Draža Mihailović u utorak dobija spomen sobu; Antifašisti: Ovo ne sme da prođe
Za utorak je, u širem centru Beograda, najavljeno otkrivanje spomenika Dragoljubu Draži Mihailoviću. Na istom mestu, on će dobiti i muzej, odnosno, spomen sobu.
Inicijatori kažu - nema ničeg spornog. Oni koji se zalažu za antifašističke vrednosti odgovaraju - ovo ne sme da prođe, piše N1.
Ideja da Draža Mihailović, posle murala i grafita, treba i na ovaj način da se glorifikuje dolazi iz dve organizacije – "Naše Drine", svojevrsnog eko-četničkog pokreta i "Boračke organizacije Srbije i Srpske".
Na čelu im je isti čovek – Igor Braunović, poslanik Socijalističke partije Srbije i v.d. direktora javnog preduzeća "Srbijašume".
"Mislim da tu nema ničeg spornog, a ne mislim to samo ja. To misli većina Srbije", poručuje Braunović.
Iz Inicijative mladih za ljudska prava ovakav čin vide kao poslednju fazu normalizacije četništva i četnika kao heroja i rodoljuba. To, kažu, nije u skladu sa istorijskim činjenicama.
"Ono što znamo za Dragoljuba Mihailovića jeste da je on ne samo ratni zločinac, nego i da je dugo godina vršio kolaboraciju, odnosno, da je sarađivao sa okupatorima", rekao je Marko Milosavljević iz Inicijative mladih za ljudska prava.
Isti stav deli i Helsinški odbor za ljudska prava, kao Savez komunističke omladine Jugoslavije, koji poziva na tužbu protiv inicijatora.
"Vi znate da je on rehabilitovan 2015. godine, izjednačen sa partizanskim pokretom", navodi Braunović za N1.
"On je rehabilitnovan zbog jednog pravnog, odnosno, kako oni kažu, političkog procesa koji je bio protiv njega, ali je istorijska činjenica da je on ratni zločinac. I ništa ga ne može abolirati u tom smislu", odgovara Marko Milosavljević.
Gradska Komisija za spomenike nije se izjašnjavala, jer Sekretarijat je odbio zahtev zbog nepotpune dokumentacije, objašnjava član komisije Vladimir Pajić.
"Onda su oni bez ikakve dozvole samo krenuli u sprovođenje spomenika, doduše, na privatnoj površini gde oni za to imaju pravo, ali su potpuno prenabregli procedure Grada. Ne možete otvoriti nešto što se zove 'muzej', prvenstveno bez Ministarstva kulture, ne možete se oglašavati u javnosti kao muzej, ako to niste", rekao je Pajić.
"Nećemo ga ni registrovati kao muzej. Zvanično je 'Spomen soba đenerala Draže Mihailovića'. Znači, mi tu nigde ne kršimo zakon", odgovara poslanik Braunović.
Zeleno-levi front (ZLF) istakao je da je sramno da iza podizanja spomenika stoji Socijalistička partija Srbije (SPS).
"Kao stranka koja je nasledila Savez komunista Srbije i uzurpirala imovinu te organizacije, SPS je postala politička organizacija koja rehabilituje i glorifikuje osuđenog ratnog zločinca i saradniku nacističkog okupatora Dragoljuba Mihailovića", naveo je ZLF.
Istaknuto je da je svrha takvog pokušaja istorijskog revizionizma dalja polarizacija srpskog društva kopanjem rana iz prošlosti.
Ukoliko imate potrebu za radnom snagom nudimo vam mogućnost da na jednostavan način oglasite poziciju za posao.
Radno mesto možete oglasiti u odeljku Oglasi za posao ili jednostavno klikom na ovu poruku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Ceremonije otvaranja i zatvaranja Ekspa 2027. koštaće 20 miliona evra: Ovo su uslovi
17.12.2025.•
2
Kompanija "Ekspo 2027" izdvaja oko 2,3 milijardi dinara ili oko 19,9 miliona evra na organizaciju i izvođenje ceremonije otvaranja i zatvaranja te međunarodne izložbe.
U Srbiji uhapšen državljanin Albanije: Osumnjičen da je pretukao trudnu partnerku
17.12.2025.•
0
Dvadesetčetvorogodišnji državljanin Albanije uhapšen je u Srbiji, u okviru međunarodne operacije Interpola, pod sumnjom da je u januaru ove godine teško pretukao svoju trudnu partnerku.
Ponoš: Vučić prekršio Ustav odlukom da Srbija nema predstavnika na Samitu u Briselu, obrukao je zemlju
17.12.2025.•
16
Predsednik Aleksandar Vučić prekršio je Ustav odlukom da Srbija nema predstavnika na Samitu EU-Zapadni Balkan u Briselu jer to nije u njegovoj nadležnosti, ocenio je lider stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš.
"Razočaravajuće": Završena rasprava o kandidatima za sudije Ustavnog suda, glasanje u četvrtak
17.12.2025.•
0
Poslanici u Skupštini Srbije završili su raspravu o predloženim kandidatima za sudije Ustavnog suda.
Dodeljene Godišnje nagrade UNS-a: Branislavu Gulanu i Veranu Matiću Nagrada za životno delo
17.12.2025.•
0
Novinar, analitičar i publicista Branislav Gulan i novinar i predsednik ANEM-a Veran Matić ovogodišnji su dobitnici Nagrade za životno delo Udruženja novinara Srbije.
O sumnjivoj smrti srpskog radnika u Moskvi: Rusija odugovlači sa informacijama
17.12.2025.•
6
Predstavnik Jugoimporta SDPR-a Radomir Kurtić preminuo je u Moskvi sredinom prošlog meseca pod nerazjašnjenim okolnostima.
Zgrada fabrike koju je nedavno otvorio Vučić nema upotrebnu dozvolu
17.12.2025.•
10
Uz državne i gradske funkcionere predvođene predsednikom Aleksandrom Vučićem, otvorena je pre šest dana italijanska fabrika Ariston na putu kraj Niša.
Dvoje uhapšeno zbog pranja para, za trećim se traga
17.12.2025.•
2
Policija u Kraljevu uhapsila je M. A. (33) i S. H. (58) zbog pranja novca.
Starović: Odluka da ne šaljemo predstavnika na Samit je izraz stvarne posvećenosti Srbije članstvu u EU
17.12.2025.•
56
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović rekao je da podržava odluku Aleksandra Vučića da Srbija nema predstavnika na današnjem samitu EU-Zapadni Balkan u Briselu.
Policija u Novom Sadu, Beogradu i drugim gradovima uhapsila osmoro zbog maloletničke pornografije
17.12.2025.•
0
Osam osoba uhapšeno je zbog prikazivanja, pribavljanja i posedovanja pornografskog materijala i iskorišćavanja maloletnog lica za pornografiju i polno uznemiravanje.
Brnabić: Dođe mi da plačem i kukam kad vidim kako se blokaderi raduju zbog Generalštaba
17.12.2025.•
34
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da joj "dođe da plače i kuka" kada vidi kako su "blokaderi raduju što je Srbija ostala bez investicija i gubi na imidžu kao pouzdana" zbog odustajanja Džarada Kušnera.
Zbog manjka nastavnog kadra predloženo: Omogućiti penzionisanim prosvetarima da ponovo predaju
17.12.2025.•
8
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije je ministru Dejanu Vuku Stankoviću uputila inicijativu da se u uslovima izraženog nedostatka nastavnog kadra omogući privremeno radno angažovanje penzionisanih nastavnika.
FOTO Sudar kamiona i automobila na obilaznici kod Gornjeg Milanovca: Jedna osoba stradala
17.12.2025.•
0
Jedna osoba je poginula u saobraćajnoj nesreći koja se jutros 8.40 časova dogodila na obilaznici kod Gornjeg Milanovca poginula je jedna osoba.
Bojazan da će umesto Kušnera doći drugi investitor za Generalštab: Da li je Srbija sad zaista u gubitku?
17.12.2025.•
32
Povlačenje Affinity Partners Džareda Kušnera iz projekta Generalštaba ne znači da neće doći neki drugi investitor da nastavi projekat, a "već je krenulo da se priča o tome".
Leoni u Malošištu i zvanično prestao sa radom: Bez posla ostalo 1.900 radnika
17.12.2025.•
13
Fabrika Leoni u Malošištu i zvanično je prestala sa radom.
DNEVNI KVIZ: Deset pitanja, a tu je i poklon
17.12.2025.•
9
Novo izdanje 021.rs u kojem vas darujem je pred vama.
Džefri Saks: Dogovor Rusije i SAD mogao bi da donese olakšanje i Srbiji, mogla bi da odahne
17.12.2025.•
3
Ekonomista i profesor Univerziteta Kolumbija Džefri Saks izjavio je da bi dogovor između Vladimira Putina i Donalda Trampa mogao da donese olakšanje i Srbiji, te da bi i ona tad mogla da "odahne".
Ponovo raspisan konkurs za generalnog direktora RTS-a
17.12.2025.•
0
Radio-televizija Srbije (RTS) raspisala je novi konkurs za izbor generalnog direktora, nakon što na prvom konkursu nijedan od kandidata nije dobio dovoljan broj glasova.
Počelo ponovljeno glasanje na jednom izbornom mestu u Sečnju
17.12.2025.•
0
Biračko mesto broj osam u naselju Jarkovac, u opštini Sečanj, na kom se danas ponavlja glasanje na izborima za odbornike Skupštine opštine Sečanj, otvoreno je u 7 časova.
Italijanska Republika: Srpska vlast u nevolji zbog Trampove kule, korišćeni lažni dokumenti
17.12.2025.•
10
Italijanski list Republika piše da je srpska vlast u nevoljama zbog projekta Trampova kula, zato što su korišćeni lažni dokumenti da bi se za to srušila jedna istorijska palata.
Ministri EU zaključili o Srbiji: Još ništa od otvaranja klastera tri
17.12.2025.•
9
Savet za opšte poslove Evropske unije (GAC) pozdravio je činjenicu da integracija u EU ostaje strateški cilj Srbije, ali očekuje da će Srbija to jasnije pokazati delima i rečima.
Komentari 31
Laku noć i vama.
Veljko
smiljka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar