VIDEO: Nakon više od 30 godina radova - otvara se obilaznica oko Beograda
Poslednja deonica obilaznice oko Beograda, od Straževice do Bubanj Potoka u dužini od 9,74 kilometara, biće puštena danas u saobraćaj.
Posle više od 30 godina gradnje, od Batajnice do niškog auto-puta kod Bubanj Potoka, moći će da se stigne auto-putem u punom profilu, to jest sa ukupno šest saobraćajnih traka, u dužini od 47 kilometara.
Završetkom obilaznice oko Beograda preusmerava se saobraćaj sa preopterećene osnovne mreže gradskih saobraćajnica na obilaznicu, što doprinosi skraćenju vremena putovanja za tranzitne tokove, smanjenju broja saobraćajnih nezgoda, troškova eksploatacije vozila, štetnih gasova i buke od vozila na užem gradskom području, kažu u "Putevima Srbije".
Obilaznica oko Beograda povezuje krak Koridora 10b, E-75 (granica sa Mađarskom, Horgoš - Novi Sad - Beograd) sa Koridorom 10, E-70 (granica sa Hrvatskom, Batrovci - Beograd), državni put IB reda broj 26 i Rutom 4, E-763 "Milošem Velikim" (Beograd - Požega - granica sa Crnom Gorom Boljare) i ponovo delom Koridora 10, E-75 (Beograd - Niš - Preševo - granica sa Severnom Makedonijom).
Iako je sada obilaznica auto-putem spojena sa Koridorom 10 kod Bubanj Potoka, najavljeno je da će se uskoro graditi i nastavak, tzv. sektor C od Bubanj Potoka i Vinče, preko Dunava, do Pančeva, u dužini od 31 kilometar, kako bi se nastavio saobraćajni prsten.
Predviđena je gradnja kombinovanog drumsko-železničkog mosta preko Dunava, između desne obale naselja Vinča i leve obale naselja Starčevo, i nastavak železničke pruge Beli Potok - Pančevo u dužini od 29 kilometara. Na tom potezu planirana je gradnja dva tunela, Bubanj potok i Leštane, kao i veliki drumsko-železnički most kod Vinče.
Do sada su vozila od Straževice do Bubanj Potoka koristila Kružni put.
Sektor 6 beogradske obilaznice sastoji se od dve trake (pun profil) auto-puta od tunela Straževica do petlje Bubanj Potok (uključujući i petlju), u dužini od 9,74 km.
U okviru sektora 6 kompletno je izvedena i desna i leva traka auto-puta, koja uključuje otvorenu deonicu trase, tunel Beli Potok, petlje Avala i Bubanj Potok, dva mosta u trupu auto-puta: most br. 16 i most br. 17, dva nadvožnjaka u petlji Avala, osam mostova u petlji Bubanj Potok, kao i četiri nadvožnjaka duž sektora 6.
Izvođač radova je Power Construction Corporation of China Ltd, podizvođač AzVirt ogranak Beograd, a stručni nadzor su obavljali Građevinski institut centralna putna laboratorija d.o.o. i Makspro d.o.o, Adomne d.o.o. i Aba-geodetska kuća d.o.o.
Oni su gradili drugu traku obilaznice oko Beograda, od novog mosta na Savi kod Ostružnice do Straževice zajedno sa novim tunelom, i obe trake do Bubnj Potoka - (sektore 4,5 i 6 u dužini od 20,4 km), a ugovorena vrednost radova zajedno sa aneksima iznosi 325,1 milion evra.
Projekat je finansiran 15 procenata iz budžeta Srbije, a preostalih 85 procenata od kredita kineske Eksim banke.
Sedamdesetih godina prošlog veka započelo se sa planovima oko izgradnje saobraćajnog prstena oko Beograda kojim bi se teški teretni saobraćaj izmestio iz glavnog grada. Planovi o izgradnji obilaznice pravljeni su u vreme izgradnje nekadašnjeg auto-puta "Bratstvo i jedinstvo" koji je zamišljen kao glavna putna saobraćajnica tadašnje SFRJ.
Projekat izgradnje saobraćajnog prstena oko Beograda, koji je izradio Institut za puteve, predviđao je da se povežu Batajnica, koja se nalazi na novosadskom auto-putu, Dobanovci na zagrebačkom auto-putu, Ostružnica na Obrenovačkom i Bubanj Potok na niškom auto-putu.
Već tada je plan bio da obilaznica nastavi preko Leštana do Pančeva.
Sa gradnjom jedne trake prioritetne deonice od Dobanovaca do Bubanj Potoka započelo se krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina prošlog veka uz pomoć kredita koji je odobrilo nekoliko evropskih banaka.
Radovi su zbog raspada savezne države, rata i sankcija kasnije bili obustavljeni, pa ponovo nastavljeni.
Neposredno pred otvaranje za saobraćaj 29. aprila 1999. godine bombardovan je najveći objekat na trasi - most preko reke Save kod Ostružnice. Srušena je čelična konstrukcija dužine 297 metara i oštećena konstrukcija preko dva polja dužine 99 metara. Obnova mosta trajala je od 29. jula 2002. do 23. decembra 2004. godine.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Avion iz Dohe sa 250 srpskih državljana sleteo u Beograd
19.03.2026.•
0
Ministarstvo spoljnih poslova, u koordinaciji sa Vladom Srbije, organizovalo je još jedan evakuacioni let, kojim je 250 državljana Srbije iz Dohe doputovalo na beogradski aerodrom, saopštilo je ministarstvo.
Isplata treće i četvrte rate stipendija za nadarene učenike i studente počinje u petak
19.03.2026.•
0
Ministarstvo prosvete saopštilo je da isplata treće i četvrte mesečne rate stipendija za izuzetno nadarene učenike i studente počinje u petak, 20. marta.
AMSS upozorio vozače na poledicu i maglu, posebno uveče i ujutro
19.03.2026.•
0
Auto-moto savez Srbije (AMSS) je upozorio vozače da uveče i ujutro budu dodatno oprezni zbog moguće magle i poledice.
Izveštaj Fridom hausa: Srbija ponovo nazadovala, najgore ocenjena u regionu
19.03.2026.•
12
Stanje ljudskih prava i sloboda u Srbiji konstantno se pogoršava od 2019.
Ministarstvo apelovalo da se ne pali strnjika
19.03.2026.•
3
Ministarstvo poljoprivrede apelovalo je na građane da ne pale vatru tokom izvođenja poljoprivrednih radova, kao i da ne pale vatru na otvorenom prostoru.
Apelacioni sud potvrdio presudu: Predsednik Skupštine Niša osuđen zbog zloupotrebe položaja
19.03.2026.•
1
Predsednik Skupštine grada Niša i predsednik niškog odbora SPS-a Igor Novaković osuđen je na godinu i po dana zatvora, saopštio je Apelacioni sud u Nišu.
Na Horgošu zaplenjeno 140 satova
19.03.2026.•
3
Carinici su 18. marta na graničnom prelazu Horgoš sprečili putnika da prokrijumčari satove čija je vrednost procenjena na preko 10.000 evra.
FOTO: Dvojac iz Priboja uhapšen zbog 79 kg marihuane, kokaina, heroina, smeše za uvećanje mase droge i vagica
19.03.2026.•
2
M. B. (54) i B. B. (25), obojica iz Priboja, uhapšeni su zbog trgovine drogom.
FOTO, VIDEO: U Novom Sadu i drugim gradovima hapšenja članova grupe koja je švercovala drogu po Evropi
19.03.2026.•
5
N. K. (48), M. Lj. (70), Đ. S. (42), D. B. (46) i D. S. (53), koji su članovi organizovane kriminalne grupe, uhapšeni su, dok se za još dve osobe traga.
Srpske kamiondžije neće pre 14. aprila blokirati granične prelaze
19.03.2026.•
2
Predsednik poslovnog udruženja Međunarodni transport Neđo Mandić rekao je da ima pozitivnih nagoveštaja da će se pre 10. aprila naći odgovarajuće rešenje za profesionalne vozače koji rade u zemljama Šengena.
Vlada usvojila Predlog Zakona o zaštiti potrošača: Trgovci će morati dnevno da objavljuju cene
19.03.2026.•
0
Trgovinski lanci biće obavezni da na svojoj internet stranici kao i na svom nalogu na Nacionalnom portalu otvorenih podataka objavljuju cenovnik proizvoda i to na dnevnom nivou.
Letnje računanje vremena počinje 29. marta - pomeramo časovnike unapred
19.03.2026.•
2
Letnje računanje vremena počeće 29. marta u dva časa, tako što se časovnik pomera za jedan sat unapred.
Meštanin Bačke Palanke ubedio ženu iz Niša da mu uplati 96.000 evra da sa nje skine crnu magiju
19.03.2026.•
2
Niška policija uhapsila je N.N. (31) iz okoline Bačke Palanke zbog prevare.
Veran Matić odgovorio Ani Brnabić: Neka argumentuje šifriranu poruku Centra za društvenu stabilnost
19.03.2026.•
0
Tokom posete Evropskoj komisiji Ana Brnabić je izjavila da je tražila sastanak sa medijskom platformom Saveta Evrope kako bi joj objasnili šta je problem sa slobodom medija u Srbiji.
Predstojeći izbori se predstavljaju kao "presudni": Da li dramatično menjaju nešto?
19.03.2026.•
20
Lokalni izbori zakazani za 29. mart, koji će biti održani u deset sredina širom Srbije, neće dramatično promeniti odnos političkih snaga, ali mogu potvrditi dublje političke trendove.
Vencijanska komisija objaviće mišljenje o "Mrdićevim zakonima" narednih nedelja, a usvajanje je u junu
19.03.2026.•
0
Venecijanska komisija Saveta Evrope objaviće Mišljenje o "Mrdićevim zakonima" u narednim nedeljama, a njegovo usvajanje predviđeno je na zasedanju 12-13. juna, saopšteno je iz Saveta Evrope.
Srbija se uskladila sa odlukama EU o restriktivnim merama u vezi sa Rusijom i Ukrajinom
19.03.2026.•
2
Srbija se uskladila sa odlukom EU o restriktivnim merama prema pojedincima i entitetima, a u vezi sa situacijom u Ukrajini i odlukom o restriktivnim merama u vezi sa ruskom okupacijom, ili aneksijom delova Ukrajine.
Ništa od rušenja nelegalnih vikendica Tomislava Nikolića
19.03.2026.•
10
Nelegalne vikendice Tomislava Nikolića, odnosno njegovih sinova Radomira i Branislava koje su izgrađene na Novom Beogradu, na obali Save, u zaštićenoj zoni, neće biti srušene, bar ne zbog međunarodne izložbe Ekspo.
Srbija će isplatiti po 300.000 dinara pomoći Srbima koji su u zatvorima na Kosovu
19.03.2026.•
4
Vlada Srbije je donela zaključak da se isplati jednokratna novčana pomoć od po 300.000 dinara osobama koje se nalaze u zatvorima i sudskim pritvorima na Kosovu.
VIDEO: Trojica iz Aranđelovca, Bora i Subotice uhapšena zbog više gigabajta dečije pornografije
19.03.2026.•
0
Policija je u nastavku akcije "Armagedon" uhapsila S. S. (35) iz Aranđelovca, B. Đ. (69) iz Subotice i A. M. (38) iz Bora zbog pornografskog materijala i iskorišćavanja maloletnika za pornografiju.
Komentari 33
Zoran Minić
Ako se to sve bude gradilo sa ovim radikalskim majstorima na vlasti, biće gotovo da se moji praunuci, možda provozaju tuda.
Vlad Cepes
Raskrsnica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar