Vozači mogu da odahnu: Odložena primena strožih uslova na tehničkom pregledu
Vozači koji su strahovali da od 5. jula njihovi automobili neće proći tehnički pregled zbog strožih uslova koji bi od tog dana trebalo da se primenjuju - mogu da odahnu.
Foto: 021.rs
Ministarstvo sabraćaja je usvojilo izmene pravilnika koje su već stupile na snagu i rok za primenu određenih odredbi produžava se za dve godine, na 5. jul 2025. Ali, ovo nisu jedine novosti koje donosi novi pravilnik, navodi N1.
Ispravan rad katalizatora i određeni zahtevi kod merenja takozvane ovalnosti kočnica još dve godine neće biti uslov za uspešan "prolaz" tehničkog pregleda.
Ovim, praktično, vozači dobijaju još dve godine vremena da "stanje" svojih automobila usaglase sa odredbama koje zahteva izmenjeni pravilnik.
Naime, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture doneo je Pravilnik o izmenama Pravilnika o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima, koji je već objavljen u Službenom glasniku, čime je i stupio na snagu.
"Katalizatore vozači i sada treba da poseduju, kada je reč o vozilima sa motorima Euro 4 pa nadalje. Taj katalizator, međutim, mora da bude ispravan, jer u slučaju da je neispravan - to će za dve godine biti uslov za vraćanje automobila sa tehničkog pregleda", objašnajva za portal N1 Vlada Marinković, predsednik Nacionalne asocijacije tehničkih pregleda NATEP.
Na tehničkim pregledima se, kaže, ne gleda posedovanje katalizatora, već se radi analiza izduvnog gasa. A rezultati te analize kod neispravnog katalizatora neće biti dobri. To i dalje neće biti razlog za vraćanje vozila sa tehničkog pregleda, sve do 5. jula 2025. godine što je novi rok za primenu ove odredbe pomenutog pravilnika.
Kada je reč o ovalnosti kočnica, sagovornik N1 pojašnjava da je tu reč o takozvanoj neujednačenosti kočione sile po obodu točka. Ta neujednačenost sile kočenja se meri na tehničkom pregledu i po novim odredbama pravilnika ne sme da bude veća od 20 odsto za automobile, odnosno 30 odsto za teretna vozila i autobuse. Te odredbe se takođe primenjuju od 5. jula 2025.
"Do sada smo ovalnost merili na jedan način. Za protekle dve godine utvrdili smo da naš metod merenja ovalnosti nije najbolji i da pregledač na tehničkom pregledu ima uticaj na njega. Naime, ako vam noga nije mirna na kočnici – to će povećati i ovalnost. Sada je u saradnji za Mašinskim fakultetom i pregledom evropske regulative i prakse izmenjen obrazac merenja. Cilj je da merenje bude preciznije, da se izbaci uticaj kontrolora na merenje ovalnosti", navodi Marinković.
Najjednostavnije rečeno - velika neujednačenost kočione sile po obodu točka znači da su vam krivi diskovi ili doboši.
Za vozače se, ponavlja isti sagovornik, ništa ne menja tokom dve naredne godine.
Međutim, za firme koje rade tehničke preglede se menja.
"Tehnički pregledi imaju rok od jedne godine da pređe sa starog na novi način merenja ovalnosti kočnica. Dakle, godinu dana će se na tehničkim pregledima ovalnost meriti na dosadašnji način, a godinu dana na novi način propisan ovim izmenama pravilnika. Ni tokom prve, ni tokom druge godine vozila neće biti vraćana sa tehničkog pregleda ukoliko ne zadovoljavaju propisane parametre koji počinju da važe tek od 5. jula 2025. godine. Dakle, za vozače se ništa ne menja, osim što bi trebalo da obrate pažnju na ono što im se kaže na tehničkom pregledu, jer će im vozilo od 5. jula 2025, ako to ne isprave, biti isključeno iz saobraćaja", ukazuje Marinković.
Podseća da će se naredne dve godine podaci sa tehničkih pregleda slivati u centralnu bazu - Centralni informacioni sistem tehničkih pregleda CISTEP, pri Agenciji za bezbednost saobraćaja. CISTEP će, kako ističe, dosta pomoći u jasnom definisanju veličine bilo kog problema.
Izmenom ovog pravilnika, inače, pomeren je još jedan rok - onaj koji se odnosi na kontrolu pritiska i kontrolnih priključaka na pneumatskoj kočionoj instalaciji kod teretnih vozila i autobusa - takođe na 5. jul 2025. godine.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Uhapšen muškarac koji je ubio ženu u Leskovcu
15.12.2025.•
0
Policija u Leskovcu uhapsila je R. D. (64) za kog se sumnja da je danas u tom gradu nožem usmrtio svoju emotivnu partnerku.
Reakcije na Kušnerovo odustajanje od Generalštaba: Pobeda zakona, struke i kulturnog nasleđa
15.12.2025.•
1
Konzervatorka Estela Radonjić Živkov izjavila je da je odluka kompanije Džareda Kušnera da odustane od izgradnje hotela na mestu zgrade Generalštaba pobeda zakona, struke i kulturnog nasleđa.
Glamočić: Mleko ispravno, krivične prijave protiv onih koji šire dezinformacije
15.12.2025.•
0
Ministar poljoprivrede Dragan Glamočić rekao je da je kontrola mleka u mlekarama pokazala da je ispravno i da nije tačno da se proizvodi od mleka u prahu.
Volstrit žurnal: Kušner odustao od plana da izgradi Trampov hotel u Beogradu
15.12.2025.•
25
Džared Kušner se povukao iz planiranog projekta izgradnje hotela Tramp u Beogradu nakon što je projekat izazvao proteste i optužnicu protiv visokog srpskog političara, piše danas Volstrit žurnal.
Žena ubijena na ulici u Leskovcu
15.12.2025.•
0
Jedna žena ubijena je danas, oko 16.30 sati, u Leskovcu, na Bulevaru Nikole Pašića, potvrđeno je u policiji.
Niko nije dobio potreban broj glasova za direktora RTS, konkurs se ponovo raspisuje
15.12.2025.•
1
Upravni odbor Radio-televizije Srbije (RTS) doneo je odluku o ponovnom raspisivanju konkursa za imenovanje generalnog direktora RTS-a.
Kamioni na Batrovcima čekaju 12 sati
15.12.2025.•
0
Kamioni na graničnom prelazu Batrovci na izlazu iz Srbije ka Hrvatskoj čekaju 12 sati, saopštio je večeras Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Zagorka Dolovac i Branko Stamenković podnose tužbe protiv Mrdića
15.12.2025.•
3
Vrhovna javna tužiteljka Zagorka Dolovac će podneti tužbu zbog povrede časti i ugleda protiv poslanika i predsednika Odbora za pravosuđe Uglješe Mrdića, saopšteno je danas.
Upali u kuću, ženu pretukli i njenog supruga primorali da joj bonsekom iseče kosu
15.12.2025.•
3
Policija je uhapsila D. A. (41), M. M. (45) i J. A. (38), koji su osumnjičeni za prinudu i ugrožavanje sigurnosti.
Evropska unija odobrila još 134 miliona evra za modernizaciju pruge Niš-Dimitrovgrad
15.12.2025.•
1
Evropska unija opredelila je još 134 miliona evra za modernizaciju, rekonstrukciju i elektrifikaciju železničke pruge Niš-Dimitrovgrad, saopšteno je danas.
Ministar najavio pet odsto veće plate prosvetara - od oktobra 2026.
15.12.2025.•
6
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković saopštio je da će plata prosvetnim radnicima biti povećana za pet odsto od 1. oktobra 2026. godine.
Prognoze za tržište nekretnina u sledećoj godini: "Cene bi mogle da dođu na realan nivo"
15.12.2025.•
22
Tržište nekretnina se u ovoj godini stabilizovalo, u manjoj meri čak i posustalo, iako je država uz pomoć kredita za stanove za mlade pokušala da ga pogura.
Ministar Vuk Stanković: Spasili smo nastavu u Jovinoj gimnaziji tako što je prebačena u druge dve škole
15.12.2025.•
22
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković saopštio je da će cilj za to ministarstvo sledeće godine biti odvajanje obrazovanja od dnevne politike.
Dačić: Zvučne uređaje policija nije niti će koristiti, kao ni gumene metke
15.12.2025.•
9
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da zvučni uređaji kojima raspolaže policija "nisu niti će biti korišćeni" jer je, kako je rekao, "zapečatio" korišćenje tog dela tehnike MUP-a.
Mrdić podneo krivičnu prijavu protiv Zagorke Dolovac, Branka Stamenkovića i još dvoje tužilaca
15.12.2025.•
3
Uglješa Mrdić podneo je danas Višem javnom tužilaštvu u Beogradu krivične prijave protiv vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac, javnog tužioca Vrhovnog javnog tužilaštva Branka Stamenkovića i još dvoje tužilaca.
Podignut optužni predlog protiv Nikole Selakovića i još troje zbog Generalštaba
15.12.2025.•
30
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je danas Optužni predlog protiv ministra kulture Nikole Selakovića.
Zaštitnik građana početkom 2026. podnosi Skupštini zakon o zabrani mobilnih u školama
15.12.2025.•
2
Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je da će najkasnije početkom naredne godine Skupštini Srbije biti predat predlog zakona koji predviđa zabranu upotrebe mobilnih telefona u osnovnim i srednjim školama.
Ukrali "porše" kod Zaječara, a onda ubili radnika stovarišta pri pokušaju krađe sefa s novcem
15.12.2025.•
0
M.K. (18), M.Đ. (23) i L.L. (28) iz okoline Zaječara uhapšeni su zbog ubistva.
Zemljotres jačine tri stepena pogodio deo Srbije
15.12.2025.•
0
Zemljotres jačine tri stepena Rihterove skale registrovan je jutros oko 7.20 časova u regionu Gnjilana.
Izaberite Laž godine: Deset spornih izjava funkcionera koje su obeležile 2025.
15.12.2025.•
9
Sajt Istinomer pokrenuo je izbor za Laž godine, gde građani imaju priliku da glasaju za ono što misle da je najveća laž koju je 2025. izgovorio neki funkcioner.
Komentari 21
Mile
Zidar
Drage Komsije
Šta je sa mozgovima mojim sugrađana, štaaaa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar