Na pretresu u Senatu i o tekstu o Vučiću: Veruje se da je izveštavanje Njujork tajmsa kredibilno
U odboru za spoljnopolitičke odnose američkog Senata održan je pretres posvećen proceni politike SAD prema Zapadnom Balkanu.
Foto: Pixabay
Na pretresu su svedočili Derek Šole, savetnik državnog sekretara i Gabrijel Eskobar, zamenik pomoćnika državnog sekretara i specijalni izaslanik SAD za Balkan, prenosi Glas Amerike.
Senatskim odborom predsedavao je Bob Menendez, demokratski senator iz Nju Džersija.
Menendez je naveo da su na Zapadnom Balkanu dve trećine zemalja u NATO, te da SAD moraju da iskoriste ovaj momenat da vide šta će biti sa zemljama na koje Rusija i dalje ima uticaj.
"Kosovo mora da iskoristi ovu mogućnost da sa zapadnim partnerima ide napred", naveo je Menendez uz konstataciju da ne zna "da li imamo partnere u ovome".
On je dodao da su se Beograd i Priština u februaru dogovorili o sporazumu, nakon čega je, po njegovim rečima, predsednik Srbije rekao da se ne slaže sa sporazumom i da ne priznaje nezavisnost Kosova.
"Vučić i dalje ima nacionalistički srpski narativ", naveo je Menendez i dodao da on želi Veliku Srbiju kao što i Putin želi veliku Rusiju. Dodaje da Vučić ima veze sa Putinom, da je išao na trgovinske pregovore i da ne uvodi sankcije Rusiji.
"Vidim pritisak na Kosovo da se osnuje ZSO, a kao da nema pritiska na Beograd. Vidim malo pritiska na lidera koga je Njujork tajms povezao sa kriminalnim bandama", naveo je Menendez.
"Ako Srbija misli da se uključi u EU, moraće da postane energetski nezavisna od Rusije“, dodao je.
Na pitanje Menendeza savetniku državnog sekretara Dereku Šoleu o tekstu o Vučiću u Njujork tajmsu i da li može da se razgovara sa partnerom sa takvom pozadinom, Šole je rekao da administracija veruje da je izveštavanje Njujork tajmsa kredibilno, ali da ne može da govori o detaljima iz članka.
Na pitanje kakve su šanse je Srbija kredibilan partner imajući u vidu obelodanjene podatke, Šole je odgovorio: "To moramo da testiramo. Oči su nam otvorene, pozivamo predsednika Vučića i njegove kolege na odgovornost u pogledu korupcije i drugih aktivnosti, i uveli sankcije mnogima u regionu."
On je dodao je da je svestan da svuda u regionu ima korupcije i da je ona glavna prepreka integracijama regiona.
"Uveli smo sankcije mnogim ljudima i regionu, i to ne samo u jednom delu, nego po celom regionu gde se korupcija pojavljuje", naveo je Šole.
Vlast predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koristi za širenje straha kriminalne bande kojoj je dozvolio da postane virtuelna ruka države, objavio je američki Njujork tajms.
U dugačkom, oštrom tekstu "Predsednik, fudbalski huligani i 'Kuća užasa' podzemlja", o vezama kriminalnog klana Veljka Belivuka sa srpskim državnim vrhom, američki list je naveo da u Srbiji postoji "siva zona između države i mafije".
List navodi da bi "gangsterizam koji je procvetao pod Vučićem, zajedno sa periodičnim pretnjama Srbije da će 'zaštititi' etničke Srbe u drugim delovima regiona", mogao da podrije mir koji je na Balkanu uspostavljen 1995. godine.
Opširnije možete čitati OVDE.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Završen sastanak dela opozicije, saradnja će se nastaviti
22.04.2026.•
0
Učesnici sastanka o potencijalnim prevremenim izborima, na kom se devet opozicionih stranaka okupilo u sedištu Narodnog pokreta Srbije (NPS), ocenili su da je razgovor bio "veoma dobar".
HiPP kašice za bebe kontaminirane otrovom za pacove u Austriji nisu uvezene u Srbiju
22.04.2026.•
0
Distributer HiPP proizvoda u Srbiji, Mercata VT, potvrdio je danas za Novu ekonomiju da kaše za bebe na domaćem tržištu nisu deo serije kontaminirane otrovom za pacove.
"Ministar bez kulture": Selakovićev rečnik pod osudom javnosti
22.04.2026.•
6
Ministar kulture Nikola Selaković, ili kako ga kritičari nazivaju "ministar bez kulture", ponovo je izazvao reakcije zbog rečnika u Skupštini.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja - imamo i poklon
22.04.2026.•
13
Ponovo vas darujem kroz 021.rs dnevni kviz.
VIDEO: Ovo su "krtice" koje će kopati Beogradski metro
22.04.2026.•
7
Ministar finansija Siniša Mali najavio je da je završena proizvodnja dve TBM mašine, takozvane "krtice", koje će se koristiti za iskopavanje tunela za beogradski metro.
Teretnjaci na Batrovcima čekaju pet sati
22.04.2026.•
0
Teretna vozila na graničnom prelazu Batrovci ka Hrvatskoj čekaju na izlazu iz Srbije oko pet sati, dok se na prelazima Šid i Bezdan zadržavaju oko tri sata, saopštio je danas Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Predsednik Upravnog odbora RTS: Nije ukinut dečiji program
22.04.2026.•
9
Predsednik Upravnog odbora JMU RTS Branislav Klanšček rekao je da nisu tačne tvrdnje da je ukinut dečiji program na tom javnom servisu.
Završena sednica Skupštine Srbije, sutra glasanje
22.04.2026.•
0
Današnja, druga sednica prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine okončana je oko 17.50 časova, završetkom pretresa zakona o pojedinostima.
Uhapšen osumnjičeni za ubistvo supruge u Leskovcu
22.04.2026.•
0
Sedamdesetpetogodišnji M.S. iz okoline Lebana uhapšen je u Leskovcu zbog sumnje da je 21. aprila naneo povrede supruzi (76) koja je nakon toga preminula, saopšteno je danas.
NIS između politike i tržišta: Šta znače "crvene linije" Srbije
22.04.2026.•
5
Sudbina Rafinerije u Pančevu i uslovi prodaje ruskog udela u Naftnoj industriji Srbije (NIS) nalaze se u centru pregovora sa mađarskim MOL-om.
VJT: Policija po nalogu tužilaštva ušla u Zavod za zaštitu spomenika zbog sumnji u javne nabavke
22.04.2026.•
10
Beogradsko VJT uputilo je zahtev policiji za prikupljanje obaveštenja u cilju provere navoda krivične prijave podnete protiv bivše direktorke i zamenice direktorke Zavoda za zaštitu spomenika kulture - D.Đ. i E.R.Ž.
Država vraća deo školarine: Počela isplata za samofinansirajuće studente
22.04.2026.•
0
Ministarstvo prosvete saopštilo je danas da je započelo postupak u cilju isplate sredstava samofinansirajućim studentima koji ostvaruju pravo na povraćaj školarine u školskoj 2025/2026.
Učenički parlamenti u Srbiji organizuju humanitarni sajam knjiga
22.04.2026.•
0
Humanitarni sajam knjiga pod nazivom "Knjige, braćo, knjige", koji realizuje mreža učeničkih parlamenata srednjih škola iz 16 gradova širom Srbije biće održan od petka, 24. aprila do nedelje, 26. aprila.
Spin doktor došao u Beograd da intervjuiše Vučića, bio savetnik Tonija Blera tokom NATO bombardovanja
22.04.2026.•
13
U Beograd je na razgovor sa predsedsenikom Aleksandrom Vučićem došao Alister Kembel, čuveni spin doktor koji je vodio medijske operacije NATO-a i britanske vlade Tonija Blera u vreme NATO bombardovanja Srbije.
Vučić za sebe kaže da je mlađi i perspektivniji od Đokića: Koje dve poruke šalje EU sastajanjem sa rektorom?
22.04.2026.•
30
Sastanak rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića i komesarke za proširenje EU Marte Kos održan je pre dva dana u Briselu, u danu kada je Kos uputila oštre reči kritike na račun režima Aleksandra Vučića.
FOTO Mladić uhapšen zbog ratovanja u Ukrajini: Kod sebe imao vojnu knjižicu, vojnu opremu...
22.04.2026.•
11
Beogradska policija uhapsila je F. Đ. (19) zbog učestvovanja u ratu ili oružanom sukobu u stranoj državi.
Naprednjaci predlažu izmene izbornih zakona - evo o čemu je reč
22.04.2026.•
24
Jedna osoba moći će svojim potpisom da podrži više lista koje prikupljaju potpise za izlazak na izbore - to predviđaju najnovije izmene izbornih zakona koje su upućene u skupštinsku proceduru.
"Pošta Srbije" na aukciji prodaje 88 rashodovanih vozila - sva se moraju kupiti zajedno
22.04.2026.•
5
"Pošta Srbije" organizuje javnu prodaju grupe od 88 rashodovanih teretnih i putničkih vozila putem javne licitacije koja će se održati 8. maja u Beogradu, Ugrinovačka 210b.
Maloletnika nagovorio da za 1.000 evra baci bombu na firmu za tehnički pregled u Kragujevcu
22.04.2026.•
0
Kragujevačka policija uhapsila je šesnaestogodišnjaka iz Beograda zbog izazivanja opšte opasnosti i nelegalnog oružja i N. V. (25) iz Beograda, osumnjičenog za podstrekavanje i pomaganje u izvršenju krivičnih dela.
Vitaker: Upoređujući potencijalne partnere Srbije - ima najviše smisla da sarađuje sa SAD i NATO
22.04.2026.•
8
Ambasador SAD u NATO-u Metju Vitaker ocenio je da "upoređujući potencijalne bezbednosne partnere Srbije, izbor koji ima najviše smisla - geografski i strateški - jeste bliža saradnja sa SAD i NATO".
Dr Zdravković: Da li želite da imate lekara koji je poslušnik ili onog koji stoji iza svojih odluka?
22.04.2026.•
9
Profesor na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu dr Vladimir Zdravković istakao je važnost borbe za struku koju vode njegove kolege jer je, navodi, u medicini veoma važno da imaš stav.
Komentari 11
Skoro kao strateg
Dokle god na Balkanu ima nestabilnosti Rusija profitira. Dokle god je Balkan trustno područje EU, pa samim tim i NATO i USA moraju da se bave i troše Balkanom.
To je prosta i jednostavna logika.
Iz tog razloga se sada Americi žuri da reši Kosmet pre početka pregovora za kraj rata u Ukrajini čime bi uz izbijanje uticaja Rusije na nestabilnost Balkana dodatno Rusiji izbili značajne argumente za mirovne pregovore.
To nema veze sa ljubavi, religijom, ljubavi prema nečijoj književnosti.
To je - tako.
Rade
U narednih 5 dana treba dati SAD odgovor. Hil ocigledno nije besposlen u Srbiji. Izgovoreno U odboru za spoljnopolitičke odnose američkog Senata sasvim dovoljno za sve sto SAD traze u Srbiji i na Balkanu, pre svega Rusija, Kina, Kosovo, Prava manjina , Srpska Republika,Mediji , Ljudska prava, Kriminal. Zapravo Srbija u NATO, Demokratski procesi , pa tek razgovori o integrisanosti u EU i u vrednosti Zapada.
@Ivica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar