvao na skup 27. juna: "Milutin i Dragutin igraće Moravac"
25.06.2026.•
49
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je građane da 27. juna dođu na plato ispred Skupštine Srbije na veliki skup.
AikBank šestu godinu zaredom podržava SOS Dečija sela Srbija
25.06.2026.•
0
AikBank, najveća domaća privatna banka u Srbiji, donirala je 65.000 evra humanitarnoj organizaciji SOS Dečija sela za podršku ranjivim grupama i osnaživanje porodica u krizi.
Ambasada Srbije u Venecueli: Među stradalima i povređenima u zemljotresima nema srpskih državljana
25.06.2026.•
4
Ambasada Srbije u Karakasu saopštila je da, prema saznanjima kojima raspolaže, u zemljotresima koji su pogodili Venecuelu među srpskim državljanima i licima sa dvojnim državljanstvom nema stradalih niti povređenih.
Skupština Srbije izglasala izmene "Mrdićevih zakona" i druge tačke dnevnog reda
25.06.2026.•
2
Narodni poslanici usvojili su danas 32 tačke dnevnog reda sedmog vanrednog zasedanja Skupštine Srbije, među kojima su i izmene i dopune seta pravosudnih zakona koji su prethodno usvojeni na predlog Uglješe Mrdića iz SNS.
Komentari 20
Realista
Steva
Da ste mi živi i zdravi,
Narode moj.
Recomo Zbilja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar